Kush eshte skuadra e pare e Futbollit Shqiptar?

Diskutoni rreth ecurise , rezultateve , etj. të Kampionatit Shqiptar

Moderators: GOLDIAN, vllaznia1919

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Kush eshte skuadra e pare e Futbollit Shqiptar?

Post by jeti » Fri, 05 Dec 2008 , 07:08

Tema qe kam hape sot, eshte nje pyetje reteorike qe i bahet te gjithe Anetarve, sepse dihet botnisht, se Vllaznia e krijuar ne 1919 Eshte Skuadra e pare Shqiptare.

Shume skuadra koheve te fundit kane pas tendenca, per rrembimin e autenticitetit te Vllaznise, si skuadra ma e vjeter ne shqiperi, dhe skuadra e pare qe ka lujt futbollin profesionist, ne shkalle Kombetare.

Ne Shqiperi gjithcka eshte e mundur koheve te fundit, kemi pa edhe gomarin tu fluturu, mjafton nje nderrim datet, si dhe nje vete shpallje si ekipi i pare ne shqiperi, e bashke me te edhe nje thes me lek dhe gjithcka u Kry... :!: :!: :!:

Po na dalin ekipet shqiptare edhe ma te vjetar se ekipet Anglezet, qe e kan shpike futbollin... :wink:

Kry 3-4 vitesh kemi skuadra qe nderrojne daten e krijimit si me ken tu kurdis zhavarinen, simas qefit te tyne... :wink:

N,q,s eshte puna keshtu, si ne kunj te nj-tj edhe Vllaznia, duhet te bajne hapa perpara, se edhe pak vite do bahemi skuadra ma e re, qe eshte kriju ne Historine e Kampionatin Shqiptare... :shock: :shock: :shock:

Ligjet jane ato qe mbrojne te drejtat dhe sovranitetin e skudrave,
tek ne nuk ka as njenen e as tjetern.
Ligj + Federate = me 1 M..

Ky ketu poshte eshte mesazhi i im, per FSHF-n qe po lun Qorrin, e Shurdhin, e nuk nderhyn ne kete ceshtje...Image

ImageImage
Last edited by jeti on Tue, 24 Feb 2009 , 06:33, edited 1 time in total.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Post by GOLDIAN » Fri, 05 Dec 2008 , 09:46

jeti hallall per temen
se boll bukur i ke gjet fjalet se une spo disha mram si me ja fillu
turp i fshf-se se kuadrat dihet si jane
po fshf ***** te mos heshtin
i perjashtuar

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Fri, 05 Dec 2008 , 15:13

Si ka me e dite FSHF kur ka lind mas Vllaznise.Ne ate kohe skan ken te gatshem kta te federats.Hahahahahahahahhahahaha!
Per ekipi ma i vjeter asht FK Luzi i Vogel! :lol: :lol: :lol: :lol:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

matrix-kuqeblu
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 227
Joined: Sat, 17 May 2008 , 17:24
Location: torino

Post by matrix-kuqeblu » Fri, 05 Dec 2008 , 20:45

une nuk kuptoj diqka nga skuadrat kundershtare qe mendojne qe jane te themelume para vllaznis ,nraste se nje skuader ka predendime qe ashte ma e vjetra ,te pakten tna japin te llana kush masanej ne si tifoza te vllaznis skena goje me fole ,por e kundra ashte se nuki kane prova dhe daten e themelimit e kane vu si mas qef ,e kane vu nje date qe te dalin ma e vjeter se vllaznia,kjo ashte nje turpe per fshf dhe gjitha skuadrat qe mendojne qe jane ma te vjetra
Image

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Post by Miri » Sat, 06 Dec 2008 , 11:06

Nje sportdashes i futbollit shqiptar e din shum mire se kush skuader eshte krijuar e para ne shqiperi dhe e rrespekton nje gje te tile ndersa disa njerez qe nuk dine se cfare eshte futbolli dhe mendojne vetem se si te fitojne dicka nga futbolli duke e demtuar ate,ato njerez i nxjerrin rregullat sipas qefit dhe sipas xhepit.
fshf eshte krijuar disa vite mbas krijimit te vllaznise dhe ne te vertete nuk ka dokumentacion per skuadren e pare te krijuar por sigurisht qe duhet te kishte reaguar kur nje skuader ne skemen e saj ka vitin e krijimit 1234 dhe e nderron duke e bere 0123 ketu duhet te kishte reaguar fshf.
Last edited by Miri on Tue, 24 Feb 2009 , 14:29, edited 1 time in total.

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sat, 06 Dec 2008 , 15:47

Nuk i hin gja ne xhep Duks pranej nuk rreagon federata.
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Sat, 06 Dec 2008 , 16:05

Rruga e vetme qe kjo c'eshte mund te zgjidhe eshte Vendosja e ligjeve te reja Sportive nga ana e Federates.
per momenton nuk ka asnje lloj nenit ose piket ku ndalon, nje skuadre te vet shpallet si skuadra e pare.
Ne kete rast federata duhet me pas ma shume kompetenca dhe duhet ndryshu kodin e rregullave te saje, i duhet shtu edhe nje pike tjeter. :wink:
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

tironsi_tr
Mysafir i Rrespektum
Mysafir i Rrespektum
Posts: 503
Joined: Thu, 09 Aug 2007 , 05:33
Location: TR 1920 A

Post by tironsi_tr » Sat, 06 Dec 2008 , 22:15

Une vjet e kam ngrejt Zonin Shume per kete ceshtje ne mbeshtetje te Vllaznise, por pervec Rait e Kelit deri diku asnji s'me ka mbeshtet. Pata sjell dokumentacione qe vertetojne jo-vertetsine e atij 1913 qe mban Elbasani turperisht neper fanella te pa njoftun nga FSHF ose insitucion tjeter futbollistik. Me vjen mire qe po e diskutoni ktu ne gjirin tuaj kete teme serish, edhe mos shani asnji tjeter sepse jeni ju qe e keni pranu ket "diskriminim" do thoja deri diku. Duhet te kishit ngrejt zo me mbrojt emrin DJEPI FUTBOLLIT, se kur dilshin vjet Elbasanllijte neper artikuj gazetash tu i thene Elbasanit Djepi Futbollit nuk e ngriti zerin asnjeri nga ju ketu, shkut dhe u perqafut me to ne finalen e Kupes. Gjithesesi, ju punet e juja i dini vete, por une vjet disa here neper opinionin publik e kam ngrejt shume here zonin qe drejtesia te vihet ne vend e Vllaznia te marre cfare meriton, por s'kam has ne asnje mbeshtetje t'juajen vetem sharje banale te disa personave qe mbahen per pseudo-elbasanlli. A me Rai ku je se ti i sjell ne din e imon te gjithe! :lol:

Shume bukur klubi i Vllaznise, por edhe tifozat e saj, mund t'i drejtohen FSHF-s me ane te nje letre ne qendrat e zyres per tu ankuar per kete pergenjeshtrim qe po i behet Vllaznise.


SHNET E PARE
Se Tirones Deri Me Sot Vec Tironsi 24Karat i Ka Dal Zot!!!!

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sun, 07 Dec 2008 , 16:50

Njashtu asht maj naqe por duhet me fillu gjithqka nga klubi edhe pastaj na mundena me i mbeshtet.
Kurse per sa i perket faktit te kupes ai asht oportunizem sportiv per ndeshjen. :wink: :wink: :wink: :wink:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Wed, 17 Dec 2008 , 07:37

tironsi_tr wrote:Une vjet e kam ngrejt Zonin Shume per kete ceshtje ne mbeshtetje te Vllaznise, por pervec Rait e Kelit deri diku asnji s'me ka mbeshtet. Pata sjell dokumentacione qe vertetojne jo-vertetsine e atij 1913 qe mban Elbasani turperisht neper fanella te pa njoftun nga FSHF ose insitucion tjeter futbollistik. Me vjen mire qe po e diskutoni ktu ne gjirin tuaj kete teme serish, edhe mos shani asnji tjeter sepse jeni ju qe e keni pranu ket "diskriminim" do thoja deri diku. Duhet te kishit ngrejt zo me mbrojt emrin DJEPI FUTBOLLIT, se kur dilshin vjet Elbasanllijte neper artikuj gazetash tu i thene Elbasanit Djepi Futbollit nuk e ngriti zerin asnjeri nga ju ketu, shkut dhe u perqafut me to ne finalen e Kupes. Gjithesesi, ju punet e juja i dini vete, por une vjet disa here neper opinionin publik e kam ngrejt shume here zonin qe drejtesia te vihet ne vend e Vllaznia te marre cfare meriton, por s'kam has ne asnje mbeshtetje t'juajen vetem sharje banale te disa personave qe mbahen per pseudo-elbasanlli. A me Rai ku je se ti i sjell ne din e imon te gjithe! :lol:

Shume bukur klubi i Vllaznise, por edhe tifozat e saj, mund t'i drejtohen FSHF-s me ane te nje letre ne qendrat e zyres per tu ankuar per kete pergenjeshtrim qe po i behet Vllaznise.


SHNET E PARE

Une te falenderoj personalisht per interesimin qe ke per sa i perket kesaje ceshtje.
Te gjith Shqipnia e din se kush eshte Vllaznia, e kush eshte ekipi i pare ne shqiperi...

Elbasanllit e dijne shume mire se nderrimi i dates ishte nje moment euforik, kur dolen kampion heren e fundit, dhe tani qe puplat jane ul duhet qe ate daten ta nderrojne sepse nuk ka lezet ma...

Klubi Vllaznia duhet me i hi kesaj pune dhe me i vu pikat mbi I, spepse
edha miqesia e ka nje limit, D,M,Th une po te rrespektoj, kurseti po e perdor respektin, si dobesi...

Tiransi_tr, tifozat e Elbasanit, dhe Te gjithe Anetaret e tjere te Forumit, jane te ftuar, qe te sjellin materiale, dhe fakte per sa i perket kesaj ceshtje.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Wed, 17 Dec 2008 , 08:01

Datat e themelimit te klubeve te Superliges.
Datat e meposhtme jane te depozituar ne dosjet e FSHF-se.


Vllaznia (Shkodër) 1919

Tiranë (Tirane) 1920

Flamurtari (Vlorë) 1923

Elbasani (Elbasan) 1923

Teuta (Durrës) 1925

Besa (Kavajë) 1925

Apolonia (Fier) 1925

Lushnjë (Lushnje) 1926

Partizani (Tiranë) 1946

Dinamo (Tiranë) 1949

Shkumbini (Peqin) 1951

Bylis (Ballsh) 1972
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Post by GOLDIAN » Wed, 17 Dec 2008 , 17:43

na kan dal korcaret ne 1879 te themelum
hej zot na ndihmo
i perjashtuar

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Wed, 17 Dec 2008 , 17:58

GOLDIAN wrote:na kan dal korcaret ne 1879 te themelum
hej zot na ndihmo

Korcaret, kan ngatrru daten e krijimt te FK Korces (Skenderbeu-futboll), me daten e krijimit te birres se Korces... :wink:
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Re: Kush eshte skuadra e pare e Futbollit Shqiptar?

Post by jeti » Tue, 24 Feb 2009 , 05:57

Vllaznia më 1919, Elbasani më 1913?

Tashmë duket pak sa e ekzagjeruar. Në të vërtetëgjithësecili ka të drejtë të krenohetme atë çfarë ka si pikën e tij më të fortë. Kemi thënë, shkruar dhe stërthënë se Shkodra ështëvenlindja e shumë sporteve nëvendin tonë. Kemi thënë se në Shkodër është krijuar i pari klubsportive më 1919. Javën e shkuarngritëm një problem: në Korçë ishin duke u bërë gati për tëfestuar 100 vjetorin e fillimit të sportit në atë qytet. Në Shkodër po bëhemi gati për 90 vjetorin.
10 vjet më pak histori. Personalisht më ka befasuar. Jo për datën sesa për mënyrën sesi korçarët kanë dashur “ta shesin” këtë eveniment sportive. Pa kaluar shumë kohë, më befason një tjetër gjë. Në ndeshjen e futbollit Elbasani-Vllaznia, më kanë shkuar sytëtek fanella verdheblu e ekipit elbasanas. Pikërisht tek stema e kësaj fanelle ku brendasaj kishte një numër: 1913. Pyeta dhe më thanë se ka të bëjë me vitin e formimit të klubit “Labinoti”, emri
me të cilin është njohur Elbasani prej vitesh. Tashmë nuk e dija se si të mburresha më me Shkodrën, qytetin tonë. Madje fillova të hedh edhe pak dyshime në lidhje me historinë e shkuar. Mbase ka qenë meritë e gazetarëve të vjetër të këtij qyteti, ata që kanë ditur t’i publikojnë dhe t’i reklamojnë më tepër sesa duhet vlerat e Shkodrës.
Por të kthehemi tek Elbasani dhe viti 1913. Nëse ky vit reklamohet si momenti kur kanë nisur zyrtarisht sportet në këtë qytet, duhet të ketë patur diçka prapa. D.m.th, ndonjë aktivitet a veprimtari që ka lënë mbresa.
Unë, nga ato çfarë kam lexuar e dëgjaur, nuk e di të ketë patur ndonjë gjë për të mbajtur mend nga sporti elbasanas. Në Shkodër po. Të gjithë e dinë se ky qytet është [“Anglia” e futbollit shqiptar, vendlindja e tij. Të gjithë e dinë se në këtë qytet është organizuar gara e parë e atletikës në vend. Në Shkodër është organizuar gara
e parë çiklistike dhe Rrethi i parë çiklistik. Pa kaluar tek evente të tjera. Pra kemi se me çfarë të krenohemi. Meritë për këtë kuptohet që mbi të gjitha kanë organizatorët, ata që ia dolën mbanë t’i bëjnë këto gjëra. Detyra jonë është t’i reklamojmë sa më tepër. Ja pse 90 vjetori i formimit të shoqnisë “Vllaznia” duhet të jetë shumë i veçantë. Në të gjitha drejtimet dhe nuk duhet të jetë një festë vetëm për shkodranët. Duhet të jetë një festë për të tjerët. Për
t’u thënë gjithë shqiptarëve, anë e mbanë botës se ja kush jemi ne. Duhet të jetë një festë fotografike,
titujsh, por edhe kënaqësish. Organizatorët kanë premtuar se do bëjnë më të mirën për këtë ngjarje të shënuar. Në mënyrë që të vërtetohet më së miri se Vllaznia 1919 është vitlindja e shoqnive sportive në Shqipëri dhe jo Elbasani 1913 apo ndonjë tjetër. Realiteti ky është.
Last edited by jeti on Tue, 24 Feb 2009 , 06:18, edited 1 time in total.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Re: Kush eshte skuadra e pare e Futbollit Shqiptar?

Post by jeti » Tue, 24 Feb 2009 , 06:16

A din kush mem diftu keto Elbasansit, e Korcarte ku bazohen qe e kan ndryshu daten?

Psh Klubi Vllaznia ka 1001 dukumenta qe verteton daten e krijimit te klubit te shume sportesh Vllaznia me 1919, dhe gjithcka eshte e dokumentuar me fakte evenimentesh.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

tironsi_tr
Mysafir i Rrespektum
Mysafir i Rrespektum
Posts: 503
Joined: Thu, 09 Aug 2007 , 05:33
Location: TR 1920 A

Re: Kush eshte skuadra e pare e Futbollit Shqiptar?

Post by tironsi_tr » Tue, 24 Feb 2009 , 08:04

/
Last edited by tironsi_tr on Fri, 27 Feb 2009 , 09:12, edited 1 time in total.
Se Tirones Deri Me Sot Vec Tironsi 24Karat i Ka Dal Zot!!!!

shv13
Moderator
Moderator
Posts: 1174
Joined: Mon, 24 Jul 2006 , 19:25
Location: torino
Contact:

Re: Kush eshte skuadra e pare e Futbollit Shqiptar?

Post by shv13 » Tue, 24 Feb 2009 , 10:11

ne shkoder asht lujte ndeshja e pare ne 1909 a ne 1910 se mbaj mend mire me nji perfaqsuse te garnizonit austriak t asaj kohe...pra kane kalu gati 10 vjet permu themelu vllaznia.N elbasan topi i pare ka hi ne 1911 e kta per 2 vjet e banen shoqnine "elbasani"? mandej mos t harrojme se vllaznia u kriju si bashkim i 2 shoqnive qe sja mbaj emnin po dmth se ekzistonin edhe ma perpara...kyt 1913 ta hjekin nji sahat e ma pare prej bluzave se lanen nam..ben laze mund t bajne ca ti cohet po jo t na hekin te drejten e klubit ma t vjeter ne shqipni...
ATE TE DREJTE NA E KA DHANE HISTORIA!!
kuq e blu asht flamuri,
qe valvitet ne shkallet prej guri,
tane tjereve diftonja,
si tradhtojme kurre na kta bojna...

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Re: Kush eshte skuadra e pare e Futbollit Shqiptar?

Post by jeti » Tue, 24 Feb 2009 , 21:08

A e dini se?

(Labinoti) Elbasanit i sotshem nuk ka lidhje me daten 1913, sepse kjo date perkon me ardhjen e Dimitresukut ne Elbasan qe bjen edhe topat e para ne qytet, d,m,th qyteti fillon e familjarizohet me kete loje dhe kaq.
Kurese ikipi i sotshem i Elbasanit (Labinoti) Eshte krijuar ne vitin 1931, sikur Vllaznia ne 1919.

Nuk e kuptoj se si mund te konsiderohet nje data 1913 kur kjo date nuk la lidhje me klubin e sotshme te Elbasanit!
Po ti hijm kesaj rruges qe Elbasani ka ndjek D,m,th pa baza a,t,h na dalim prap te fitume.
a e dini pse?
Sepse ne 1905 ne shkoder eshte krijuar ekipi i futbollit i franceskanve, (ne te ardhmen do mundohet te postoj ndonje informacion per sa i perket ekipit te franceskanve)

Por dua tju them dicka se ekipi Franceskanve nuk la lidhje me vllaznine e 1919, sepse historija e ekipit te Franceskaneve eshte tjeter nga ajo e Vllaznise, ndersa Futbolli ne Shkoder ka filluar te luhet shume me heret se 1905.

Pra klubi i shume sportesh Vllaznia i krijuar me 1919 eshte klubi i pare shqiptar i futbillit, te tjeret let ti bajn qefin vedit par da koh deri sa kjo ceshtje te zgjillet.
Last edited by jeti on Mon, 02 Mar 2009 , 08:13, edited 2 times in total.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

tironsi_tr
Mysafir i Rrespektum
Mysafir i Rrespektum
Posts: 503
Joined: Thu, 09 Aug 2007 , 05:33
Location: TR 1920 A

Re: Kush eshte skuadra e pare e Futbollit Shqiptar?

Post by tironsi_tr » Tue, 24 Feb 2009 , 22:53

/
Last edited by tironsi_tr on Fri, 27 Feb 2009 , 09:12, edited 1 time in total.
Se Tirones Deri Me Sot Vec Tironsi 24Karat i Ka Dal Zot!!!!

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Kush eshte skuadra e pare e Futbollit Shqiptar?

Post by Skodrinon » Wed, 25 Feb 2009 , 00:38

Kush jeton ne Itali, duhet te ket pa se ne Firenze luhet nji futboll ku lejohen shjelmat e grushtat. Ky futboll asht lujt ne Firenze qindra vjet para se me u lujt ne Angli. Edhe romakt e vjeter kan lujt futboll para 2000 mije vjetsh. Kshtu asht edhe puna e Elbasanit. Kan lujt 2 kunder 2 me top pecet ne 1913 e kujtojn se kan pru futbollin n'Shqipni.
Ka foto ne Shkoder qe tregon se asht lujt 11 me 11 ne 1901, po kjo nuk ka lidhje me Vllaznine. As Juventusi i franceskanve te Gjergj Fishtes i krijum ne 1904 a 1905 nuk ka lidhje me Vllaznine. Vet fakti qe jan bashku 2 klube per me kriju Vllaznine tregon se ne Shkoder ka pase ekipe te tjera para saj. Po data e krijimit met 1919 e nuk vehet 1901.

Post Reply