Portogali-Shqiperi

Diskutoni rreth ekipit tone Kombetares ,futbollisteve te saj , etj.

Moderator: GOLDIAN

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Fri, 17 Oct 2008 , 01:45

admin .un kam than qe komentatori tha qe han asht tranieri ma i mire se cdo tranieri te huj dhe ai permendi brigek dosena dhe baric.

pra e ka vu hanin shum ma te mire se bariq dosena dhe brigel.

ka te drejte komentatori naqe,sepse nuk e ka pa kurr shqipnine ma mire.

admin .kur greqia ka rrah portogaline ,ka ken veq kristiano ronaldo dhe ka pas shum pleq.

tranieri i qelesit qe nuk me kujtohet emri bani skuadren e re ne 96 ,dhe portogalia shkelqej me yjet e rinj.

admin.e pame greqine kete vit ,dhe kishte po ato lojtare qe kishte edhe kur doli kampione europet ,dhe e pame edhe tranierin ,dhe besoj se e me se kush ishte greqia ne kete europian dhe kush ishte portogalia.

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Fri, 17 Oct 2008 , 01:55

Portugalia ka pas pak a shume te njejtet lojtar naqe, biles ka pas edhe ma te mire si Rui Costa, Figo , si edhe mas te harrojme se Greqia e ka rrah 2 here ne shpi te vet ......

Kshu qe fitorja e Shqipnise kunder Greqise (pavaresisht urrejtjes) as nuk krahasohet me barazimin kunder Portugalise...
Sdq Shqipnia duhet me pa perpara edhe me ec me kam ne toke, e me i vlersu ndeshjet sic duhet...

Naten.
Vllaznit Ultras

Image

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Fri, 17 Oct 2008 , 01:59

admini shkruan

Une Haan nuk e gjykoj pasi hala nuk e ka pas mundesine me njoft ekipin si edhe me kriju grupin e tij, deri tesh Haan asht tu lujt me te njejtit lojtare qe ka lujt edhe Bariç...


_______________________________________________________

admin ke te drejte qe nuk e njef ekipin mire e mos harro qe desht me ik kur shqipnia u perjashtu nga frike per 4 muaj ,dhe nuk e leshin me ba asnji ndeshje ,por ama han ka shum eksperience naqe e ka pas shum suksese sidomos me kombetaren e kines ,dhe qa po shoh loja e han qe i ka dhan ekipit ,asht shum ma e bukur se e bariqit.

me bariqin kena ba 10 pike ner 12 ndeshje zoti admin ,kurse me hanin po i kalojm ne 11 pike ,pra njaq sa ka ba bariq per 12 ndeshje han po ban vetem per 6 ndeshje ,biles po ban edhe nji pike ma shum ,dhe besoj se e kupton se sa shum asht eksperienca e tij.

mos harro qe me bariqinin kena ba 12 ndeshje 10 pike dhe nder 12 ndeshje kena ba 8 gola dhe kena hanger 24 zoti admin .

a nuk asht nji turp i madh kja gja?

admin.shih edhe pak naqe,sepse ka prap ndeshje ,por mund te them qe edhe nese nuk kualifikona ,mendoj se do jete ndeshja e fundit qe do na e tregoje ,,kurse me bariqin e brigelin ,nuk kena pas shanse para se me ba 4 ndeshjet e fundit.

admin.cdo gja do te shihet ne te ardhmen dhe nuk kam qaq me than as une,por du me te than dicka.

shqiperia beson ne kualifim ,dhe nese shqipnia ka pas shpresa dhe i ka hek shpresat qysh 5 ndesjet e fundit ,me tranierin harin do kesh shpresa ,deri ne ndeshjen e fundi ,dhe mendoj se ndeshja e fundit do te zgjidhin cdo gja.

ndoshta po flas ma shpejt siq duhet por kur pjalmi e ndin dicka edhe mund te realizohet.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Fri, 17 Oct 2008 , 02:03

figo rui costa e figo kan ken pleq naqe .figo po i afrohet 37 naqe .

admin portogalia deshtoj sepse kishte lojtare shum te vjeter ,dhe asht e vertete se deshtoj kunder greqisde 2 here ,prandaj po them qe nuk asht portogalia e 5 vjeteve ma perpara ,por asht portagalia qe futet ne 4 skuadrat ma te mira te botyes ne 2006

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Fri, 17 Oct 2008 , 02:03

Pjalmi sme le me ik me fjet .... :lol:
Ku i kena ba 11 pike .... une uroj e ishalla bahena me 11 pike, por duhen edhe nja 3-4 muj deri sa te nollin kja gja, e per 3-4 muj spa dina a jena gjall ne ja ma fitimi i 6 pikeve !!!

Ndeshjet duhet me i marr nji ka nji, e mas me fillu me fluturu kot si me ndeshjen me Hungarine....


Portugalia e atyne viteve ka kene ma e mire se sot, mor Pjalmi se pervec lojtareve te sotem si Ronaldo, Nuno Gomes, etj. ka pas edhe Figo (top i Arte), Rui Costa e Deco.....
Ku deshtoi, se doli ne finale ??!!! Portugalia nuk asht prej atyne ekipeve qe del per c'do kompeticion ne finale, kshu qe finalja ka kene arrijtje per ta e jo deshtim, deshtim mund te ken kene humbja ndaj Greqise, pasi nuk pritej pa ja ekipi i Portugalise ne Euro 2004.

Naten e mire
Vllaznit Ultras

Image

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Fri, 17 Oct 2008 , 02:52

BARAZIMI KUNDER PORTOGALIS NA KTHEJ EDHE NJE HERE ENDRREN PER BOTNOR.
MEGJITHESE ESHTE HERET ME FOL POR KET VIT JEMI DIKE U PARAQITE MIRE.
BA ME PAS EDHE PAK FAT NA BAJM NAMIN... :lol:
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

Shkodrani81
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 882
Joined: Fri, 19 Jan 2007 , 07:48
Location: Kanada
Contact:

Post by Shkodrani81 » Fri, 17 Oct 2008 , 05:18

E pashe kroniken e kesaj ndeshje ketu ne tv.

Nuk pashe ndonje merite te madhe te tranjerit aty, megjithse i takon merite ngaqe asht tranjer, ama ata na kishin mbyt me raste, nuk ka dashte Zoti me fitu Portugalia ate dite.
Pu pu pu, tan topat bashin sponde tek Beqaj.

Sdq, i lumte djemve qe e mbajten deri ne fund, po nuk pashe ndonje mrekulli sa me than se e kena degjeneru Portugaline.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Fri, 17 Oct 2008 , 09:43

admin.te garanton pjalmi qe 6 pike jane te vdekura. :lol: :lol: :lol:

a thu nuk po fitojm me malten a?si mendon ti?

a thu nuk po fitojm me hungarine a?si mendon ti.

hungaria na rrahu pa merite more admin ,dhe aja ndeshje do jete vdekje per ekipin tone per 2 arsyje.

e para asht qe duhet hakmarrje ,dhe jam shum optimist qe do lozim ma fort se kena lujt me greqine ,dhe jam shum i sigurte qe lojtaret do lozinma fort se me greqine.

cdo gja mund te ndodhin se topi asht i rrombullaket ,se edhe mund te humbim ,por du me te than se kena force ma shum se hungaria njaq sa pash ne ndeshjen me hungarine.

ishim pa fat admin e nuk du me i kujtu ata shtylla e ate lojen te bukur sidomos pjesen e pare se me dhem kryti kur e mendoj.a dasht me e fitu ate ndeshje se kena ken ne cdo moment ma mire se ta ,e kena shum pa fat.deshta me te than veq dicka.
nee shqipnia kishte ba gol i pari nuk me 99 perqind nuk kishte pas burr nanet me na e hek 3 pikeshin e sot kishim ken ne vend te pare me 8 pike .

un kam hadh me i marr edhe suedise nje rezultat si portogalise ,dhe pse edhe danimarkes nji barazim ,dhe ne ndeshjet ne shqipni me i shperthiq krejt,sepse me beso,kena shum force ,dhe duhet ta dim te tan qe jena skuadra ma e mire ne 10 vitet e fundit se nuk du me than ma e mira ne histori se po me kundervihet nej tifoz gjerman ,e po me mbron brigelin . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

portogalia ka pas yje dhe ka pas shum lojtare te mire ,por figo me shok ishin shum te vjeter ne 2004 e nuk mujten me dhan ma shum per portogaline ne euro 2004,se i la shami.

ti e pe greqine si ishte me ata lojtare ket vit ,krune krejt ,e demek kampione europet me 10 gola te pesum e nji me duket se pat ba. :lol: :lol:

asht shum shpejt me fol per kombetaren admin ,por ama jena shum mire.

don zoti me pak fat ,me u kualifiku,se kishte ken anderr per cdo tifoz.

kisha pas qef boll per me u kualifiku boll me pa gjysherit ose baballarte tan dicka qe e kan enderru por kurr nuk asht realizu,dhe don zoti qe brezi i vjeter ti plotesohet deshira

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Fri, 17 Oct 2008 , 09:55

shkodrani 81.shkruan.

E pashe kroniken e kesaj ndeshje ketu ne tv.

Nuk pashe ndonje merite te madhe te tranjerit aty, megjithse i takon merite ngaqe asht tranjer, ama ata na kishin mbyt me raste, nuk ka dashte Zoti me fitu Portugalia ate dite.
Pu pu pu, tan topat bashin sponde tek Beqaj.

Sdq, i lumte djemve qe e mbajten deri ne fund, po nuk pashe ndonje mrekulli sa me than se e kena degjeneru Portugaline.
______________________________________________________
portogalia nuk ka ba shum raste sepse mbrojtja jone ka ken fantastike i ia ka prish aksionet ne cdo moment.

mund te them qe kan lujt me nji porte sepse kena ken me nji lojtare mangut ,por ama pash mbrojten qe nese shqipnia do ta kete keshtu ne cdo ndeshje ,nuk fiton asnji skuader qofte edhe brazili.

ata kan pas 2 raste te rrezikshme dhe shtylla qe kena ba ,zoti i madh na ndihmoj mos me u realizu,sepse njaj zot e pau ato 2 shtylla qe kena ba me hungarine ,dhe dha drejtesine e tij.

3 raste ata ,dhe nje rast berisha ,nese e pe e ,po flas per rastet e rrezikshme ne pjesen e dyte,e ja per rastet qe nuk quhen raste. :lol: :lol:

sa per tranier ,mendoj qe ka ba mbrojte fenomenale.dhe asht merita e tij per cdo gja ne rreshtimin e skuadres.

shkodrani 81.mos deshte me fitu shqipnia me 10 lojtare?

besa u afrume me berishen por nuk desht zoti me ia pre kamt portugezve. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ata kan pas 3 raste te rrezikshme ,dhe na kan myt ne shtesen e lojes ,dhe ma a duk njat 5 minutesh 50 mminuta ,tu iu lut zotit te mos te na ndershkojn.

shkodrani 81 rrespekte naqe ,e don zoti me u kualifiku shqipnia se kam me te myte. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

boll fole keq per hanin. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

do te bahem me gjermanet ,veq fol realitetiot e mos thuj e ka myt me raste ,por thuj ka lujt me nji porte siq asht realiteti :lol: :lol: :lol:

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Fri, 17 Oct 2008 , 10:00

jeti shkruan.

BARAZIMI KUNDER PORTOGALIS NA KTHEJ EDHE NJE HERE ENDRREN PER BOTNOR.
MEGJITHESE ESHTE HERET ME FOL POR KET VIT JEMI DIKE U PARAQITE MIRE.
BA ME PAS EDHE PAK FAT NA BAJM NAMIN...
________________________________________________________
jam shum dakort me ty maj naqe.
njaj fati na mungoj ne hungari.ahhhhhh,njata shtylla .
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
si spatem fat maj naqe,ahhhhhhhhhhhhhhhh

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Fri, 17 Oct 2008 , 10:03

Pjalmi, Portugalia a ka pas raste ne ate ndeshje a nuk arrij me imagjinu se ca ban ne ndeshjet e tjera.....
Portugalia ka ba tane ate volum lojet edhe raste te pastra ka pas boll, por thuj shanci per 1 here ne histori tone ka kene me NE.....
Ne 95 minuta loje vetem njaj rasti i Berishes ka kene per ne, kshu qe s'kena se si me u krenu me lojen, sdq ishte normale se kena lujt me 10 lojtare.

Edhe mu e te tanve ktu na e ka qejfi qe Shqipnia me i marr kto 6 pike, por une nuk i shaf te fitume, ka kohe , si edhe Malta nuk duhet me u nenvlersu.
Ndeshjet duhet me u marr nji ka nji edhe me u vlersu maksimalisht.
Kualifikimin hala e shaf lerg, pasi ka shume ndeshje te tjera me u ba, shpresa asht e madhe, por s'duhet me ja ba qejfin vedit ma shume se sa c'duhet ne menyre qe mas me u zhgenjy .....
Vllaznit Ultras

Image

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Post by Miri » Fri, 17 Oct 2008 , 12:32

Fpjalmi mos te jesh kaq i sigurt per 6 piket e marruna ne 2 ndeshjet e rradhes edhe po te tregoj dicka qe ndoshta nuk e din per sa i perket tranierit me te mire qe mos te nxitohesh te vlersosh.
per sa i perket pikeve te marrura ne 4 ndeshjet e para Ari Han ka marre 5 pike ndersa Brigel ne 4 ndeshje e para ka marre 6 pike.

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Post by Miri » Fri, 17 Oct 2008 , 13:04

Shqipëria shtyn Portugalinë drejt krizës


Barazimi historik 0-0 i Shqipërisë, me 10 lojtarë, shndërrohet në një dramë kombëtare për Portugalinë.

Pjesa më e madhe e shtypit portugez reagoi në mënyrën më kritike të mundshme ndaj lojtarëve, por sidomos ndaj Karlos Kueiroz, pas ndeshjes, ku Portugalia u turpërua në shtëpinë e saj.

Titujt kryesorë të tre të përditshmeve sportive, ishin të pakëndshëm për t’u lexuar nga trajneri i Portugalisë, por edhe gazetat e tjera nuk ishin aspak më të rrepta në këtë aspekt.

Shtypi portugez

Gazeta “Bola” pyet me ironi: “Kështu pra, unë na qenkam një gomar?”, duke aluduar një përgjigje të famshme ndaj kritikave, të bërë nga paraardhësi i Kueiroz, Luiz Filipe Skolari.

Analiza e ndeshjes, përfshinte atë që u perceptua si një listë gabimesh trashanike të bëra nga Kuerizos në përzgjedhjen e skuadrës dhe në zëvendësime lojtarësh.

Fjala “E turpshme!” zinte vendin kryesor në faqen e parë të gazetës “Jogo”, e rrethuar nga fotografi të lojtarëve portugezë, duke bërë gjeste lodhjeje dhe një Carlos Kueiroz me pamje të dorëzuar.

Rekordin e titujve e mbante: “Ky film na erdhi në majë të hundës”, i vendosur mbi një fotografi, ku Kueiroz dukej në gjendje të mjeruar.

Nëntitulli theksonte se, “Pasi u mund nga Danimarka dhe humbi edhe me Suedinë, një ndeshje, e pamenduar kurrë si fatale, kundër Shqipërisë e ka vënë Portugalinë në një pozicion jashtëzakonisht të komplikuar për kualifikimet e Botërorit 2010.

Gazeta “Diário de Notícias” është këmbëngulëse në komentin e bërë, duke shkruar se “Fare pa ide dhe pa shpirt luftarak, dje Portugalia bëri një paraqitje që do të mbahet mend në histori për arsyet më të dobëta”.

Gazeta “Publico”, e përditshmja më e vlerësuar në Portugali, ngeli vetëm pa burgosur askënd në komentin e saj rreth “shfaqjes horror” në Braga: “Portugalia bëri një performancë të tmerrshme. Pa vizion, pa dëshirë, pa temperament. Nuk është hiç shenjë e mirë, kur duartrokitja më e madhe e pjesës së parë erdhi si pasojë e nxjerrjes nga loja e një lojtari kundërshtar. Nuk është hiç shenjë e mirë fakti që, gjatë këtyre 45 minutave, Portugalia nuk mundi të ndërtonte asnjë sulm me një start, vijim dhe përfundim...”.

“Shqipëria e fitoi botërorin e saj”, është titulli tjetër i “Publico”. “Ndeshja më e keqe në 30 vitet e fundit shkruan “Correio de Manha”, i cili ka edhe një titull tjetër: “Kueiroz në kuotën zero”.

Sa për faqen kryesore të internetit të Kombëtares portugeze, “Maisfutebol”, nën titullin kryesor “Në buzë të greminës”, çdokush mund të lexojë”. “Dhemb shumë kur e shkruan, por ja që duhet thënë.

Portugalia pati rezultatin nul-nul në ndeshjen kundër Shqipërisë... Do të doja ta mbyllja këtë koment me reagimin e kreut të Federatës Portugeze të Futbollit, por ai iku nga stadiumi, para se të mbaronte ndeshja. Për më tepër, pasi pa atë lloj paraqitjeje, të gjithëve iu duk sikur ai ia mbathi”.

Shtypi Evropian

E përditshmja franceze “L’Equipe” ka dalë me titullin e madh: “Portugalia nuk ishte”. Po kaq poshtë e kanë hedhur edhe mediat spanjolle skuadrën e Keirozit.

“Marca” shkruan: “Portugalia qesharake përballë Shqipërisë”, ndërsa e përditshmja tjetër “AS”, ka si titull: “Portugalia e pafuqishme për t’i shënuar Shqipërisë”.

Edhe UEFA e FIFA kane lënë hapësirë në faqet e tyre të internetit për këtë rezultat. Të dyja këto faqe interneti kanë publikuar një artikull me titull: “Shqipëria me 10 futbollistë arrin t’i rezistojë Portugalisë”. Ndërsa sportivja italiane “Corriere dello Sport”, titullon “Portugalia në krizën e zezë”.

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Post by Edmond-Cela » Fri, 17 Oct 2008 , 18:29

ca bahet ketu ma, majuni temes. per mendimin tem barazimin e kemi marr plot me merit. por kisha pas qef qe te largohen disa lojtare dhe te vine disa te rinje.
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

Man in Redblue
Moderator
Moderator
Posts: 3865
Joined: Mon, 30 Oct 2006 , 13:48
Location: My heart is where my home is

Post by Man in Redblue » Fri, 17 Oct 2008 , 20:44

Une jam tifoz i zjarrte gjerman, por nuk me ka shku nai her nder mend me mbrojt Brigelin se ai a gjerman. Per mendimin tem Brigel e Han jan traniera nen mesataren, Baric ka arrit dicka si tranier, por prap jo ma shume se mesatarja. Tranierat e huj kan ardh ne Shqipni vec me rru pare, e fitojne jo keq, debati a ka kene ma i mire gjermani Brigel apo hollandezi Han asht prandaj per mu i pavlere, nqs flasim tu iu referum kombesise perkatese dhe jo asaj qi i kan dhan Shqipnise.

Brigel i ka dhan Shqiperise fitoren historike kunder Greqise kampione te Evropes, i ka ba miliona shqiptare kudo neper bote e sidomos ata mijra emigranat ne greqi te ndihen krenare- dhe per kyt i jam shume mirenjohes.
Se cfare do ti japin Han shqiperise do ta shohim. Barazimi kunder Portugalise mbetet sidoqofte vetem nji barazim- dhe nji barazim nuk mund te quhet kurrsesi rezultat historik.

shv13
Moderator
Moderator
Posts: 1174
Joined: Mon, 24 Jul 2006 , 19:25
Location: torino
Contact:

Post by shv13 » Fri, 17 Oct 2008 , 21:07

as une se kam permend ndoj here brigelin ,vec po gjithmone bashke me tjeret..
barazimi me portugezet asht rezultat i mrekullushem per ne po une s mund ta krahasoj me fitoret me rusine e me greqine qe m cohet mishi kokerr sa here kujtoj ate nate t madhe n loro borici ku kam prezent e naten e fitores me greket...gjithsesi mendja e njeriut asht e bukur se asht e ndryshme...dikuj i duket ma me vlera barazimi ,dikuj fitorja...une per vedi preferoj fitoren se njaja me mbete ne mendje...ikyt ndeshje ta po e harroj shpejt se s ma kande futbollin me 9 vete mbas topit(edhe pse me nji mangut) sidomos kur i njeshet edhe fati mbas thebet....
kuq e blu asht flamuri,
qe valvitet ne shkallet prej guri,
tane tjereve diftonja,
si tradhtojme kurre na kta bojna...

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Post by GOLDIAN » Fri, 17 Oct 2008 , 22:13

shv13 wrote:as une se kam permend ndoj here brigelin ,vec po gjithmone bashke me tjeret..
barazimi me portugezet asht rezultat i mrekullushem per ne po une s mund ta krahasoj me fitoret me rusine e me greqine qe m cohet mishi kokerr sa here kujtoj ate nate t madhe n loro borici ku kam prezent e naten e fitores me greket...gjithsesi mendja e njeriut asht e bukur se asht e ndryshme...dikuj i duket ma me vlera barazimi ,dikuj fitorja...une per vedi preferoj fitoren se njaja me mbete ne mendje...ikyt ndeshje ta po e harroj shpejt se s ma kande futbollin me 9 vete mbas topit(edhe pse me nji mangut) sidomos kur i njeshet edhe fati mbas thebet....
e ke permden e ke permend brigelin :D
po ke harru se ata dy fitoret kane ken ka tri pike gjithsej 6 kurse barazimi me portugezet ishte si fitore vec se i mungonte nje gol nga ana jone :lol:
i perjashtuar

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Sat, 18 Oct 2008 , 03:28

nuk kam qa me fol ma per shqipnine.

kisha dasht qe brigeli ndeshjet me rusine dhe greqine ti kishte lujt me nji lojtare mangut ,e do ta kishte pa bethen e mices ,ka 6 me 0 e 7 me 0 per kundershtarin. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

megjithate do ta shohim se qa do bajn hani.

kur thash per brigelin se tifozat gjerman i dalin zot isha tu lujt,e a nuk e kuptute a?

deshta me dit se sa gjerman ka forumi. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Sat, 18 Oct 2008 , 10:13

te gjithe ata qe thonin qe hari han nuk po gjen talente ,kan fol shum shpejt.biles talentet qe po gjen ari han do te kene shume vlere.

Bajram Sadrijajn mesfushor titullare tek borusia e dortmundit.vetem 22 vjeq,i cili pret vetem per te marre pashaporten shqiptare.

2)valdet rama.mesfushor ,edhe ky ka nje te ardhme te bukur e fantastik ne loje.

3)anelk raskaj ne qender te mesfushes lojtare i halmsad ,skuadra ma e njohur ne suedi ,lojtare klasit,e vetem 19 vjec

4)Migjen Basha mesfushore.ne itali tek rimini ,nje lojtare i panjohur ne shqiperi por me pashaporte shqiptare dhe shum i talentum.

do te kthehet dhe dorian bylikbashi perseri ne kombetaren shqiptare pas formes fantastike .

5)Parid Xhihani lojtare ne ukraine dhe ish lojtari i beses ,sulmues dhe nje lojtare shum i talentume.

pra 5 talente te talentum deri ne keto caste , dhe ma mire lexojeni vete

Koha e festimit të
barazimit në Por
tugali ka marrë
fund për Ari Hanin, i cili
duket se ka nisur menjëherë
nga puna, me synimin për të
servirur fytyra të reja në përfaqësuese
për vitin 2009. Në
majën e listës së teknikut
holandez qëndron talenti i
gjermanëve të Borusias së
Dortmundit, Bajram Sadriaj.
Pikërisht, në numrin e
djeshëm të revistës sportive
më të madhe në Evropë,
“Sport Bild” shkruhej se ky
lojtar do të marrë nënshtetësinë
shqiptare. Vetë futbollisti
i Dortmundit, i cili këtë sezon
hyri në librin e rekordeve
“Guinness” me kartonin e kuq
më të shpejtë në botë, ka pohuar
interesimin e Hanit, për
revistën gjermane: “Kërkesa e
trajnerit të kombëtares shqiptare
është një nder i madh
për mua, prandaj kam vendosur
të kërkoj pasaportën e Shqipërisë”.
Sadriaj, i cili luan
në rolin e mesfushorit, u zbulua
para një viti në ndeshjen e
Kupës së Gjermanisë, TSG
Thanhausen-Borusia 0-3.
Edhe pas një periudhe riaftësimi
prej 9 muajsh, për shkak
një dëmtim të rëndë, Borusia
e Dortmundit vazhdoi të ngulmojë
për ta pasur në kontigjentin
e lojtarëve të ekipit të parë.
Kështu, Sadriaj është duke
shpërthyer në rradhët e gjigandëve
nga Dortmundi. Lojtari
i brishtë në moshë (vetëm
22 vjeç), por tepër energjik në
fushë, është duke fituar gradualisht
hapësirë. Ai u aktivizua
me sukses edhe në
ndeshjen e Kupës UEFA të
përpara disa javëve, kur Borusia
e Dortmundit fitoi 2-0 ndaj
Udinezes në Itali, gjithsesi pa
arritur të kualifikohet. Ndër të
tjera, sipas asaj që bëhet e ditur
nga mediat gjermane, në
moshën 18-vjeçare, Sadrijaj ka
pasur një ftesë nga kombëtarja
U-18 e Gjermanisë. Mirëpo,
për shkak se nuk zotëronte
nënshtetësinë gjermane, ai
s’arriti të konkretizonte këtë
shans. Tani që i jepet rasti të
luajë për përfaqësuesen shqiptare,
nuk dëshiron ta
“hedhë në erë”.
Shanse të tjerëve
Jo vetëm Sadriaj. Edhe disa
futbollistë të tjerë, të cilët mund
të ishin shumë të vlefshëm për
përfaqësuesen shqiptare, janë
duke u afirmuar në kampionatet
më të forta evropiane.
Kështu, me paraqitjet e tij të
shkëlqyera në kategorinë e
dytë gjermane, Valdet Rama
është bërë i padiskutueshëm
në krahun e majtë të Ingolshtadit.
Në 6 ndeshje të luajtura,
anësori shqiptar ka shënuar
një gol dhe ka shërbyer për
dy të tjerë. Duke parë mungesën
e konkurrencës në të
majtë të mesfushës që prej
largimit të Altin Haxhit, Rama
mund të sillte mjaft freski në
këtë pozicion. Në Suedi, 19-
vjeçari Anel Raskaj është duke
shfaqur të gjithë potencialin e
tij në qendër të mesfushës së
skuadrës Halmstads BK. Specialistët
e futbollit suedez nuk
kanë hezituar ta cilësojnë talentin
prizërenas si
pasardhës të yllit të Arsenalit,
Cesk Fabregas. Së fundi,
ish-kapiteni i përfaqësueses
dhe tani drejtor sportiv
te Lacio, Igli Tare, nuk ka
kursyer elozhet për fantazistin
e Riminit, Migjen Basha. I
panjohur në Shqipëri, Basha
është bërë pika më e fortë në
mesfushën e Riminit, që merr
pjesë në Serinë B italiane.
Madje sipas faqes zyrtare te
klubit, mesfushori zotëron
pasaportën shqiptare, gjë që
do ta lehtësonte afrimin e tij
në Kombëtaren kuqezi.
Njohjet e vjetra
Për të mos u harruar janë
edhe njohjet e vjetra të Hanit.
Mesfushori i avancuar i
Krivbasit, Dorian Bylykbashi
është shndërruar në një nga
lojtarët më të mirë në Ukrainë.
Paraqitjet e mira në elitën e
futbollit ukrainas sollën edhe
transferimin e tij te skuadra
me pretendime, Dnipro Dnipropetrovsk,
të cilës do t’i
bashkohet në pjesën e dytë të
kampionatit. Gjithashtu, me 5
gola në 9 ndeshje të kampionatit
ukrainas, ish-sulmuesi
i Besës Parid Xhihani është
shndërruar në shënuesin me
të mirë të Zorja Lugansk.
Statistikat flasin vetë për aftësitë
para portës që zotëron
ish-pjestari i Shpresës kuqezi.
Mjafton vetëm që të ndiqet pak
më me vëmendje nga Hani.

kristiani
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 624
Joined: Sat, 05 Feb 2005 , 22:27
Location: France

Post by kristiani » Sat, 18 Oct 2008 , 10:33

fpjalmi wrote:nuk kam qa me fol ma per shqipnine.

kisha dasht qe brigeli ndeshjet me rusine dhe greqine ti kishte lujt me nji lojtare mangut ,e do ta kishte pa bethen e mices ,ka 6 me 0 e 7 me 0 per kundershtarin. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

megjithate do ta shohim se qa do bajn hani.

kur thash per brigelin se tifozat gjerman i dalin zot isha tu lujt,e a nuk e kuptute a?

deshta me dit se sa gjerman ka forumi. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fpjalmi demek se nuk e din se sa gjerman ka forumi!!! :lol: :lol:
Un per vedi jam knaq shum me barazimin kunder potugalis edhe se ktu ne franc asht mush me portuges por mas harroni se portugalia njat ndeshje ka ken beth krejt,sidoqofte na mrome nje pike te vlefshme edhe duhet me vazhdu prep keshtu.
Nuk kuptoj pse fut ky tranjeri bogdanin prep qysh ne fillim se ai ka maru edhe nuk ka ba asi gja ner dy ndeshjet e fundit veq rrin tuj hup topa kot.
Mandej mas u merrni kot edhe ju me dit se cili tranjer asht ma i miri gjermani apo hollandezi se bodh jena ngatrru per kup t'europs edhe nuk ja delet kurr :lol: :lol: Pershendetje tanve edhe ishalla nji fitore ne ndeshjen e rradhes.
FORZA VLLAZNIA

Post Reply