Kurjozitete

Ketu mund te shkruani dhe te diskutoni per çdo gjë ...
Post Reply
jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Mon, 03 Nov 2008 , 05:30

fpjalmi wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

e fort kja jeti.

sapo e kuptova pse vllaznia keka paraqit dobt kur ka pas zezak.

sepse lojtaret shkodran ,ia neverit era e tyne ,e sa here zezakt kan pasu ,lojtareve tan ia ba fiksim era ,dhe e kan humb tomin pa e marr mire pasin ,tu kujtu qe era e keqe vjen bashk me topin :lol: :lol:
Ku me ken me ja shlu at eren kundershtarit.
ose portjerit.. :wink:
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Post by Miri » Tue, 04 Nov 2008 , 18:11

Që nga gushti i këtij viti, Çaknorris Mustafai, 14 vjeç, me banim në lagjen “5 Maji” në Elbasan është i martuar me Floresha Mustafain, 13 vjeçe. Njohja në bankat e shkollës, fejesa, martesa, jeta prej fëmijësh dhe bashkëshortësh, nusja që mëson abetaren, dhëndri që hipën mbi çati dhe fshihet sokakëve, pamundësia për t’u celebruar, pritja për të lindur fëmijë dhe planet për të ardhmen. E gjithë bota reale e çiftit me moshën më të vogël në Shqipëri në një rrëfim ekskluziv për gazetën “Korrieri”

Ata janë ndoshta çifti me moshën më të vogël në Shqipëri. Ajo quhet Floresha dhe sapo ka mbushur 13 vjeç, ndërsa ai mban emrin e një artisti të njohur në Hollivud. E thërrasin Çaknorris Mustafai dhe është 14 vjeç. Që nga gushti i këtij viti banojnë të vetëm në një shtëpi private në lagjen “5 Maji”. U njohën, u dashuruan, u fejuan dhe u martuan si të gjithë çiftet e tjerë, ndonëse ligjërisht të pacelebruar. Por edhe me një ndryshim tjetër: janë të mitur dhe ende të paformuar mirë. Çaknorris u bë “burrë” para tre muajsh. Familja organizoi dasmë të madhe, ku u ftuan mjaft të afërm, shokë edhe miq. Çaknorrisit nuk i pëlqen të flasë për dashurinë dhe nusen e tij. Kur e pyet sesi lindi kjo histori dhe se çdo të thotë të jesh burrë, ai ia mbath, duke u fshehur prapa sokakëve, del nga dritarja ose hipën mbi çati. Nusja 13 vjeçe qesh me veprimet e tij. Kënaqet që ai është çapkën, sepse edhe vetë do të kishte dëshirë të bënte si ai. Edhe pse pak e ndrojtur, ajo fillon e tregon për dashurinë dhe burrin e saj.

Njohja dhe lidhja

“U njohëm kur ishim në shkollë. Unë shkoja në shkollën “Xhaferr Kongoli”, ndërsa ai në shkollën “Qemal Haxhihasani”. Më kishte ndjekur disa herë nga pas. Por unë i fshihesha gjithmonë. Një ditë më ndaloi në rrugë dhe më tha “të dua dhe më pëlqen të martohem me ty”. Unë i thashë që të vinte të më kërkonte në shtëpi. Isha dhjetë vjeçe kur më propozoi”, tregon Floresha. Burri i saj bëhet xheloz, tenton ta ndalojë, e qorton, madje edhe e kërcënon. Por ajo kënaqet dhe qesh, sepse i pëlqen t’i kujtojë çastet që kanë kaluar para fejesës bashkë. “Çaknorris dërgoi gjyshen, e cila takoi babanë tim, - vazhdon rrëfimin e saj Floresha, pa e vrarë mendjen për kundërshtinë e të shoqit. - Prindërit e pëlqyen si rast, ndaj palët ranë dakot. E prita me shumë dëshirë lidhjen me Çakun. Në të njëjtin vit ndërruam nishanet. Unë mësova deri në klasë të katërt. Kur u fejuam, më sollën shumë dhurata. Çaknorris më vuri unazën dhe orën. Kështu ishim të fejuar. Në krye të vitit tjetër ne u martuam. Bëmë dasmë dhe u kënaqa shumë. Ishte dita më e bukur e jetës sime. Që nga ajo ditë ndjehem ndryshe. Më duket vetja më e madhe dhe më serioze. Më duhet të kuvendoj me gra të rritura dhe të jap mendime të pjekura. Nëse gaboj, nuk më lejohet”. Çaknorris Mustafai ka një shtëpi të madhe, aq sa ai dhe nusja duken si kukulla brenda saj. Shtëpia ka korridorin e madh, kuzhinën, dhomën e pritjes dhe dhomën e gjumit. Më e kompletuar duket dhoma e gjumit. Brenda saj ndodhen të gjitha takëmet e një çifti të vërtetë. Të vegjlit janë të destinuar ta përballojnë të vetëm jetën. Prindërit Bukuroshe dhe Xhevdet Mustafai janë emigrantë në Greqi. Atje kanë edhe dy djem më të vegjël se Çaknorrisi. Me Çakun i mbaruan kusuret. Tani duhet të punojnë që të fejojnë dhe martojnë dy djemtë e tjerë.

Jeta e çiftit

Jeta e të miturve nis që herët në mëngjes. Ai duhet të çohet dhe të vijë përqark me “kollën” e thatë. Ndërsa ajo rregullon krevatin dhe fillon nga punët e shtëpisë. Pasi lahen dhe pastrohen, hanë mëngjesin bashkë. Kur nuk kanë për të ngrënë, blejnë në dyqanet në lagjen aty pranë. Në orën 8 Çaknorris niset për në punë. Merret me tregti rrobash. Rrobat i sjellin prindërit nga Greqia. Pasi mbaron punët e shtëpisë, në treg shkon edhe Floresha. E ndihmon të shoqin të bëjë pazar, të dijë të flasë me klientët dhe të bëjë llogaritë. Shesin deri në orën 15:00, kohë kur mbyllet edhe tregu. Me të hollat që fitojnë, para se gjithash duhet të ushqehen dhe të mbijetojnë. Më pas të vishen dhe të mendojnë për orenditë. Në fakt, shtëpia e madhe duket ende e zbrazur dhe duhet mobiluar. Por ka kohë. Ata kanë të paktën edhe 70 vjet përpara. Ende nuk e vrasin mendjen për kursim dhe projekte, pasi duhet të gëzojnë edhe fëmijërinë. Floresha qëndron më shumë në shtëpi, pasi duhet të lajë, të pastrojë dhe të gatuajë. Kur ka kohë të lirë mëson edhe abetaren, për të mos qenë analfabete. Pas një dite të lodhshme burri shtrihet në krevat dhe nusja pas tij.

E ardhmja

Traditat e komunitetit rom duket se kanë ndikuar dukshëm në jetesën e dy minorenëve, megjithëse në rastin e tyre dashuria duket shumë e fortë. “Gjatë kësaj kohe e kam dashur shumë Çaknorrisin. Ai është çapkën. Unë e kuptoj që më do, ndaj i vij nga pas dhe ia plotësoj të gjitha tekat”, thotë Floresha. Duke ditur zakonet e komunitetit të saj, ajo e ka të qartë mirë të ardhmen e tyre: “Kur të mbush 16 vjeç, duhet të lind fëmijë. Jemi të pacelebruar, por pa problem. Në këtë moshë unë duhet të lind, ndryshe rrezikoj të jem bashkëshorte dhe nënë. Çaknorrisi edhe mund të më lërë, nëse nuk bëhem nënë. Sepse kështu janë traditat në komunitetin tonë. Pavarësisht moshës, unë ndjehem një grua si gjithë të tjerat dhe më pëlqen të administroj burrin dhe shtëpinë”.



Gjyshi:


“Duam nuse që ta rrisim vetë”


Gjyshi i Caknorrisit quhet Enver Mustafai. Ai shprehet se çifti i fëmijëve e përballon vetë jetën, pasi prindërit i kanë në Greqi. Sipas tij, martesat në moshë të re janë në traditën në komunitetin rom dhe kanë anët e veta pozitive, pasi burrë dhe grua rriten bashkë dhe mësojnë huqet e njëri-tjetrit. Edhe familja që ata krijojnë është më e konsoliduar. Vajza është e ndershme dhe burri largohet nga veset e këqija. “Martesat në moshë të vogël i kemi pasur traditë ngaherë. Fëmijët duhet të martohen në moshë të tillë, në mënyrë që të rriten bashkë, të mësojnë huqet e njëri-tjetrit dhe të kollondrisin jetën. Martesat në moshë të tillë mendoj se kanë anë pozitive dhe negative. Unë them t’i harrojmë, por tradita nuk na lejon. Mbushën 10 vjeç, si djali, ashtu edhe vajza duhet të martohen. Unë nuk kam guxim t’u flas e t’u them që të mos martohen”, thotë Enveri. Ai e di fort mirë së ligji i ndalon këto martesa, pasi bashkëshortët duhet të kenë mbushur 18 vjeç, por nuk i duket ndonjë problem i madh. 65-vjeçari thotë se çifti ende duhet të presë që të lindë fëmijë. Kjo do të ndodhë kur ata të mbushin moshën 16-17 vjeç. Më pas nusja duhet të lindë medoemos, ndryshe rrezikon të mbetet edhe pa burrë. Tradita e kërkon që të lindin shumë fëmijë, por edhe pse ka rastin e nipit, ai rekomandon që të kryejnë planifikim familjar, të mësojnë dhe të integrohen në jetë si gjithë shtetasit e tjerë. “Duhet të përballojnë të gjitha sfidat e jetës. Zakonisht, kur martohen kaq të vegjël, gjërat ecin mbarë. Nga eksperienca kam arritur në përfundimin se martesat në moshë të vogël janë më të qëndrueshme. Familjet rome duhet të lindin shumë fëmijë. Edhe kjo është traditë. Fëmijët janë gëzimi ynë. Çiftet duhet të lindin 6-7 fëmijë. Unë për vete kam 11 fëmijë. Të gjithë janë shëndoshë e mirë. I kam të martuar, kam nipër dhe mbesa, madje edhe ata janë të martuar”. Gjithsesi, Enver Mustafai pohon se çifti nuk mund të bëjë celebrim në bashki. Një gjë të tillë e ndalon ligji. Floresha dhe Çaknorrisi duhet të presin edhe 4-5 vjet që të njihen zyrtarisht burrë e grua. Edhe fëmijët që mund të lindin para kësaj moshe nuk mund të regjistrohen në gjendjet civile. Këto janë probleme që ende nuk kanë marrë zgjidhje. Por jeta e çiftit të fëmijëve vazhdon.

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Post by Miri » Tue, 04 Nov 2008 , 18:19

Po mirboll kan ba se lozin me kukulla edhe makina neper oborre te shpis.

Skan faj kta jo por fajet i kan prinderit e tyre.


rrini ju budallenj rrini beqar se kur tju vine mend ne kry tesh ka me ken vone
:lol: :lol: :lol: :lol:

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Post by vvvllaznia » Tue, 04 Nov 2008 , 18:59

Shkodër, Metropoliti Radoviç kërkon 10 mijë varret serbe
ShkoderZemer
Brikena Shllaku -Shkoder - Gazeta Shqiptare- Metropoliti i kishës orto-dokse serbe në Mal të Zi, Amfollihije Radoviç, i njohur si një ndër kundërshtarët e prerë të pavarësisë së Kosovës ishte dje në zonën e Vrakës, duke kërkuar ndërtimin e varreve për të vrarët serb. Ai ka vizituar të shtunën objektet

e kultit dhe varrezat e ushtarëve serbë të rënë gjatë luftërave ballkanike dhe pushtimit malazez të Shkodrës. Radoviç ka vizituar kishën e Vrakës dhe atë të Rrushkullit, themelet e së cilës i përkasin shekullit te IX-të. Kjo kishë është katolike e njëjte me atë të Laçit për sa i përket riteve të pelegrinazhit. Me pas, vizita e Amfillohije vijoi ne Bardhaj, rreze Liqenit te Shtodrit, ku sipas tij ndodhen të groposur trupat e rreth 10.000 ushtarëve serbe të rënë gjatë viteve 1912-1914.
METROPOLITI
Metropoliti i kishës ortodokse serbe në Mal të Zi, Amfollihije Radovic ka pohuar: "Ne jemi pelegrinë dhe kemi ardhur të vizitojmë vendet e shenjta që datojnë që nga kohërat e Apostujve të Krishtit. Kemi vizituar kishën në Rrashkulle, e shekullit të IX, themelet e së cilës i përkasin kristianizmit të hershëm. Më pas, kemi ardhur për të vizituar, varrezat e ushtarëve serbë të rënë gjatë luftës ballkanike, të cilët luftuan kundër pushtuesit osman. Këta ushtarë së bashku me të tjerë, kanë sakrifikuar veten për çlirimin e Shqipërisë. Këtu në Bardhaj, kanë rënë më se 10 mijë ushtarë serb. Unë do doja të thosha edhe diçka tjetër, se ata kanë rënë në kohën kur Shqipëria shpalli pavarësinë, në atë moment vendimtar historik për lirinë e vendit. E njëjta gjë ndodhi edhe në vitin 1941, kur serbe dhe shqiptarë së bashku, në këto vende, luftuan kundër pushtuesit nazifashist. Është koha që të kujtojmë të gjithë ata që dhanë jetën në rininë e tyre, pasi ata kanë qenë kryesisht djem të rinj".
KUNDËRSHTIMI
I pyetur se a do kërkonin nga qeveria shqiptare të riparojë varrezat e serbëve dhe malazezeve në të gjithë Shqipërinë, dhe t'i trajtojë si varreza publike, ai u përgjigj: "Kjo do duhet të bëhej. Unë kujtoj se në mes dy luftërave kanë qenë të identifikuara të gjitha varrezat e serbeve në Shqipëri, dhe ka qenë një prift serb i cili i ka vizituar ato gjatë periudhës së sundimit të mbretit Zog. Pastaj erdhi Lufta e Dytë Botërore, gjatë së cilës u shkatërruan plotësisht. Megjithatë, varrezat janë të shenjta, pa marrë parasysh se cilës kohe dhe fe (besimi) i takojnë. Duke pasur parasysh shenjtërinë e tyre, Mali i Zi ka filluar të bëjë identifikimin e varreve të okupatoreve si italianë, gjermane etj. Varri është i shenjte, dhe nuk ka armiqësi, pasi dheu i pajton te gjithë. Brenda ne secilin varr, ndodhet një person që ka lënë eshtrat e vet dhe shteti i Malit te Zi duhet te kujdeset për identifikimin e te gjithë të rënëve nëpër botë", - ka pohuar ai. Pas varrezave në Bardhaj, Amfillohej, përgjegjësi i kishës ortodokse te Shkodrës, At Nikolla Petani, famullitari i kishës së Vrakës, Radojca Nikqevic vizituan edhe Malin e Taraboshit për të kujtuar ushtarët malazeze të rënë gjatë pushtimit të Shkodrës.
:shock: :shock: :shock:

Shqiperia keka çliru prej serbve :lol: :lol: :lol:

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Tue, 04 Nov 2008 , 22:50

Jane tuj u ba turpi i bots zdijne ma qe me thane e qa me ba.
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Thu, 06 Nov 2008 , 00:42

Miri wrote:Që nga gushti i këtij viti, Çaknorris Mustafai, 14 vjeç, me banim në lagjen “5 Maji” në Elbasan është i martuar me Floresha Mustafain, 13 vjeçe. Njohja në bankat e shkollës, fejesa, martesa, jeta prej fëmijësh dhe bashkëshortësh, nusja që mëson abetaren, dhëndri që hipën mbi çati dhe fshihet sokakëve, pamundësia për t’u celebruar, pritja për të lindur fëmijë dhe planet për të ardhmen. E gjithë bota reale e çiftit me moshën më të vogël në Shqipëri në një rrëfim ekskluziv për gazetën “Korrieri”

Ata janë ndoshta çifti me moshën më të vogël në Shqipëri. Ajo quhet Floresha dhe sapo ka mbushur 13 vjeç, ndërsa ai mban emrin e një artisti të njohur në Hollivud. E thërrasin Çaknorris Mustafai dhe është 14 vjeç. Që nga gushti i këtij viti banojnë të vetëm në një shtëpi private në lagjen “5 Maji”. U njohën, u dashuruan, u fejuan dhe u martuan si të gjithë çiftet e tjerë, ndonëse ligjërisht të pacelebruar. Por edhe me një ndryshim tjetër: janë të mitur dhe ende të paformuar mirë. Çaknorris u bë “burrë” para tre muajsh. Familja organizoi dasmë të madhe, ku u ftuan mjaft të afërm, shokë edhe miq. Çaknorrisit nuk i pëlqen të flasë për dashurinë dhe nusen e tij. Kur e pyet sesi lindi kjo histori dhe se çdo të thotë të jesh burrë, ai ia mbath, duke u fshehur prapa sokakëve, del nga dritarja ose hipën mbi çati. Nusja 13 vjeçe qesh me veprimet e tij. Kënaqet që ai është çapkën, sepse edhe vetë do të kishte dëshirë të bënte si ai. Edhe pse pak e ndrojtur, ajo fillon e tregon për dashurinë dhe burrin e saj.

Njohja dhe lidhja

“U njohëm kur ishim në shkollë. Unë shkoja në shkollën “Xhaferr Kongoli”, ndërsa ai në shkollën “Qemal Haxhihasani”. Më kishte ndjekur disa herë nga pas. Por unë i fshihesha gjithmonë. Një ditë më ndaloi në rrugë dhe më tha “të dua dhe më pëlqen të martohem me ty”. Unë i thashë që të vinte të më kërkonte në shtëpi. Isha dhjetë vjeçe kur më propozoi”, tregon Floresha. Burri i saj bëhet xheloz, tenton ta ndalojë, e qorton, madje edhe e kërcënon. Por ajo kënaqet dhe qesh, sepse i pëlqen t’i kujtojë çastet që kanë kaluar para fejesës bashkë. “Çaknorris dërgoi gjyshen, e cila takoi babanë tim, - vazhdon rrëfimin e saj Floresha, pa e vrarë mendjen për kundërshtinë e të shoqit. - Prindërit e pëlqyen si rast, ndaj palët ranë dakot. E prita me shumë dëshirë lidhjen me Çakun. Në të njëjtin vit ndërruam nishanet. Unë mësova deri në klasë të katërt. Kur u fejuam, më sollën shumë dhurata. Çaknorris më vuri unazën dhe orën. Kështu ishim të fejuar. Në krye të vitit tjetër ne u martuam. Bëmë dasmë dhe u kënaqa shumë. Ishte dita më e bukur e jetës sime. Që nga ajo ditë ndjehem ndryshe. Më duket vetja më e madhe dhe më serioze. Më duhet të kuvendoj me gra të rritura dhe të jap mendime të pjekura. Nëse gaboj, nuk më lejohet”. Çaknorris Mustafai ka një shtëpi të madhe, aq sa ai dhe nusja duken si kukulla brenda saj. Shtëpia ka korridorin e madh, kuzhinën, dhomën e pritjes dhe dhomën e gjumit. Më e kompletuar duket dhoma e gjumit. Brenda saj ndodhen të gjitha takëmet e një çifti të vërtetë. Të vegjlit janë të destinuar ta përballojnë të vetëm jetën. Prindërit Bukuroshe dhe Xhevdet Mustafai janë emigrantë në Greqi. Atje kanë edhe dy djem më të vegjël se Çaknorrisi. Me Çakun i mbaruan kusuret. Tani duhet të punojnë që të fejojnë dhe martojnë dy djemtë e tjerë.

Jeta e çiftit

Jeta e të miturve nis që herët në mëngjes. Ai duhet të çohet dhe të vijë përqark me “kollën” e thatë. Ndërsa ajo rregullon krevatin dhe fillon nga punët e shtëpisë. Pasi lahen dhe pastrohen, hanë mëngjesin bashkë. Kur nuk kanë për të ngrënë, blejnë në dyqanet në lagjen aty pranë. Në orën 8 Çaknorris niset për në punë. Merret me tregti rrobash. Rrobat i sjellin prindërit nga Greqia. Pasi mbaron punët e shtëpisë, në treg shkon edhe Floresha. E ndihmon të shoqin të bëjë pazar, të dijë të flasë me klientët dhe të bëjë llogaritë. Shesin deri në orën 15:00, kohë kur mbyllet edhe tregu. Me të hollat që fitojnë, para se gjithash duhet të ushqehen dhe të mbijetojnë. Më pas të vishen dhe të mendojnë për orenditë. Në fakt, shtëpia e madhe duket ende e zbrazur dhe duhet mobiluar. Por ka kohë. Ata kanë të paktën edhe 70 vjet përpara. Ende nuk e vrasin mendjen për kursim dhe projekte, pasi duhet të gëzojnë edhe fëmijërinë. Floresha qëndron më shumë në shtëpi, pasi duhet të lajë, të pastrojë dhe të gatuajë. Kur ka kohë të lirë mëson edhe abetaren, për të mos qenë analfabete. Pas një dite të lodhshme burri shtrihet në krevat dhe nusja pas tij.

E ardhmja

Traditat e komunitetit rom duket se kanë ndikuar dukshëm në jetesën e dy minorenëve, megjithëse në rastin e tyre dashuria duket shumë e fortë. “Gjatë kësaj kohe e kam dashur shumë Çaknorrisin. Ai është çapkën. Unë e kuptoj që më do, ndaj i vij nga pas dhe ia plotësoj të gjitha tekat”, thotë Floresha. Duke ditur zakonet e komunitetit të saj, ajo e ka të qartë mirë të ardhmen e tyre: “Kur të mbush 16 vjeç, duhet të lind fëmijë. Jemi të pacelebruar, por pa problem. Në këtë moshë unë duhet të lind, ndryshe rrezikoj të jem bashkëshorte dhe nënë. Çaknorrisi edhe mund të më lërë, nëse nuk bëhem nënë. Sepse kështu janë traditat në komunitetin tonë. Pavarësisht moshës, unë ndjehem një grua si gjithë të tjerat dhe më pëlqen të administroj burrin dhe shtëpinë”.



Gjyshi:


“Duam nuse që ta rrisim vetë”


Gjyshi i Caknorrisit quhet Enver Mustafai. Ai shprehet se çifti i fëmijëve e përballon vetë jetën, pasi prindërit i kanë në Greqi. Sipas tij, martesat në moshë të re janë në traditën në komunitetin rom dhe kanë anët e veta pozitive, pasi burrë dhe grua rriten bashkë dhe mësojnë huqet e njëri-tjetrit. Edhe familja që ata krijojnë është më e konsoliduar. Vajza është e ndershme dhe burri largohet nga veset e këqija. “Martesat në moshë të vogël i kemi pasur traditë ngaherë. Fëmijët duhet të martohen në moshë të tillë, në mënyrë që të rriten bashkë, të mësojnë huqet e njëri-tjetrit dhe të kollondrisin jetën. Martesat në moshë të tillë mendoj se kanë anë pozitive dhe negative. Unë them t’i harrojmë, por tradita nuk na lejon. Mbushën 10 vjeç, si djali, ashtu edhe vajza duhet të martohen. Unë nuk kam guxim t’u flas e t’u them që të mos martohen”, thotë Enveri. Ai e di fort mirë së ligji i ndalon këto martesa, pasi bashkëshortët duhet të kenë mbushur 18 vjeç, por nuk i duket ndonjë problem i madh. 65-vjeçari thotë se çifti ende duhet të presë që të lindë fëmijë. Kjo do të ndodhë kur ata të mbushin moshën 16-17 vjeç. Më pas nusja duhet të lindë medoemos, ndryshe rrezikon të mbetet edhe pa burrë. Tradita e kërkon që të lindin shumë fëmijë, por edhe pse ka rastin e nipit, ai rekomandon që të kryejnë planifikim familjar, të mësojnë dhe të integrohen në jetë si gjithë shtetasit e tjerë. “Duhet të përballojnë të gjitha sfidat e jetës. Zakonisht, kur martohen kaq të vegjël, gjërat ecin mbarë. Nga eksperienca kam arritur në përfundimin se martesat në moshë të vogël janë më të qëndrueshme. Familjet rome duhet të lindin shumë fëmijë. Edhe kjo është traditë. Fëmijët janë gëzimi ynë. Çiftet duhet të lindin 6-7 fëmijë. Unë për vete kam 11 fëmijë. Të gjithë janë shëndoshë e mirë. I kam të martuar, kam nipër dhe mbesa, madje edhe ata janë të martuar”. Gjithsesi, Enver Mustafai pohon se çifti nuk mund të bëjë celebrim në bashki. Një gjë të tillë e ndalon ligji. Floresha dhe Çaknorrisi duhet të presin edhe 4-5 vjet që të njihen zyrtarisht burrë e grua. Edhe fëmijët që mund të lindin para kësaj moshe nuk mund të regjistrohen në gjendjet civile. Këto janë probleme që ende nuk kanë marrë zgjidhje. Por jeta e çiftit të fëmijëve vazhdon.

Ec Caknorr e mos na kurit... :lol:
Caknorrs fiku u poq jepi e haje vet.. :wink:
Mos harro fikun Caknorrrs fikun....Image
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Thu, 06 Nov 2008 , 00:50

vvvllaznia wrote:Shkodër, Metropoliti Radoviç kërkon 10 mijë varret serbe
ShkoderZemer
Brikena Shllaku -Shkoder - Gazeta Shqiptare- Metropoliti i kishës orto-dokse serbe në Mal të Zi, Amfollihije Radoviç, i njohur si një ndër kundërshtarët e prerë të pavarësisë së Kosovës ishte dje në zonën e Vrakës, duke kërkuar ndërtimin e varreve për të vrarët serb. Ai ka vizituar të shtunën objektet

e kultit dhe varrezat e ushtarëve serbë të rënë gjatë luftërave ballkanike dhe pushtimit malazez të Shkodrës. Radoviç ka vizituar kishën e Vrakës dhe atë të Rrushkullit, themelet e së cilës i përkasin shekullit te IX-të. Kjo kishë është katolike e njëjte me atë të Laçit për sa i përket riteve të pelegrinazhit. Me pas, vizita e Amfillohije vijoi ne Bardhaj, rreze Liqenit te Shtodrit, ku sipas tij ndodhen të groposur trupat e rreth 10.000 ushtarëve serbe të rënë gjatë viteve 1912-1914.
METROPOLITI
Metropoliti i kishës ortodokse serbe në Mal të Zi, Amfollihije Radovic ka pohuar: "Ne jemi pelegrinë dhe kemi ardhur të vizitojmë vendet e shenjta që datojnë që nga kohërat e Apostujve të Krishtit. Kemi vizituar kishën në Rrashkulle, e shekullit të IX, themelet e së cilës i përkasin kristianizmit të hershëm. Më pas, kemi ardhur për të vizituar, varrezat e ushtarëve serbë të rënë gjatë luftës ballkanike, të cilët luftuan kundër pushtuesit osman. Këta ushtarë së bashku me të tjerë, kanë sakrifikuar veten për çlirimin e Shqipërisë. Këtu në Bardhaj, kanë rënë më se 10 mijë ushtarë serb. Unë do doja të thosha edhe diçka tjetër, se ata kanë rënë në kohën kur Shqipëria shpalli pavarësinë, në atë moment vendimtar historik për lirinë e vendit. E njëjta gjë ndodhi edhe në vitin 1941, kur serbe dhe shqiptarë së bashku, në këto vende, luftuan kundër pushtuesit nazifashist. Është koha që të kujtojmë të gjithë ata që dhanë jetën në rininë e tyre, pasi ata kanë qenë kryesisht djem të rinj".
KUNDËRSHTIMI
I pyetur se a do kërkonin nga qeveria shqiptare të riparojë varrezat e serbëve dhe malazezeve në të gjithë Shqipërinë, dhe t'i trajtojë si varreza publike, ai u përgjigj: "Kjo do duhet të bëhej. Unë kujtoj se në mes dy luftërave kanë qenë të identifikuara të gjitha varrezat e serbeve në Shqipëri, dhe ka qenë një prift serb i cili i ka vizituar ato gjatë periudhës së sundimit të mbretit Zog. Pastaj erdhi Lufta e Dytë Botërore, gjatë së cilës u shkatërruan plotësisht. Megjithatë, varrezat janë të shenjta, pa marrë parasysh se cilës kohe dhe fe (besimi) i takojnë. Duke pasur parasysh shenjtërinë e tyre, Mali i Zi ka filluar të bëjë identifikimin e varreve të okupatoreve si italianë, gjermane etj. Varri është i shenjte, dhe nuk ka armiqësi, pasi dheu i pajton te gjithë. Brenda ne secilin varr, ndodhet një person që ka lënë eshtrat e vet dhe shteti i Malit te Zi duhet te kujdeset për identifikimin e te gjithë të rënëve nëpër botë", - ka pohuar ai. Pas varrezave në Bardhaj, Amfillohej, përgjegjësi i kishës ortodokse te Shkodrës, At Nikolla Petani, famullitari i kishës së Vrakës, Radojca Nikqevic vizituan edhe Malin e Taraboshit për të kujtuar ushtarët malazeze të rënë gjatë pushtimit të Shkodrës.
:shock: :shock: :shock:

Shqiperia keka çliru prej serbve :lol: :lol: :lol:
Keto qe vijne asht me ti fut ne nje grop te re tan,
se vijne e gjejna disa koca e thojne ketu jan vorrezat tona e pas pak do thojne kjo toke eshte e jona se kena edhe heronjt.
ka fajin shteti si nuk i debon tan...
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Post by vvvllaznia » Thu, 06 Nov 2008 , 02:22

http://www.youtube.com/watch?v=2sNxqXJZZYs

per ata qe dijn italisht degjojeni se asht e forte.ban krahasime midis imuniteteve te parlamentarve,ministrave e kryeministrit te italise dhe te disa vendeve te europes.fundi asht i hatashem

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Thu, 06 Nov 2008 , 17:36

vvvllaznia wrote:http://www.youtube.com/watch?v=2sNxqXJZZYs

per ata qe dijn italisht degjojeni se asht e forte.ban krahasime midis imuniteteve te parlamentarve,ministrave e kryeministrit te italise dhe te disa vendeve te europes.fundi asht i hatashem
Per sa i perket ligjeve ja kena kalu gjithmon tetanve.
Ma shum se ka te drejta njeriu ne shqiperi ska skund... :lol:
Kur po e shifsha videon mu duk vedi sikur u ktheva prap ne shkolle. :lol:
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Thu, 06 Nov 2008 , 19:04

Image

Ushtria futet në fushë, siguron topin e futbollit!

Ndodhë edhe kjo në kampionatin e futbollit të Suedisë! Një numër i theksuar i ushtarëve është futur në fushë para ndeshjes GIF Sundsvall – Örebro dhe ka befasuar futbollistët dhe shikuesit. Në fakt, qëllimi i futjes së ushtrisë suedeze në këtë takim nuk ka qenë për të ndaluar ndonjë problem, incident ose ndonjë sulm terrorist, por për të siguruar topin e futbollit me të cilin është luajtur ndeshja. Mesfushori shqiptar që luan te Sundsvall, Nuri Mustafi ka treguar ndodhinë e çuditshme. “Jemi habitur kur pasi kishim dalë në fushë na ka rrethuar ushtria. Mbetëm të shtangur çfarë ndodhi, kur menjëherë kuptuam që nuk ka asnjë problem, por në fakt ata po siguronin topin e lojës. Sponsori DHL këtë vit në çdo ndeshje, topin e futbollit e sjell me veturë deri në mesin e fushës dhe ia dhuron gjyqtarit kryesor. Ushtria po ‘siguronte’ veturën dhe topin. E gjithë kjo një reklamë befasuese”, tha Mustafi. Megjithatë, përveç një reklame Nuri Mustafi ka treguar se me këtë veprim suedezët tregojnë rëndësinë e lojës së futbollit. “Shumë i kushtojnë rëndësi futbollit si sport. Shpeshherë befasohemi me lloj-lloj ide që përdorin vetëm sa për ta bërë atraktiv këtë sport. Në disa raste fëmijët i angazhojnë që ta dërgojnë topin e futbollit, pastaj publiku bën transparente të ndryshme, i përkrahin futbollistët, bëjnë debate për futbollin, analiza dhe plot aktivitete. Kjo e fundit me ushtarët ka qenë e paimagjinueshme”, tha në fund Mustafi.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Thu, 06 Nov 2008 , 22:12

shum e bukur kja gja the tregon mjaft qarte se futboilolli ne suedi mbrohet nga masa te ashpra.

po ne shqipni a mund te ndodhin kja :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ne shqipni polici e sheh qe tifozi i bjen grusht albitrit e nuk reagton :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Fri, 07 Nov 2008 , 20:27

Image

Gjermani, tifozët ndërtojnë stadiumin e skuadrës së tyre.

Tribuna sakndaloze, asnjë fond, por një dashuri pa fund për skuadrën e zemrës. Ka qenë kjo ajo që i ka shtyrë tifozët e FC Union Berlin për të përveshur mëngët dhe për të dhënë gjithçka është e nevojshme për ta rindërtuar stadiumin. Mund të duket e çuditshme, por është e vërtetë, sepse tifozët e FC Union Berlin (kategoria e tretë gjermane) do ta ndërtojnë vetë stadiumin e tyre.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sat, 08 Nov 2008 , 00:21

Duket se shumica e tifozave te Unionit kekan muratora te mire.Se me mthane mu shko e nderton i stadjum zdi ka me ja fillu. :lol: :lol: :lol: :lol:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Sat, 08 Nov 2008 , 00:54

i lumt ketyne tifozave.

a thu tifozat tone te vllaznise mund te bajn dicka te tille me perfundu stadiumin tone? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Post by Edmond-Cela » Sat, 08 Nov 2008 , 03:09

vllaznia1919 wrote:Duket se shumica e tifozave te Unionit kekan muratora te mire.Se me mthane mu shko e nderton i stadjum zdi ka me ja fillu. :lol: :lol: :lol: :lol:
haj haj mas ke problem per projektin se kat nuk jam tu studiu per inxhinjer une. projektin ju baj une, mjeshtra po vuajm pjalmin e goldin. hamadhore ty e mirin. adminin do e lajme te merret me anen financjare, jetin roje matrialesh
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Post by GOLDIAN » Sat, 08 Nov 2008 , 10:08

po ne dresden qe pas humbjes me paderborn 0-3
tifozat kane hap 11 vorre ne fushen e stervitjes si skema e ekipit
me nga nje drrase siper ku eshte emri i cdo futbollisti

p.s spo disha ku me e postu
a mundeni me me ndihmu si mund ta marr si zile celularit kete kangen
o sa mire qe jam shqiptar
i perjashtuar

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sat, 08 Nov 2008 , 14:59

Edhe un e du.
Ba me pa ba edhe tifozat shkodran fusha e Shtojit kishte ken ba vorreza ma e madhe ne ballkan.
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Mon, 10 Nov 2008 , 08:59

FAQJA E PARE LAJME SPORT SHOW BIZ LIFESTYLE VIDEO FOTO FORUM CHAT PublicitetItali, banoret sinjalizojne per UFO

Banoret e Firences, ne Itali, pretendojne se kane pare UFO gjate mbremjes se djeshme. Persona te ndryshem i kane bere disa telefonata policise per te sinjalizuar fenomenin e cuditshem qe ndodhte mbi kokat e tyre.

Karabinieret te shoqeruar nga qytetaret kane bere nje sere patrullimesh gjate nates.

Por autoritetet bejne te ditur se mund te behet fjale per ndonje meteor te vogel qe ka hyre ne orbiten e tokes.

Kalimi i mjetit te paidentifikuar ka leshuar drite dhe zhurme te forte duke trembur kafshet e zones.

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Wed, 12 Nov 2008 , 14:38

Mas ka ken tuj ba nej xhiro ka Fierncja presidenti jone more vllazen???Edhe e kan marre per ufo fiorentint. :lol: :lol: :lol: :lol:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Wed, 12 Nov 2008 , 21:05

Dy arratisjet e Pajes, njeriut te quajtur "UFO"

Ilir Paja, 35 vjec, nga qyteti i Beratit, eshte cilesuar si njeriu "UFO" nga policia italiane. Per here te dyte, ai eshte arratisur ne gusht te vitit 2007 nga burgu i Sugheres, ne Livorno, ne momentin qe po transportohej drejt nje instituti shendetesor ne provincen e Kazertes, pasi kishte shfaqur probleme me shendetin. Ne momentin e ndalimit te ambulances per sherbim, shqiptari sulmoi njerin nga agjentet e eskortes, duke mundur keshtu te arratisej. Kjo ishte hera e dyte qe Ilir Paja u arratis nga burgu. Paja akuzohet per shume vepra penale si vrasje, sekuestrim personi, perdhunim etj. Ai ka qene i kerkuar nga drejtesia gjermane, nderkohe qe u arratis heren e pare nga burgu i Firences, ne Itali. Sipas agjencise se lajmeve italiane, Paja arriti t'u largohet gardianeve te burgut gjate transportimit me nje autoambulance per ne spital. Nje rast tjeter i vecante i arratisjes nga burgjet e Italise ka qene ai i Miki Rrapit. Ai vuante denimin prej 8 vjetesh ne nje burg ne qytetin e Milanos. Miki Rrapi e ka fituar lirine e tij duke perdorur nje luge, me te cilen ka hapur nje vrime 50 cm ne murin e qelise. Heren e pare, Paja ka perdorur edhe carcafet per te zbritur nga muret. I cilesuar si mjeshtri i arratisjeve nga burgu ne Itali, Paja ka mundur te ike edhe gjate masave te rrepta te sigurise. Ai akuzohet nga prokuroria italiane per vrasje, trafik droge, dhune seksuale, rrembim personi dhe shfrytezim prostitucioni. Ai tashme ka marre pseudonimin "UFO" dhe eshte bere nje nga njerezit me te kerkuar te Italise. Paja kerkohej per vrasje ne Gjermani, dyshohet per nje tjeter, ndersa u kap se bashku me nje shqiptar ne apartamentin e tyre, ku u gjeten edhe dy prostituta rumune.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

Post Reply