HUNGARI--SHQIPNI ==11 TETOR 2008

Diskutoni rreth ekipit tone Kombetares ,futbollisteve te saj , etj.

Moderator: GOLDIAN

Post Reply
romeo
Antar
Antar
Posts: 16
Joined: Fri, 26 Sep 2008 , 16:34

Post by romeo » Sun, 12 Oct 2008 , 11:25

Ndersa sa per kombetren e Kosoves, nuk ka per tu ber nj diçka e tille.. Une them qe pas hyrjes se Shqiperise ne Aleanzen e veriut, dhe ne Uk, Kosova do te jete nje shtet autonom nen mbikqyrjen e Shqiperise, hapni, dhe lexoni njoftimet, mbi ardhmerine e Kosoves..
PRanoj

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Post by vvvllaznia » Sun, 12 Oct 2008 , 11:27

romeo wrote:Ndersa sa per kombetren e Kosoves, nuk ka per tu ber nj diçka e tille.. Une them qe pas hyrjes se Shqiperise ne Aleanzen e veriut, dhe ne Uk, Kosova do te jete nje shtet autonom nen mbikqyrjen e Shqiperise, hapni, dhe lexoni njoftimet, mbi ardhmerine e Kosoves..
fjalet e tuja e vesh te zotit ishallan

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Sun, 12 Oct 2008 , 11:39

vllaznia dhe shvk.

un nuk e kam pa pjesen e dyte por simbas gazetave qe nuk rrejn ,thojn qe kena lujt ma mire nje pjese lojet ne pjesen e dyte ,dhe as ata nuk kan ba nej gja te madhe simbas rasteve qe pashe pjesen e dyte te alsati .

ata moren zemer nga goli por edhe ata i la takati njashtu si ne ,dhe me raste nuk kan pas nej gja te madhe ,sepse edhe goli i dyte i tyne ishte kot dhe ai qe i ra me kry nuk e gjujti per me ba gol ,por me pasu sepse shihet sa gjuajtje e dobt ishte ,dhe portierit ia xuni rrezen ata tre mbrojtesat tane ,sepse portieri nuk e ka pa hiq topin e nuk i shkote nder mend se 3 mbrojtesas po e lejn me gjujt ate njeri,qe as vete nuk e dite se do ta bante gol at gjujtje skandaloze.

aq sa kam pa te alsati i lajmeve qe e kam ne shpi as ata nuk kan pas raste ma shum se ne ,dhe mendoj se asht turp me ia vu fajin tranierit ,kur lojtaret nuk jan ne forme ose kan pas demtime.

per mendimin tem duhet me u marr se sban bylikbashi .

skela shum dobt ,duro nuk ishte keq per demtimin qe ka marr ,kurse hyka nuk ka lujt hala me skuadren e tij si titullar dhe rolin e tij mendoj se mund ta bajn bylikbashi shum ma mire ,dhe jam me mendimin tand qe berisha asht dasht me lujt .

simbas mendimit tem shqiperia humbi dhe e pame se cfare lojet bani.
sa shpejt u merziten da persona me hanin ,kur me bariqin dhe brigelin kan ba nga 7 humbje neper grupe,kurse shqipnia e hanit te sotem ka ba ndesjen e trete ,e bani humbjen e pare qe nuk ishte e meritume ta humbnim dhe shihet shum mire loja qe luhet tashti ,dhe loja qe e shemtume e brigelit dhe e bariqit.nuk asht puna qe jam hollandez dhe po mbroj hanin siq tha ai shoku ma pare ,por shihet shum mire tashti loja sulmuese e hanit me krahesimin e lojes deshtuese te brigelit ,qe kurr nuk ka pas suksese tan karrieren e tij si tranier.asht vetem ndeshja e trete mor shok e asht heret me diskutu hala.ju e dini shum mire se shqipnia nuk ka fitu kurr jasht , shihet shum mire se qa lojet kena ba me tranierat para ardhes ,e sa loje e bukur sulmuese bahet me hanin.mos harroni se hungaria i ka lojtaret ne klubet ma te mira mor shok.loja jone ishte shum ma e bukur se ata.

pash te madhin zot ,qa flisni per traniera shqiptare se asht marre me i ndij kush .tranieri ma i mire shqiptare ka ken hafizi qe ka marr 11 pike ne 12 ndeshje ,kurse te tjeret ka 7 e 8 pike .

ti bajn hani 12 ndeshje persmarit e do ta shohim sa pike do grumbullojn.

mos harroni.hungaria do vij perseri ne shqipni e do flasim prap.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Sun, 12 Oct 2008 , 11:57

un kam pa 70 minutat e par te ndeshjes dhe me thane te drejten deri kur kena hanger golin me kan pelqy bajagi mandej si zakonisht prej nje gabimit fatal te mbrojtjes ku fjeten si Curri si Beqiri hangerme golin dhe qa lexova nuk e morme ma vedin megjithese duhet thane qe kena ken pa fat se kena rrah dy traversa.problemi kryesor per mendimin tem asht se kjo kombtare ka me ken ma e mira qe kena me pas ne 10 vitet e ardhshme.mbas dy vjetsh 99% shqiptar e kosoves kan me lujt me kosoven e bogdani,lala,skela,duro,muka kan me ken pleq.pra prej kesaj kombtare kan me met vetem Beqiri,Hyka,Kapllani e Salihi dhe per qa shifet perveq nje Sukaj e nje Lika nuk kena me pas lojtar te nje nivelit.U-17 e U-19 kallxune se kush ka me ja marr vendin ketyne lojtarve.me vjen keq por besoj se kan me ardhe koh shume te keqija

vvvllaznia.aty kur te thash ke te drejte thash ke te drejte te keta fjalet

((un kam pa 70 minutat e par te ndeshjes dhe me thane te drejten deri kur kena hanger golin me kan pelqy bajagi mandej si zakonisht prej nje gabimit fatal te mbrojtjes ku fjeten si Curri si Beqiri hangerme golin dhe qa lexova nuk e morme ma vedin megjithese duhet thane qe kena ken pa fat se kena rrah dy traversa.)))))

kurse per 10 vjet qe ke shkru keshtu (((((((problemi kryesor per mendimin tem asht se kjo kombtare ka me ken ma e mira qe kena me pas ne 10 vitet e ardhshme))))ketu nuk te kam than qe ke te drejte dhe nuk jam aspak me mendimin tand ,megjithate cdo njeri ka mendimet e tij.

ti e paske marr per 10 vitet qe une te thashe ndrysh,por nuk te thashe ke te drejte ketu por tek e para.

aty kur thash qe shqipnia asht ma e mira nder 10 vitet e fundi,ai ishte mendimi jem naqe ,sepse un e kuptova shum mire qe ke dasht me tyhan per ata 10 vite,dhe nuk jam me mendimin tand aspak aty.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Post by Skodrinon » Sun, 12 Oct 2008 , 14:25

Po t'kishte kene ma trim ky traineri jone, e t'kishte fut qysh n'fillim edhe nji sulmus tjeter n'vend t'Agollit, tham qi pjesen e pare do ta kishim mbylle n'avantazh. Hungaria asht nji ekip medioker qi fitoi vetem prej pakujdesise se Currit, Beqirit e Beqajt.
Te goli i pare Curri len hungarezin me krosu, Beqiri flen e len nji lojtar barkiç me ja marre kohen me kry. Beqaj te goli i dyte del gabim dhe pa pike refleksit fut topin vete n'porte.
Bogdani me t'vertete qi nuk asht n'forme, por edhe vendosja e lojtareve n'fushe nuk e ndihmon. Bogdani nuk asht lojtar qi driblon, por gjun mire me kry dhe mron mire topin dhe ban sponde per lojtaret e tjere. Por na nuk krosojme kurr dhe Bogdani nuk ka si me gjujte me kry, dhe nuk kena se si me i shfrytzu spondat e tij kur Skela e Duro i rrine 20 metra larg.
Haanit duhet me i dhane kohe, por m'bani pershtypje kur tha komentatori qi ka dashte me shku me Hungarine por ka ardhe te ne se i kena dhane lek ma shum. Kjo don me thane qe fshf lekt i ka, por menaxhohen keq.

shv13
Moderator
Moderator
Posts: 1174
Joined: Mon, 24 Jul 2006 , 19:25
Location: torino
Contact:

Post by shv13 » Sun, 12 Oct 2008 , 15:40

fpjalmi une preferoj lojen e shemtume te brigelit qe rrah rusine 3-1,barazon n irlande 0-0 e rrah edhe greqine te sapo shpallun kampione europe 2-1.....

gjithashtu preferoj lojen e shemtume te dine zheges qe rrah greqine 2-0 e i xjerr shkumen gjermanve ne leverkusen 1-2 ne minuta t fundit..

edhe loja e shemtume e astrit hafizit m ka pelqy,e n kohen kur shqipnia ishte ne periudhen ma t vshtire (97') qe tu barazu me gjermant ne grenada 4-3 e rrahme irlanden e veriut ne zvicer 1-0.

kyt lojen e bukur (vec ti e ke perkrah deritesh) qe thu ti (asht mendimi jot e ke te drejte me e shprehe) qe i madhi profet i futbollit ari haan ka ardhe me na msu s ma kande hic!!

mos te harrojme se kjo puna e rekordit t pikeve asht shume relative.Kto 2-3 eleminatoret e fundit jane ba grupet me kaq shume skuadra e na ka taku me pase gjithmone nji ekip ma t dobet se vedin n grup.
kuq e blu asht flamuri,
qe valvitet ne shkallet prej guri,
tane tjereve diftonja,
si tradhtojme kurre na kta bojna...

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Post by GOLDIAN » Sun, 12 Oct 2008 , 15:56

i perjashtuar

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Post by vvvllaznia » Sun, 12 Oct 2008 , 16:28

nuk besoj se asht e vertet por nqs asht e vertet edhe pse per mendimin tem a dasht me lujt besoj se duhet me e perjashtu prej kombtaret per nja nje vjet minimumi ose makare deri sa te kerkoj falje tranjerit

Shkodrani81
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 882
Joined: Fri, 19 Jan 2007 , 07:48
Location: Kanada
Contact:

Post by Shkodrani81 » Sun, 12 Oct 2008 , 18:17

Pash te madhin Zot, ku ma keni pa lojen e bukur qe rrini tu than pjesa e pare ka ken e bukur?!!!

Kujt i thoni loje e bukur ju, se po me duket vedi i marre?!

U bane 2 shtylla, dhe kjo tregoka se kena lujt bukur?!
Nje Hungari kot dhe nuk ishim te zot me i ba nje aksion te paster, kur me Hungarine jo, me ke dona me i ba?

Thashe , kena lujt mire ne pjese te pare, jo keq, por mos rrini tu than, e kena meritu fitoren me ate loje qe kena ba, me te thane mendja se kena majt 70 perqind topin ne zone te tyne. Aman pash Zoten, jeni pak realista, se tifoz jam edhe une.

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Post by Skodrinon » Sun, 12 Oct 2008 , 19:01

edhe per mendimin tem asht dashte me lujt berisha, poe kjo nuk e jusrifikon veprimin e tij. tham se duhet me i vu nji gjobe qi ta majn mend

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Sun, 12 Oct 2008 , 20:16

Tjeta juj,

Une se kam pa ndeshjen se kam kene ne pune, por pashe golat e marre me i than kujt me hanger kshi golash, Beqaj ne rastin e golit te dyte del me marr nji kafe, kurse ne rastin e golit te pare nuk ishte dasht me e lane me krosu hic lojtarin hungarez. Ishalla kja humbje na bjen me kame ne toke, sepse nuk jena kerkund e nuk kena nji lider per me kene atje ku kena anderr te tane ne shqiptart.
Une jam i knaqun me marr pike ne Shqipni si edhe me marr pike jashte me Malten, kjo do te ishte max per Shqipnin per momentin, kualifikimi asht teper teper lerg.... mas ta rrejme vedin kot, se masandej zhgenjimi ka me ken ma i madh...
Vllaznit Ultras

Image

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Post by Edmond-Cela » Sun, 12 Oct 2008 , 21:43

une me ca pash ne at ndeshje fajin kryesor e ka tranjeri. 1 ai ja doli mare me suedin ne lojen mrojtse po ashtu edhe me hungarin ne pjesen e pare lujten shum mire ne mrojtje dhe edhe mund te kishim shenu me kundersulm, por nje gja asht se shqiperia nuk din te luaj gjithmon at loje, dhe hungarezen shenuan gol dhe mandej u coredit krejt loja, me te than mendja se nuk ishte shqiperia e pjeses se pare.

ps ai bogdani asht kot per mendimin tem. dhe gabim shum i madh me mos aktivizimin e berishes ne vend te bogdanit. kapllani, bogdani, Lala, te spastrohen nga kambetarja po ashtu edhe Duro edhe nje vit ai duhet hek. por di kush mund te thot se jan legjenaret e kombetares dhe nuk ka kush te xaj vendin e tyre, me te verten qe nuk kemi lojtar klase por te rinjet sic suka,j lika, sefa mund te bajn 100 her pune me te mire se to.

mendimi jem
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

dori85
Antar
Antar
Posts: 21
Joined: Tue, 05 Apr 2005 , 17:18
Location: itali

Post by dori85 » Mon, 13 Oct 2008 , 21:26

Tjeta juj ! Une e kam pa ndeshjen ne Budapest,ne stadium e mund te them qe pjesen e pare kena lujt ma mire se ata e mund edhe te shenoshim gol...pjesen e dyte e fillume keq se hangerme gol fill e mandej nuk kuptume ma kergja...gaboshim edhe pasimet ma elementare...por mendoj qe ne tirane duhet me i mujte se ishin dobet edhe ata....

P.s Ne stadium ishte nje djale me floke te gjata me shallin e Vllaznit Ultras,qe me vone e pashe edhe ne metrone e Budapestit...a asht ndokush qe shkrun ktu?
tana te mirat e suksese me portugezet
para vllaznia

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Post by GOLDIAN » Mon, 13 Oct 2008 , 22:40

dori si sna prune nej foto naqe
i perjashtuar

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Post by vvvllaznia » Tue, 14 Oct 2008 , 14:13

dori85 wrote:Tjeta juj ! Une e kam pa ndeshjen ne Budapest,ne stadium e mund te them qe pjesen e pare kena lujt ma mire se ata e mund edhe te shenoshim gol...pjesen e dyte e fillume keq se hangerme gol fill e mandej nuk kuptume ma kergja...gaboshim edhe pasimet ma elementare...por mendoj qe ne tirane duhet me i mujte se ishin dobet edhe ata....

P.s Ne stadium ishte nje djale me floke te gjata me shallin e Vllaznit Ultras,qe me vone e pashe edhe ne metrone e Budapestit...a asht ndokush qe shkrun ktu?
tana te mirat e suksese me portugezet
ju qe keni ken atje i keni mujt tifozat hungarez 10-0 sepse ne pjesen e par vetem shqiptart u ndishin.na pershkruj ifije atmosferen

kuqeblu4ever
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 429
Joined: Mon, 29 Nov 2004 , 18:43

Post by kuqeblu4ever » Tue, 14 Oct 2008 , 15:14

Po ju pershkruj pak atmosferen ne Hungari nga ana jeme.
Jena nis nga Vjena nga ne mengjez 2 autobuza. Autobuzat ishin plot me flamuj shqiptar dhe gjithe rrugen jane kendu kange shqiptare qe njihen nga shumica. Rruges per ne Budapest autobuzave tone i jane bashkuar makina nga Zvicra, Gjermania por kam pa edhe makina nga Italia gjithashtu ka pas tifoze qe vinin drejtperdrejt nga Shqiperia. Pasi morem biletat qe kishim rezervuar, te cilat per ne shqiptaret i kishin me 3-fishin e cmimit ne krahasim me hungarezet, kemi zbritur ne qender te Budapestit. Nga aty kemi shetitur rrugeve te qytetit duke ba tifo per kombetaren. Pastaj rreth ores 5 pasdite jemi nis ne stadium dhe para dyerve te stadiumit atmosfera u ndez shume pasi per here te pare u bashkuam te gjithe shqiptar sa kishim ardhur ne Hungari dhe filluam duke bertit e ba tifozllek te gjithe bashke. Kemi hyre ne stadium dhe pasi u rregullu dekori kena ndej qetesi deri 10 minuta para se me fillu ndeshja qe te ruanim zerin per tifozllek gjate ndeshjes. Nga momenti qe kombetarja doli ne fushe nuk jemi ndalur gjate gjithe ndeshjes duke bertitur per kombetaren, sidomos gjysma e poshte e tribunes, qe mesa mu duk ishim ne qe jetonim jashte se ata qe kishin ardhur nga Shqiperia kryesisht ishin ulur ne stola dhe po shikonin ndeshjen si vipa. Deri rreth minutes se 70" kur pesuam golin e dyte nuk jena ndal duke ba tifozllek, me aq za sa na kishte mbet nga gjithe dita, se kishim bertit edhe paradite neper qytet. Hungarezet ishin njerez te respektueshem dhe nuk pati asnji problem, pervec nji rasti te vetem ku 1 tifoz hungarez filloi te gjuante drejt nesh, por kete e kapen forcat e sigurimit te stadiumit. Ne pergjithesi ja kaluam mire dhe kemi ba tifozllek te madh dhe kishim deshire te madhe me e fitu kete ndeshje, megjithate kjo gja nuk u arrit. Ishalla kombetarja jone arrin ndonjehere me u fut ne kompeticion europian e na e shperblen te gjitheve. Suksese kombetares ne ndeshjet e tjera, ishalla ndeshje ma te mira ne te ardhmen.
VLLAZNIA, BAYERN MÜNCHEN, BARCELONA

dori85
Antar
Antar
Posts: 21
Joined: Tue, 05 Apr 2005 , 17:18
Location: itali

Post by dori85 » Tue, 14 Oct 2008 , 22:05

GOLDIAN wrote:dori si sna prune nej foto naqe
Kam ba krejt pak foto se ma shkarku bateria e aparatit :( se tan diten tuj ba foto neper budapest :D po kur ti hedhi ne pc ta po i postoj....
para vllaznia

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Post by GOLDIAN » Tue, 14 Oct 2008 , 22:42

dori85 wrote:
GOLDIAN wrote:dori si sna prune nej foto naqe
Kam ba krejt pak foto se ma shkarku bateria e aparatit :( se tan diten tuj ba foto neper budapest :D po kur ti hedhi ne pc ta po i postoj....
ta kan maru hungarezet rruges baterine ee :lol:
i perjashtuar

dori85
Antar
Antar
Posts: 21
Joined: Tue, 05 Apr 2005 , 17:18
Location: itali

Post by dori85 » Tue, 14 Oct 2008 , 23:18

GOLDIAN wrote:
dori85 wrote:
GOLDIAN wrote:dori si sna prune nej foto naqe
Kam ba krejt pak foto se ma shkarku bateria e aparatit :( se tan diten tuj ba foto neper budapest :D po kur ti hedhi ne pc ta po i postoj....
ta kan maru hungarezet rruges baterine ee :lol:
:D :D :D Lene mas e pyt se ma kane heke trunin....
para vllaznia

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Post by GOLDIAN » Wed, 15 Oct 2008 , 18:54

dori85 wrote:
GOLDIAN wrote:
dori85 wrote: Kam ba krejt pak foto se ma shkarku bateria e aparatit :( se tan diten tuj ba foto neper budapest :D po kur ti hedhi ne pc ta po i postoj....
ta kan maru hungarezet rruges baterine ee :lol:
:D :D :D Lene mas e pyt se ma kane heke trunin....
u doka me ja dit per nder atyne hungarezeve
se me qe ta kan hek trunin kan ba dhe nje te mire
te kan ba anetar aktiv ne forum :D
i perjashtuar

Post Reply