HUNGARI--SHQIPNI ==11 TETOR 2008

Diskutoni rreth ekipit tone Kombetares ,futbollisteve te saj , etj.

Moderator: GOLDIAN

Post Reply
vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Wed, 08 Oct 2008 , 12:32

Ma mire me ekip qe loufton per mijetes por te pakten jane ne formacion se sa me ekip mesatar e xejn stolin.Megjithate analiza jote asht shum e drejt.Fatekeqesisht realiteti i legjonarve tone ky asht.Perveq Canes,Beqajt,Dallkut,Currit e nej tjetrit te tjert xejne stolat apo tribunat.Nuk kam kuptu pse Haan nuk thrret lojtar te tjer qe te pakten lozin e shenojne edhe nej gol si Bylykbashi e Xhihani ne Ukraine.
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Wed, 08 Oct 2008 , 13:01

A kena nej shpres me e pa kund ndeshjen a?
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Post by Miri » Wed, 08 Oct 2008 , 15:47

vllaznia1919 wrote:A kena nej shpres me e pa kund ndeshjen a?
ne rradh te pare ishalla jena shnosh e mire se manej them qe do e transmetojme tek tv vllaznia por ka nje problem te vogel qe prap ka ndryshu orari dmth ndeshja luhet ne 19:00.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Wed, 08 Oct 2008 , 20:17

ne renditjen boterore te fifas sot me daten 8 tetor ,shqiperia fiton nje bonos prej 64 pikesh duke levizur nga vendi i 102_ te ne vendin e 83_te.

kjo levizje fantastike per shqiperine vjen menjeher nga 2 ndeshjet e kaluara ,me suedine dhe dhe malten ,qe na rendisin ne vendin e pare ,me golavarazh me te mire se vendi i dyte dhe i trete ,dhe bonusi tjeter per shqiperine eshte sepse ne keto 2 ndeshje per 180 minuta nuk ka pesuar asnje gol,dicka e rradhe qe kurr nuk ndodhur ne historine e shqiperise.

pyetja asht,

a do te mund shqiperia te gezoje 2 vendet e para ne dy ndeshjet e ardhshme me hungarine dhe portogaline,ku te dyja ndeshjet do te jene jasht mjaft decizive per kombetaren tone?

simbas llogaritjeve e vetmja menyre per te gezuar 2 vendet e para jane 4 pike ,dhe asht shum e sigurt simbas llogaritjeve ne leter ,por a do te mund qe shqiperia llogaritjen ne leter ta beje realitet?

kjo varet nga ndeshja e pare me hungarine ,ku duhet vetem fitorja 3 pikeshe qe do ta mbante shqiperine me koke larte ,dhe ne vendin e pare
perballe portogalise ,dhe do shkonim ne lisbone ne vendin e pare dhe do te luanim pa frike kunder portogalise se yjeve boteror,qe nuk do ta kene te lehte kunder kombetares sone,megjithate le te presim ndeshjen e pare me hungarine ,dhe le te shpresojm per nje fitore ,per te mos ta leshuar vendin e pare

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Wed, 08 Oct 2008 , 20:28

simbas lajmeve te fundit per gjendjen e lojtareve ,klodian duro do jete i gatshem per hungarine ,kurse salihi asht ne pikpyetje per ndeshjen e pare.

i vetmi gabim qe ari han ka ba ,asht lenia jashte e bylikbashit ,i cili asht ne nje forme shume te mire ,dhe mund ta zevendosonte mjaft mire lojtaret qe nuk jane ne form.

shum nga lojtaret e kombetares sone nuk jane ne nje forme maksimale ,ku jan te demtuar ,ose nuk kan luajtur ditet e fundit ,por shprersojme ta rigjejn formen ne 2 ditet e fundit qe kan mbetur ,per ndeshjen e trete me hungarine.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Wed, 08 Oct 2008 , 21:04

tranieri hari han do luaje skemen e shqiperise me vetem nje sulmues ,pikerisht si ne 2 ndeshjet e kaluara.

shkak per kete gje eshte se kombetarja hungareze ka nje mesfushe shum te mire ,por ama nje mbrojtje shum te dobet ,qe ne ndeshjet e fundit asht ba shum problematike ne mediat hungareze .

jam shum optimist per kete ndeshje ,sepse portieri shqiptare becaj po tregon se asht nje portier qe shqiperia kur nuk e ka pasur me perpara ,dhe shikohet mjaft mire jo vetem ne 2 ndeshjet e para qe ka luajtur me shqiperine dhe nuk ka pesuar asnji gol ,por edhe ne kupen e kampioneve ,dhe ne kampionatin qipriot ,dhe ne 6 ndeshjet e fundit ka pesuar vetem nje gol ,dhe ate gol me penallti.

2 ndeshjet e ardhshme jan shum te randesishme per shqiperine ,sidomos sfida me hungarine ,qe duhet vetem fitore per te shpresuar sado pak ne andrren e cdo tifozit shqiptare ,per ta pare shqiperine per here te pare aty ku asnjeni nuk e e ka pare ndonjehere.

asht e vertete qe grupi i shqiperise asht vertete nje bomb ,me 3 skuadra mjaft te veshtira ,ku kan lene gjurme jo vetem ne europe ,por edhe ne bote , ose me mire jan 3 skuadra qe kan yje ,por nga ana tjeter duhet edhe te mendojme se

keto skuadra do ndeshen me njera tjetren dhe padyshim DANIMARKA SUEDIA dhe PORTOGALIA ,do lajn shum pike me njena tjeren ,dhe kjo do jete nje bonus mjaft i mire per shqiperine ,e cila do perfitoje nga lenja e pikeve te ketyre skuadrave qe permenda ma lart.

nje shembull i vogel.
portogalia dhe suedia do ken nje ndeshje direkte me 11 tetor ,dhe nje barazim do ti leverdiste shum shqiperise .

mos te harrojme se nje shembull 1 muaj me pare beri edhe danimarka ku ne ndeshjen e fundit fitoi me portogaline,dhe kjo ndeshje e qoi shqiperine direkt ne vendin e pare .

le te te shpresojme me pak shans nga zoti ,qe andra shqiptare te realizohet .

mos te harrojm kemi luajtur 2 ndeshje dhe nuk kemi pesuar asnji gol dhe golavarazhi asht 3 me 0 ,dicka qe nuk e kemi pasur kurr ne gjithe historine shqiptare.

mbaje zot vendin e pare

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Thu, 09 Oct 2008 , 19:21

simbas panorama sport


Ndeshja Shqipëri-Hungari do të luhet ditën e shtunë në orën
19-45 në stadiumin e Budapestit “Ferenc Pushkash”. Takimi do
të transmetohet nga TVSH. Ndeshjen do ta gjykojnë një treshe
gjyqtarësh zviceranë.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Thu, 09 Oct 2008 , 19:24

Kompanitë e basteve kanë vlerësuar Hungarinë si favorite për ta
fituar këtë ndeshje. Fitorja e skuadrës së drejtuar nga Ervin Kuman
është kuotuar me koeficientin 1.85, barazimi është kuotuar
me koeficientin 2.8, ndërsa fitorja e Shqipërisë është kuotuar 3.1.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Thu, 09 Oct 2008 , 20:44

HAN:
DUA FITORE SEPSE ENDERROJ KUALIFIKIMIN.
.................................................................................
keto jan fjalet e hari han te publikuara nga gazeta panorama ne intervisten e marre ne hungari.

megjithate ai thote qe favorit per ne kualifikimin e boterorin jan 3 skuadra ,PORTOGALIA ,DANIMARKA ,DHE SUEDIA ,DHE SYNIMI YN ASHT VENDI I KATERT ,por si po shkojn gjerat pretendoj dhe me shum,sepse ne futboll ndodh cdo gja.

i pyetur nga gazetari hungarez i gazetes “Magyarhirlap”
si mund ta parashikoni ndeshjen HUNGARI --SHQIPERI ,HAN PERGJIGJET:

Nuk do te isha i kenaqur me barazim ,dhe te them te verteten kam ardhur vetem per fitore,sepse vetem fitorja do te me bente te enderroja per kualifikimin e boterorit ,(((((duke e than haptas si asnji tranier shqiptare apo i huaj dhe deri tashti te gjitha fjalet qe ari han ka than ,kan dal te gjitha te sakta ,duke kujtuar dhe mendimet e tij para ndeshjes me suedine qe tha ,do te isha i lumtur me nje barazim ,kurse me malten duhet jo vetem te fitojm por te shenojme dhe shume gola ,DHE FJALA E TIJ DOLI PLOTESISHT E SAKTE.

Tashti e ka radhen hungaria dhe duhet vetem fitore ,dhe ai mendon vetem per fitore.

Simbas gazetes hungareze “Magyarhirlap” ari han pyetet:

Më thoni të vërtetën: A besoni
se Shqipëria do të vazhdojë
të qëndrojë në krye edhe
pas këtyre dy ndeshjeve?

kam ne perberje nje skuader mjaft te mire dhe do bejm gjithcka per ta fituar kete ndeshje,dhe jo vetem kete ndeshje ,por do luftojm me cdo skuader cila do qe te jete qe ti marrim sa me shum pike.

i pyetur se a e njihni Kumanin tranierin e sotem te hungarise ,ai pergjigjet .

Ervinin e njoh prej një kohe
shumë të gjatë dhe jemi miq
bashkë. Herën e fundit jemi
takuar në një seminar të UEFAs.
Kur u takuam i thashë:
Shpresoj që të mos mërzitesh
nëse e fitoj unë ndeshjen.

e cfare iu tha kumani pastaj?

Çfarë ju tha Kumani më
pas?
Tundi kokën. Megjithatë të
dy e dimë shumë mirë se asnjëri
prej nesh nuk mund të
parashikojë se çfarë do të
ndodhë në këtë ndeshje dhe si
do të përfundojë ajo. Të dy
duam fitoren dhe të dy po
punojmë për ta arritur atë.

NE nje interviste qe i morem ervin kumanit ne gazeten hungareze

a mendoni se da ta fitoni ndeshjen me shqiperine ?

ai pergjigjet.

besoj se do e fitojm ndeshjen .megjithate portieri eshte ne pikpyetje ,nje i skualifikuar ,dhe 3 titullare nuk ne gjendje te mire sepse kan probleme,por me gjithate eshte detyra e shtepise qe ta fitojm ndeshjen .

i pyetur a e njihni ari han?dhe a keni frike nga ai?

kuman pergjigjet:

e njoh shume mire sepse eshte nje nga yjet e hollandes dhe nje nga yjet e botes dhe eshte nga vendlindja ime por .

sado i mire qe te jete nje tranier ,kur skuadra nuk ka profesionalizem atehere ,tranieri nuk ka qa te beje.

me keto fjale ervin kuman e perfundon intervisten duke injoruar kombetaren shqiptare ,dhe siq duket nuk e njeh mire ,por megjithate asht fantastike kur kundershtari te te c'vlereson dhe asht edhe ma e bukur kur tranieri i skuadres kundershtare te cvlereson ma shum.

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Post by Skodrinon » Thu, 09 Oct 2008 , 21:13

Po m'pelqen shum kjo fjalia e fundit e Kuman. Ishalla na nenvleftsojn edhe lojtart e vet. Per t'zez t'ti i ka than.

PS: Gazeta MAGJARhirlap. Ku del kja gazete n'Rus magjar a? :D :D :D :D

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Thu, 09 Oct 2008 , 21:17

krenaria kuq e blu.

un i mora te panorama sport.

lexoje vet naqe ma mire.

http://www.panorama.com.al/panoramasport.pdf

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Post by Skodrinon » Thu, 09 Oct 2008 , 21:40

fpjalmi wrote:krenaria kuq e blu.

un i mora te panorama sport.

lexoje vet naqe ma mire.

http://www.panorama.com.al/panoramasport.pdf
pjalmi, nuk thashe qi e ke saju ti.
un thashe me qesh, a del n'rus magjar kja gazeta qi e paska emrin MAGJARhirlap. :lol: :lol:
e thash per humor se e di qi magjar don me thane hungarez.
sa shpejt t'met hatri mar burre

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Thu, 09 Oct 2008 , 21:56

per te madhin zot nuk me meti harti mor krenaria kuq e blu.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nganjihere gazetat ia fusin kot maj naqe ,e di :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Post by Edmond-Cela » Thu, 09 Oct 2008 , 21:57

video para ndeshjeve te kombetares http://uk.youtube.com/watch?v=Vx8N3_EKOXs
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Thu, 09 Oct 2008 , 22:14

EDMOND QELA.

te lumshin durt per videon naqe.

cdo video qe sjell ne forum un e shoh me kenaqesi.

HUNGARI ---SHQIPNI = 0-1

KY ASHT REZULTATI PERFUNDIMTARE I NDESHJES DHE PO E SHKRUJ PA FILLU NDESHJA ALA ..
I KA VDEK NANA KSAJ PUNE .1 ME 0 PER NE MARON NDESHJA DHE NJI
3 PIKESH I SIGURT PER PJALMIN .
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Post by Edmond-Cela » Thu, 09 Oct 2008 , 22:17

jam optimist se do fitojm. parashikimi jem ash 3-1 me ne me gola te 2 berisha 1 bogdani.

tifozat hungarez nuk jan aptimist per nje rezultat te skuadrese se tyre, se kan shum mungesa, nje shok i kishte than nje tifozi hungarez me pak fat do fitojm kurse hungarezi ja kishte perkthy ne me pak fat mund te barazojm

hungarezet kishin humb edhe ndaj maltes
Last edited by Edmond-Cela on Thu, 09 Oct 2008 , 22:34, edited 2 times in total.
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Thu, 09 Oct 2008 , 22:21

JE I MADH MONDI :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

KUSH DON ME GJET REZULTATET E SAKTA KETU LE TE JAPIN MENDIMET :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

2 PIKESHI NUK BAN ,POR FITON AI QE MERR REZULTATIN MA TE SAKTE.

ATA QE JAN KUNDER SHQIPNISE LE TA JAPIN MENDIMIN E TYNE ME REZULTATIN NE FAVOR TE HUNGARISE.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Post by Skodrinon » Thu, 09 Oct 2008 , 22:27

1-2 cana, skela

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Post by fpjalmi » Thu, 09 Oct 2008 , 22:36

ATEHERE JENA BA 5 VETA QE KENA DHAN MENDIMET TONA.

(MONDI) HUNGARI ----SHQIPERI =1-3

(PJALMI)HUNGARI -----SHQIPNI =0-1

(KRENARIA KUQ E BLU )HUNGARI---- SHQIPNI =1-2

(GOLDIANI) HUNGARI----- SHQIPNI =1-3

(SPORTISTI SHKODRAN) HUNGARI------ SHQIPNI =0-1

PRESIM ADMININ MIRIN E SHUM ANETARE TE NDERUM ME DHAN MENDIMET E TYNE PER QEF.

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Post by Miri » Fri, 10 Oct 2008 , 13:24

Fpjalmi ky asht rezultati im
HUNGARI ----SHQIPERI 2-0
deshira eshte e madhe per fitoren tone por eshte e pa mundur nje fitore ne transfert me hungarine,gjths ishalla realizohet deshira e cdo shqipetari dhe arrijme fitoren.

Post Reply