Si do te quhen grup tifozat e vllaznis

Kendi i tifozeve te mrekullueshem shkodrane.
vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Post by vvvllaznia » Thu, 07 Jul 2005 , 22:58

Edhe un tham qe nuk ka ma bukur per nje tifozeri shkodrane se me u qujt armatakuqeblu-bijt e rozafes.Mund ta krijojm na te diaspores nje grup tifozash te vllaznis

futbollist
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 523
Joined: Fri, 26 Nov 2004 , 23:37
Skuadra: Vllaznia, Bayern
Location: Rus-Maxharr

Post by futbollist » Fri, 08 Jul 2005 , 10:57

hajt pra po e bajme aramatakuqeblu bijt e rozafes,vec te kjo armata une du nji karabine me karikator kallashit :lol: :lol:
:::::::::::FORZA VLLAZNIA :::::::::::FORZA SHQIPERIA::::::::

redbluboys
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 262
Joined: Wed, 06 Apr 2005 , 21:49

Post by redbluboys » Sun, 10 Jul 2005 , 15:33

Po me pelqen teme e hapur per emrin e tifoze te vllaznise.
momentalisht tifozat e vllaznise quhen "kuqeblute",por ky emer asht vu nga gazetaret e jo nga vete tifozat.ne tifozeri tifoza te nje skuadre mund te kene grupe te ndryshme por qe bajne tifo per te njetin ekip.rasti i milanit asht me i njoftuni sepse asht edhe nder tifozerite me te mira ne qarkullim.tifopzat e milanit jan te ndare ne keto grupe
"fossa dei leoni","brigate rossonere","panthere","bulldogs" etj etj.me falni qe nuk po i permend te gjitha.ne tifo ato te gjithe jan kuq e zi megjithese ne ngjyrat e tyre ka hy edhe e bardha.por kjo ska ransi.
por qe te mendohet me i dhane nje emer nje grupi tifozash dhe ti konsiderosh ata ultra' duhet ma se paku me dite qka don me thane ultra' dhe te kuptosh mentalitetin ultra'.
NUK MUND TE VETQUHESH ULTRA'
te njihesh si ultra' dhe te respektohesh si ultra' ka disa rregulla te pashkrume por qe nga grupet e mirfllta ultra ndiqen me rigorozitetin ma te madh.
une po qes nje link ku jepet ne menyre te qarte ose pak a shume qka don me thane ultras.
http://www.absoluteastronomy.com/encycl ... Ultras.htm

plus kesaj mund te mesoni per historine e levizjes ultra ne kete link
http://www.supertifo.it/

dikund kam pa qe historia e levizjes ultra asht edhe e perkthyme ne shqip por se mbaj mend se ku.nese ndonjeri nga ju mund ta perktheje kete histori te ultrasve do kish ba mire me e qite edhe ne forum.le te fillojme edhe ne shqiptaret te kuptojme se si tifozat e ndryshem kan fillu organizimet e tyne dhe si kan mberrite deri ktu.

ndersa per emrin e grupit te tifozave shkodran une po jap mendimin tem


RREBELAT

kjo pak a shume me tregu shpirtin rebel te tifozave shkodrane

mundet qe me kalimin e kohes te bahet edhe shkurtimi i fjales ne
REB-sat

nese shkohet me kete "REB" asht red and blu

kjo sdon me thane qe une kam te drejte :D

nese shkohet per emrin ARMATA KUQ E BLU kjo do ish kene EMRI i te gjithe nen grupeve te tifozave shkodrane te cilat mund te krijohen me kalimin e kohes.pra grupet kur bashkohen bajne nje ARMATE dhe me shkurtim neper banderola mund te ishte shkru AKB-ULTRAS

kaq kisha une per sot.
boys19
ps:per me kuptu ma mire kto qe kam shkru ma pare do ish kene me lexu ato qe jane te linqet qe kam nxjerre ma siper .

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Post by vvvllaznia » Sun, 10 Jul 2005 , 23:03

Qe ku e ke edhe shqip.

Lëvizja "Ultras" filloi të përhapej për herë të parë gjatë viteve 1970 në Angli dhe Itali,mirëpo disa grupe të vogla "Ultras" u formuan gjatë viteve 1960.Organizimet e vogla në mënyrën "Ultras" për herë të parë kishin rjedhur nga tifozët dhe huliganët anglez.Ndër tifozët më të njohur ishin ata të Manchester United,Liverpool dhe Chelsea.Duke i përcjellur levizjet e vogla të tifozave anglez,tifozeritë më të mëdha italine filluan të organizoheshin.Shumica prej tyre ishin nxënës/studentë dhe të papunë.

Shumica e të rinjëve italianë filluan të interesoheshin për futbollin dhe cu.rvat filluan që të bashkoheshin.Nga fundi i viteve 1970 këto grupe filluan të organizoheshin në mënyrë më profesionale dhe nga dita në ditë këto grupe riteshin.Në ato kohëra u formuan shumë grupe në Itali,ndër ta më të njohurat ishin:Rangersat e Empolit(gripi i parë në Itali),Fightersat e Juventusit,Boysat e Parmës,Fossa Dei Leoni të Milanit,Sconvoltsler(=të qmendurit) e Pisas,Warriorsat e Brescias,Wild Chaosat e Bergamës,Commando Ultra Curva Sud të Romës etj...Shumica e grupeve përdornin si emërtim të grupit fjalë angleze për tu bërë kundërshtarë të ultrasve anglezë dhe për tu bërë më të njohur në botë.Mirëpo disa nga grupet përdornin edhe fjalë në gjuhën italiane,për të treguar orientimin e grupit në politikë e kështu me radhë...,disa nga ato ishin:Brigate Rossenere të Milanos,Nuclei Armati Bianconeri të Juventusit etj...
Për hërë të parë fjalën "Ultras" në emërtimin e grupit të tyre e kanë përdorur tifozat e Samdorias në vitin 1969 dhe ai grup quhej "Ultras Tito Sampdoria"

Si mund të organizohet një grup "Ultras"?
Shumica e grupeve "Ultras" vendosen mbrapa portës së stadionit.Mosha e një "Ultras" parashikohet të jetë nga 16 deri në 40 vjeq.Për fat të keq në shumicën e grupeve "Ultras" ka një numër tepër të vogël të gjinisë femërore.Në ndeshjet që zhvillohen si vendas cdo grup "Ultras" vendoset në vendin e njejtë në tribunë kurse në udhëtim mund të ketë probleme rreth vendosjes së grupit e cila n'varet se me cilin grup "Ultras" do të ballafaqohet dhe gjithashtu kjo n'varet edhe nga pozita e tribunave në stadiumin e vendasve.
Qështje kryesore apo që duhet plotësuar patjetër një grup "Ultras" është që patjetër duhet të bëhet gati transparenti i grupit i cili në njëfarë mënyre tregon prezencën e grupin në një ndeshje të klubit të tyre.

Si mund të mësojmë se a ekziston 1 grup "Ultras"?
-Këngët e përgatitura më parë nga personat e caktuar duhet që të këndohen në tribunë
-Udhëtimet duhet që të organizohen në vendet e ndryshme ku zhvillon ndeshje klubi i juaj
-Koreografia apo Piroteknika e përgatitur para/gjatë apo pas ndeshjes


Para nisjes për në tribunë një "Ultras" duhet që të niset me qellim/synim që në atë ditë/natë duhet që të fitohen dy ndeshje:
-Besimi në fitoren e ekipit
-Besimi në fitoren e grupit ndaj grupit/tifozerisë kundërshtare

Organizimi:
Si ligj numër një(1) për funksionimin e një grupi "Ultras" duhet që të hapet Fan Clubi i grupit ku aty mund të informohet një "Ultras" me risitë në grup ku cdo anëtar i grupit aty mund të kontaktojë me njërin ndër kryesorët e grupit të zgjedhur nga ana e tyre.Gjithashtu në Fan Club në shumicën e rasteve bëhen gati trasparentat/koreografia me të cilin do të paraqitet ky grup.
Cdo grup ka kryetarin e tij.Kryetari i grupit dirigjon të gjithë anëtarët e grupit të cilët i përkasin atij grupi.Kryetarët/lideret e grupit kanë për detyrë që të miren me organizimin e grupit,problemet e ndryshme mbrenda ne grup dhe gjithashtu të kontaktojnë me klubin dhe me mediat.
Gjithashtu grupi ka edhe Amigon e saj.Amigosi ka për detyrë që ta krijojë atmosferën në tribunë.

Disa grupe nganjëherë ftojnë edhe ndonjë grup tjetër që t'ju bashkangjiten atyre në tribunë.Kryesisht këto bashkime bëhen për të organizuar një udhëtim sa më të lehtë në qytetit e grupit të ftuar dhe anasjedhtas dhe disa herë edhe për të organizuar bashkim në mes të dy grupeve dhe së bashku për ti sulmuar tifozët e një qyteti tjetër.

Per korrektes e kam marr nga forumi i tifozat.com

Meqe duhen disa rregulla shpresoj qe gruptifozat e vllaznis mos te merren me politik megjithese ne shkoder eshte veshtir dhe te jen edhe shum nacionalista
Nje shembull eshte finalja e kupes se maqedonis ku shum gruptifozash nga kosova shkun ne shkup me ba tifo per bashkimin e kumanoves pra te ndjeken edhe skuadrat e tjera shqiptare ne rast nevojet

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Fri, 15 Jul 2005 , 19:37

Pershendetje te gjithve !!

ju faslenderoj per informacionet qe keni pasqyruar rreth Utras-ve dhe tifozerive .
Per mednimin tim rendesi nuk shum emri se sa ka rendesi organizimi dhe mbeshtetja qe duhet ti behet tifozave shkodran , por ne mentet qe ndoshet futbolli shqiptar dhe sidomoa futbilli shkodran eshte e veshtire te pretendohet per mbeshtetje Financiare nga ana e Presidenteve .
Sa i takon tofozave ato duhet twe fillojne e te oragnizohen por koj sic dihet varet gjithmon ne varsi te sukseseve qe ka skuadra per te cilet ato bejne tifozllik .
Ajo qe eshteedhe me e rendesishte eshte qe presidentet shqiptar te vlersojne tifozerite dhe ti mbeshtesin ato pasi kur ka sa me shum njerez neper shkallet e stadiumit skuadra motovohet me shum per nje fitore , pasatj sa me shum tifoza ne stadium ka me shum te ardhura , por keto tifoza duhet te stimulohen .

Shendet e pare tanve e pershedes te gjithe ato tifaza Shkodran qe kam me te zhgenjym nga paraqitja e Vllaznis sezonin e kalum !!!
Vllaznit Ultras

Image

forri
Kuqeblu Perjet
Kuqeblu Perjet
Posts: 859
Joined: Mon, 19 Sep 2005 , 11:37
Skuadra: Ça pyetje?!!!!!
Location: Tiranë
Contact:

Post by forri » Mon, 19 Sep 2005 , 20:38

Doja me shtu diçka në lidhje me këtë temë.
Në fund të shekullit të 19'të u krijuan në Shkodër shumë shoqëri futbollistike(të vogla,kuptohet)të cilat kishin disa cilësi të veçanta,një ndër të cilat ishte përkatësia fetare,pra shoqëri futbollistike,anëtarët e të cilave ishin pothuajse të gjithë të një përkatësie fetare(të gjithë Mysliman ose të gjithë Katolik),dhe kjo situatë zgjati deri në 1919'ën,ku u vendos që,të gjitha këto shoqëri të shkriheshin në një klub të mirëfilltë futbolli,i cili u quajt"BASHKIMI".Kjo ide ishte diçka e mbrekullueshme për kohën,sepse dihet që situata politike e asaj kohe ishte shumë vendimtare për Shqipërinë,ku synimet e Shteteve fqinje për coptimin përfundimtar të saj kishin arritur kulmin,dhe një nga shkaqet e këtyre synimeve ishte diversiteti fetar.
Ky ishte një kontribut shumë i madh i popullit të Shkodrës.
Kuptohet që ky eveniment u prit shumë mirë nga opinioni futbolldashës i asaj kohe,dhe u shpreh një zëri nga të gjithë«Na vërtet jena Katolik e Mysliman,por mbi gjithçka Na jena "VLLAZËN"»!
Dhe si rrjedhojë,më vonë skuadrës tonë ju vu emri kuptimplot dhe shumë domethënës ««VLLAZNIA»»!
Në lidhje me emrin e ultrasve do të kisha dëshirë të jepja edhe unë mendimin tim: pra siç e thash edhe më lart që emri i skuadrës është kuptimplot dhe në këtë rast mund të na vijë në ndihmë,pra n Anglisht do ishte i tillë: RED&BLUE BROSS! ose Shqip:VLLAZNIT KUQ e BLU!
Faleminderit !
Para VLLAZNIA!

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Tue, 15 Nov 2005 , 21:59

TRIMAT KUQEBLU!Si ju duket?

ultras2006
L'uomo Tigre
L'uomo Tigre
Posts: 28
Joined: Thu, 27 Jul 2006 , 18:06
Location: Elbasan
Contact:

Post by ultras2006 » Sat, 29 Jul 2006 , 02:24

Doja me shtu diçka në lidhje me këtë temë.
Në fund të shekullit të 19'të u krijuan në Shkodër shumë shoqëri futbollistike(të vogla,kuptohet)të cilat kishin disa cilësi të veçanta,një ndër të cilat ishte përkatësia fetare,pra shoqëri futbollistike,anëtarët e të cilave ishin pothuajse të gjithë të një përkatësie fetare(të gjithë Mysliman ose të gjithë Katolik),dhe kjo situatë zgjati deri në 1919'ën,ku u vendos që,të gjitha këto shoqëri të shkriheshin në një klub të mirëfilltë futbolli,i cili u quajt"BASHKIMI".Kjo ide ishte diçka e mbrekullueshme për kohën,sepse dihet që situata politike e asaj kohe ishte shumë vendimtare për Shqipërinë,ku synimet e Shteteve fqinje për coptimin përfundimtar të saj kishin arritur kulmin,dhe një nga shkaqet e këtyre synimeve ishte diversiteti fetar.
Ky ishte një kontribut shumë i madh i popullit të Shkodrës.
Kuptohet që ky eveniment u prit shumë mirë nga opinioni futbolldashës i asaj kohe,dhe u shpreh një zëri nga të gjithë«Na vërtet jena Katolik e Mysliman,por mbi gjithçka Na jena "VLLAZËN"»!
Dhe si rrjedhojë,më vonë skuadrës tonë ju vu emri kuptimplot dhe shumë domethënës ««VLLAZNIA»»!
Në lidhje me emrin e ultrasve do të kisha dëshirë të jepja edhe unë mendimin tim: pra siç e thash edhe më lart që emri i skuadrës është kuptimplot dhe në këtë rast mund të na vijë në ndihmë,pra n Anglisht do ishte i tillë: RED&BLUE BROSS! ose Shqip:VLLAZNIT KUQ e BLU!
Faleminderit !


E di qe sme takon mua me ju thane se si te mbiquheni ju tifozet e Vllaznise por duke pare mendimet e juaja mendoj se ne vend te fjales BROSS te vihet BROTHERS.
ImageImage
Image

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sat, 29 Jul 2006 , 13:19

Nuk ka problem fare,je mese i lire te shprehesh medimet tuaja ne kete forum.Un personalisht jam i mendimit qe na duhet emer shqip.
Last edited by vllaznia1919 on Thu, 24 Aug 2006 , 13:53, edited 1 time in total.

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Post by GOLDIAN » Wed, 23 Aug 2006 , 23:30

une spo kam nej ide te qarte por do thosha VLLAZNIT KUQEBLU
i perjashtuar

redbluboys
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 262
Joined: Wed, 06 Apr 2005 , 21:49

Post by redbluboys » Thu, 24 Aug 2006 , 23:58

GOLDIAN wrote:une spo kam nej ide te qarte por do thosha VLLAZNIT KUQEBLU
OSE KESHTU E ILUSTRUAR EDHE ME BANDEROL TE GRUPIT
kjo vetem ide asht ee :wink: :) prandaj mos qeshni shume :lol:


Image

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Fri, 25 Aug 2006 , 15:06

Skena pse me qesh hiq.Vetem se nji emer(munsisht shqip) dhe nji logo duhet per mendimin tem.Meqe ti ke fantazi te madhe na e pjell nej ide te bukur. :lol: :lol: :lol: :lol:

redbluboys
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 262
Joined: Wed, 06 Apr 2005 , 21:49

Post by redbluboys » Fri, 25 Aug 2006 , 19:25

edhe une jam per Vllaznit por duke shtuar Ultras ashtu siq asht ne foto-ide
e sa per logo jam ne dileme edhe pse deri dikun jam afer idese teme te cilen do e perpunoj me nje shok disenjator.materialet primare te logos jan por mbete vetem bashkimi i tyne ne nje logo te vetme ku te dalin ne pah ngjyrat,historia,dashnia per Vllaznine e Shkodren .

kto te gjitha pas dates 06,09,20006 sepse jam tuj punu per koreon me komtaren dhe skam kohe te lire me punu i qete per kete tjetren .

me me fale por.... kajhere ka edhe diqka tjeter .nje person i vetem smundet me ba asgja pa ndihmen e te tjerve keshtu qe te shohim si shkojne punet edhe ktu ne shkoder e pastaj mundena me fole ma qarte per punet praktike.

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Wed, 06 Sep 2006 , 13:12

Un kisha pase edhe nje ide tjeter:12 Kuqeblu!
Meqe edhe presidenti i ka dhane bluzen 12 tifozave!

forri
Kuqeblu Perjet
Kuqeblu Perjet
Posts: 859
Joined: Mon, 19 Sep 2005 , 11:37
Skuadra: Ça pyetje?!!!!!
Location: Tiranë
Contact:

Post by forri » Thu, 21 Sep 2006 , 21:41

ultras2006 wrote:
Doja me shtu diçka në lidhje me këtë temë.
Në fund të shekullit të 19'të u krijuan në Shkodër shumë shoqëri futbollistike(të vogla,kuptohet)të cilat kishin disa cilësi të veçanta,një ndër të cilat ishte përkatësia fetare,pra shoqëri futbollistike,anëtarët e të cilave ishin pothuajse të gjithë të një përkatësie fetare(të gjithë Mysliman ose të gjithë Katolik),dhe kjo situatë zgjati deri në 1919'ën,ku u vendos që,të gjitha këto shoqëri të shkriheshin në një klub të mirëfilltë futbolli,i cili u quajt"BASHKIMI".Kjo ide ishte diçka e mbrekullueshme për kohën,sepse dihet që situata politike e asaj kohe ishte shumë vendimtare për Shqipërinë,ku synimet e Shteteve fqinje për coptimin përfundimtar të saj kishin arritur kulmin,dhe një nga shkaqet e këtyre synimeve ishte diversiteti fetar.
Ky ishte një kontribut shumë i madh i popullit të Shkodrës.
Kuptohet që ky eveniment u prit shumë mirë nga opinioni futbolldashës i asaj kohe,dhe u shpreh një zëri nga të gjithë«Na vërtet jena Katolik e Mysliman,por mbi gjithçka Na jena "VLLAZËN"»!
Dhe si rrjedhojë,më vonë skuadrës tonë ju vu emri kuptimplot dhe shumë domethënës ««VLLAZNIA»»!
Në lidhje me emrin e ultrasve do të kisha dëshirë të jepja edhe unë mendimin tim: pra siç e thash edhe më lart që emri i skuadrës është kuptimplot dhe në këtë rast mund të na vijë në ndihmë,pra n Anglisht do ishte i tillë: RED&BLUE BROSS! ose Shqip:VLLAZNIT KUQ e BLU!
Faleminderit !


E di qe sme takon mua me ju thane se si te mbiquheni ju tifozet e Vllaznise por duke pare mendimet e juaja mendoj se ne vend te fjales BROSS te vihet BROTHERS.
Faleminderit për këshillën,por për t'a sqaruar:BROSS,në Anglisht,është shkurtim i fjalës BROTHERS.Gjithsesi faleminderit!
Respekte!
Para VLLAZNIA!

forri
Kuqeblu Perjet
Kuqeblu Perjet
Posts: 859
Joined: Mon, 19 Sep 2005 , 11:37
Skuadra: Ça pyetje?!!!!!
Location: Tiranë
Contact:

Post by forri » Thu, 21 Sep 2006 , 21:47

redbluboys wrote:
GOLDIAN wrote:une spo kam nej ide te qarte por do thosha VLLAZNIT KUQEBLU
OSE KESHTU E ILUSTRUAR EDHE ME BANDEROL TE GRUPIT
kjo vetem ide asht ee :wink: :) prandaj mos qeshni shume :lol:


Image
Si banderolë më duket e pranueshme por dragoi nuk më duket ide e mirë si simbol,sepse nuk ka asnjë domethënie.Unë për vete,do të preferoja Shqiponjën,simbolin e kombit tonë.
Para VLLAZNIA!

redbluboys
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 262
Joined: Wed, 06 Apr 2005 , 21:49

Post by redbluboys » Thu, 21 Sep 2006 , 21:58

forri wrote:Si banderolë më duket e pranueshme por dragoi nuk më duket ide e mirë si simbol,sepse nuk ka asnjë domethënie.Unë për vete,do të preferoja Shqiponjën,simbolin e kombit tonë.
Ne te vertete sbahet fjale per logo me dragua por ishte thjeshte sa per ilustrim .une jam duke punuar dhe baderola ka kry si ide ,ka mbete vetem logoja dhe ajo don edhe 10 % pune me u kry . po punohet ne correl
sdi sa ka dale e bukur po ma merr mendja se si fillim asht mire. ata qe e kan pa e kan pelqy .

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Fri, 22 Sep 2006 , 13:20

Hajt ishalla ke ba nej pune persmarit. :lol: :lol: :lol: :lol:

forri
Kuqeblu Perjet
Kuqeblu Perjet
Posts: 859
Joined: Mon, 19 Sep 2005 , 11:37
Skuadra: Ça pyetje?!!!!!
Location: Tiranë
Contact:

Post by forri » Sun, 24 Sep 2006 , 22:39

Para VLLAZNIA!

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Mon, 25 Sep 2006 , 10:26

Tytjeta juj,

Logoja qe ka paraqit Forri po me pelqen.
Une do kisha edhe nje sygjerim tjeter per emrin, sdi a e ka permend kush por un pa e shkruj prep:

Ultrasit Kuqeblu

Kurse per logo, ma thet mendja se nuk asht e domosdoshme te vehet stema e Vllaznise, nje ide qe po me vjen itesh asht psh me vu me kalane Rozafa.
Ju si mendoni??
Vllaznit Ultras

Image

Post Reply