Kampionati Francez

Ketu mund te diskutoni mbi kampionatet e huaja si kamponati Italian,Gjerman,Anglez, Spanjoll, etj.
kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Sat, 21 May 2005 , 09:48

Ta po e shkeuj pra kur te hapim diskutimin gjeneral :lol: :lol:
VLLAZNIA PER GJITHMON

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sat, 21 May 2005 , 13:56

Un nuk harroj e! :lol:

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Sun, 22 May 2005 , 09:15

Ndeshjet

Bastia 3 Lens 1
Bordeaux 1 Monaco 1
Lille 0 AC Ajaccio 2
Marseille 0 Lyon 1
Metz 3 PSG 2
Nice 1 Auxerre 0
Rennes 4 Strasbourg 0
Saint-Etienne 2 Istres 0
Sochaux 1 Nantes 0
Toulouse 2 Caen 3

Renditja

1 Lyon 78 37 +34
2 Lille 64 37 +21
3 Monaco 62 37 +17
4 Rennes 55 37 +8
5 Marseille 54 37 +5
6 Saint-Etienne 52 37 +13
7 Auxerre 52 37 +3
8 Sochaux 50 37 +3
9 Lens 49 37 +5
10 PSG 48 37 -2
11 Toulouse 46 37 -6
12 Strasbourg 45 37 -3
13 Nice 45 37 -7
14 Metz 44 37 -11
15 Bordeaux 43 37 -4
16 AC Ajaccio 42 37 -6
17 Caen 42 37 -23
18 Bastia 41 37 -14
19 Nantes 40 37 -6
20 Istres 29 37 -27
VLLAZNIA PER GJITHMON

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sun, 22 May 2005 , 13:14

Hajt ishalla nuk bjen ne kat te dyte Ajjaccio se kam simpati per at skuader.

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Sun, 22 May 2005 , 16:34

Lene ma se nuk dijn me lujt. :lol:
VLLAZNIA PER GJITHMON

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sun, 22 May 2005 , 20:29

Nuk kan si mas me dite me lujte se kan braziljan mren. :lol: :lol: :lol: :lol:

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Mon, 23 May 2005 , 07:09

Qyre ky prep te pelqen ekipi veq se paska braziljan ee papapa :lol:
VLLAZNIA PER GJITHMON

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Tue, 24 May 2005 , 00:10

:wink: Normale naqe.Kam simpati se mepelqen edhe bluza,aja qi ti ala sma ke gjete. :lol: :lol: :lol: :lol:

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Tue, 24 May 2005 , 12:02

S kam ku me ta gjet se duhet me shku te naj dyqan apastafat per futboll ketu nuk ka ka veq ata ekipet e rendsishme :lol:
VLLAZNIA PER GJITHMON

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Tue, 24 May 2005 , 13:32

Qa pret me shku ne Ajaccio me ma ble. :lol: :lol: :lol: :lol:

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Tue, 24 May 2005 , 13:33

Nji nder te kam kerku e as at sma ke kry,je tuj ju afru nji denimit tjeter.Kujdes! :lol:

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Tue, 24 May 2005 , 16:56

A e din ku asht ajacioja ne ishull te hupun kur te bahem ma i madh te shof se tesh skam si me shku
VLLAZNIA PER GJITHMON

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Wed, 25 May 2005 , 13:59

Hahahahahahaahahahhahahaa.E di maj naqe se ku asht Ajaccioja,ne Corsica!Por po u tallsha!
Gjej nej mnyre tjeter me ma gjet pra,pa shku atje. :lol:

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Wed, 25 May 2005 , 18:42

Mir se po ta qepi nji ndaq edhe skam nevoj me shku kund :lol: :lol: :lol: po me difto qfar emrit dan me te vu ne shpin :lol: :lol: :lol:
VLLAZNIA PER GJITHMON

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Wed, 25 May 2005 , 19:55

Qipillinho! :lol: :lol: :lol: :lol:

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Sat, 28 May 2005 , 18:29

Lioni, Lakomb, favorit për stolin


Disa burime brenda ekipit francez të Lionit bënë të ditur se trajneri i Soshosë, Gai Lakomb, mund të jetë pasardhësi i trajnerit Pol Lë Gen. Lë Gen deklaroi largimin e tij pas fitimit të tre titujve radhazi me ekipin e Lionit. Trajnerët Lakomb dhe Zherrard Hulier ishin favoritët kryesorë për marrjen e postit të trajnerit të Lionit, por burimet në klubin francez deklaruan se ish-trajneri i Liverpulit, ishte jashtë garës për stolin e Lionit. Presidenti i ekipit, Aulas, mund të shpallë emrin e trajnerit të ri kësaj të diele, pas përfundimit të kampionatit.
VLLAZNIA PER GJITHMON

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Sat, 28 May 2005 , 22:02

Ndeshjet e fundit te kampionatit

AC Ajaccio 3 Sochaux 1
Auxerre 1 Lille 3
Bordeaux 3 Marseille 3
Istres 3 Caen 2
Lens 1 Toulouse 0
Lyon 0 Nice 0
Monaco 1 Saint-Etienne 1
Nantes 1 Metz 0
PSG 1 Rennes 0
Strasbourg 2 Bastia 0

Renditja


1 Lyon 79 38 +34
2 Lille 67 38 +23
3 Monaco 63 38 +17
4 Rennes 55 38 +7
5 Marseille 55 38 +5
6 Saint-Etienne 53 38 +13
7 Lens 52 38 +6
8 Auxerre 52 38 +1
9 PSG 51 38 -1
10 Sochaux 50 38 +1
11 Strasbourg 48 38 -1
12 Nice 46 38 -7
13 Toulouse 46 38 -7
14 AC Ajaccio 45 38 -4
15 Bordeaux 44 38 -4
16 Metz 44 38 -12
17 Nantes 43 38 -5
18 Caen 42 38 -24
19 Bastia 41 38 -16
20 Istres
VLLAZNIA PER GJITHMON

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Sun, 29 May 2005 , 10:37

Truzier konfirmon "divorcin" me MarsejënTrajneri i ekipit të Marsejës, Filip Truzier, është i vetëdijshëm për mundësitë e tij për të qëndruar në stolin francez. "Përsa kohë të jem këtu, nuk dua të zhgënjej askënd. Në vend që të diskutojnë mbi trajnerin e ardhshëm, drejtuesit e klubit duhet t'i shfrytëzojnë sa më mirë energjitë e lojtarëve aktualë. Sigurisht, do të doja të qëndroja këtu edhe në sezonin e ardhshëm, por pozicioni i tanishëm në kampionat nuk ma lejon një gjë të tillë.
VLLAZNIA PER GJITHMON

kristian
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 360
Joined: Wed, 20 Apr 2005 , 13:29
Location: Shkoder ==> France
Contact:

Post by kristian » Sun, 29 May 2005 , 10:37

Në këtë sezon presidentët e klubeve franceze kanë gjetur një modë të re, ndërrimin e trajnerëve

Liga 1, baleti i trajnerëve francezë


U mbyll dje kampionati francez i futbollit, dhe nga fillimi i tij, plot dhjetë skuadra kanë ndryshuar trajner. Nuk është një shifër e lartë për vendet e tjera, por në Francë kanë ndryshuar vetëm 246 trajnerë në 71 vjet. Ky i sivjetshmi ka qenë një rekord, pasi kurrë më parë dhjetë skuadra nuk do të ndryshonin trajner brenda një sezoni të vetëm. Tani Franca mban edhe vendin e parë në kampionatet më të rëndësishme të Europës, përsa i përket ndërrimit të shpeshtë të trajnerëve. Pra, duket se drejtuesit francezë nuk janë më ata të dikurshmit, që u linin kohë dy apo tre vjet trajnerëve për të punuar me skuadrën. Tani vitet janë bërë muaj; ndryshe nga më parë, Seria A, Primera Divizion, Premier Liga dhe Bundesliga kanë qenë vende më të sigurta për trajnerët sesa Liga 1. Trajnerët francezë nuk i kanë mirëpritur këto statistika që i kanë nxjerrë ata si më "të perespektuarit" e futbollit modern, dhe reagojnë. Shefi i sindikatës së trajnerëve francezë, Xhoel Myller, i cili u shkarkua nga drejtuesit e Lensit, këtë janar u shpreh: "Ndryshimet e trajnerëve kanë filluar të bëhen pjesë e futbollit francez. Këto statistika na kanë bërë të shqetësohemi, sepse njerëzit që ndjekin futbollin në Francë kanë filluar të mendojnë se trajnerët e këtij vendi janë të paaftë. Ne nuk kemi ndërmend ta ndryshojmë sistemin, por vetëm të përpiqemi që presidentët të mos e mendojnë shkarkimin e trajnerit si garanci për të fituar disa vende në renditje." Më pas, trajneri që arriti finalen e Kupës UEFA, nën drejtimin e Bordosë nëntë vjet më parë, u shpreh: "Lensi në fillim të sezonit largoi tre lojtarët më të mirë, për pesë milionë euro, dhe investoi në merkato vetëm dy milionë euro. Pra, nuk është vetëm faji i trajnerëve: në Francë mungojnë paratë." Gjithsesi, duket se dikush bën përjashtim. Franca shquhet edhe për rekordin e saj, pasi trajneri i Okserit, Gi Ru, e drejton këtë skuadër që nga viti 1963. Gi Ru kërkon t'i japë një shpjegim tjetër ndërrimit të shpeshtë të trajnerëve, larg aspektit financiar: "Presidentët e këtij brezi të ri janë më impulsivë; komunikojnë rrallë me trajnerin dhe janë ndryshe nga brezi i vjetër, i cili e konsideronte trajnerin si zot në skuadër. Në këtë sezon, nga gjithë ndryshimet e shpeshta të trajnerëve, vetëm te Strasburgu dhe te Ajaço trajnerët e rinj kanë bërë më mirë se paraardhësit. Shumë pak, kur mendon se gjysma e skuadrave pjesëmarrëse në Ligën 1 e kanë mbyllur kampionatin me një trajner ndryshe nga ai që e filluan.
VLLAZNIA PER GJITHMON

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Tue, 18 Oct 2005 , 13:27

Trajnerit dhe lojtarëve të Paris SG u ka dalë gjak nga hundët nga era e rëndë para fillimit të takimit

Humbja, amoniak në dhomat e parizienëve

Goli i Lorik Canës i dha fund serisë prej 10 ndeshjesh negative të Olimpikut të Marsejës ndaj kryeqytetasve

Fitorja e Olimpikut të Marsejës ndaj Paris SG, me rezultatin minimal 1-0, ka qënë në qendër të shtypit francez ditën e djeshme. Mediat vendase, por edhe ato europiane, kanë nënvizuar sidomos faktin se goli i fitores u shënua nga Lorik Cana, futbollisti që në të shkuarën ka milituar në radhët e PSG-së dhe që këtë verë kaloi në “Velodrome”. “Goli i Canës thyen rekordin e Parisit”, ishte titulli kryesor në disa prej gazetave më të mëdha të Francës, të cilat i referoheshin faktit se Marseja kishte 10 ndeshje pa fituar kundër kryeqytetasve. Ndërkaq, e përditshmja prestigjioze e këtij vendi, “L’Equipe”, kishte nënvizuar faktin se falë golit të mesfushorit të kombëtares shqiptare, Lioni është tashmë pa asnjë rival dhe i shkëputur me 7 pikë në krye të Ligës së Parë franceze. Një tjetër detaj i rëndësishëm i ndeshjes, ka qënë edhe gëzimi i kosovarit, i cili pavarësisht se shënoi kundër ish-skuadrës së tij, festoi pa asnjë druajtje. Cilësimi “tradhtar” nga ana e tifozëve të PSG-së, duket se i ka krisur përfundimisht marëdhëniet midis tij dhe kryeqytetit francez. Sipas shtypit francez, gjërat u vështirësuan edhe më shumë për trajnerin Furnier kur goli i vetëm i ndeshjes u shënua nga Lorik Cana, mesfushori që ishte cilësuar si i padobishëm nga vetë tekniku parizien, i cili në rolin e tij nisi të aktivizonte Bamii në fillimin e edicionit. PSG kishte që në prill të vitit 2002, plot 10 ndeshje, që nuk humbiste me Marsejën.

Erë e rëndë në dhomat e zhveshjes

Futbollistët e Paris SG ishin të detyruar të braktisnin dhomat e zhveshjes ditën e dielë në mbrëmje. Shkak për këtë ka qënë një erë e rëndë e përhapur në dhomat e tyre, megjithatë trajneri Lorent Furnier i urdhëroi djemtë e tij të mos ankoheshin për asgjë në përfundim të takimit që përfundoi 1-0 për rivalët e përjetshëm të Marsejës. Gjërat nisën në mënyrën më të keqe për Furnier, pasi dhomat e zhveshjes së lojtarëve të tij u bënë që para fillimit të ndeshjes e pabanueshme, aq sa Canal Plus në Francë nënvizoi dje se vetë trajnerit dhe disa lojtarëve u kishte dalë gjak nga hundët. “Kur shkuam në dhomat e zhveshjes ishte një erë e fortë amoniaku”, shpjegoj drejtori sportiv i PSG-së, Zhan Mishel Mutier. “Sytë tanë ishin të skuqur më shumë se fanelat, nuk mund të rrinim dot aty”, tha më tej ai. Ndërkaq, tekniku Furnier ishte shumë i nevrikosur në fund të ndeshjes me incidentin. “Ndeshja ishte e vështirë edhe pse krijuam shumë raste për të shënuar. Futbollistët e mi bënë gjithçka që mund të bëhej në rrethana të tilla. Megjithatë, ne nuk do të dorëzohemi, pavarësisht kësaj humbjeje. Ne jemi të dytët pas Lionit dhe do ta mbrojmë poziconin tonë në ndeshjen e së shtunës, kur do të kemi përballë Nansin”, tha tekniku parizien. Për presidentin e Olimpikut të Marsejës, Pape Diuf, fajtor për erën e amoniakut nuk ishte klubi i tij. “Ne i kishim pastruar dhomat e zhveshjes, si tonat, ashtu edhe të PSG-së, me të njëjtin pluhur. Megjithatë futbollistët tanë shkuan më përpara aty dhe patën kohë që ta ventilonin. Gjithësesi, unë shkova tek dhomat e parizienëve bashkë me shefin e policisë dhe u thashë nëse donin që të hetonim për këtë problem”, tha ai. Përsa i përket takimit, portieri i PSG-së Zherom Alonso këmbëngul në faktin se paraqitja e skuadrës ishte perfekte, pavarësisht golit të Canës. “Do të kishte qënë komplet ndryshe sikur ne të kishim shënuar të parët. Mbetem i bindur se dhamë një paraqitje të bukur. Kishim shumë raste, por gabuam në finalizim. Fabian Bartez bëri dy pritje shpëtimtare në fillim të ndeshjes. Kjo është hera e parë në katër vjet që largohemi pa pikë nga “Velodrome”. Megjithatë, kjo do të ndodhte një ditë”, u shpreh portieri parizien.

Post Reply