Vdes Legjenda e Vllaznise & Kombetares, MEDIN ZHEGA

Lajme te fundit nga Vllaznia

Moderators: GOLDIAN, Miri, vllaznia1919

Post Reply
Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Vdes Legjenda e Vllaznise & Kombetares, MEDIN ZHEGA

Post by Edmond-Cela » Tue, 12 Jun 2012 , 17:36

Ndërron jetë ish-trajneri i Kombëtares Zhega, prej 1 viti në gjendje të rëndë

TIRANË- Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare ish-futbollisti dhe trajneri i Kombëtares Medin Zhega. Ai ndodhej prej më shumë se një viti në gjendje shumë të rëndë, pas një incidenti në Kanada, ku ai theu një prej rruazave të shtyllës kurrizore. Ky incident bëri që ish-tekniku i ekipit kombëtar dhe një prej figurave më të njohura të sportit në vend, të ishte në një gjendje thuajse të paralizuar. Ai u soll nga Kanadaja me një avion special pak muaj më parë dhe qëndronte në gjendje të rëndë në spitalin numër 5 në Tiranë. Sot ai ka ndërruar jetë, duke bërë që miqtë, të afërmit dhe futbolli shqiptar të humbasin një prej figurave më të shquara.

Medin Zhega lindi në vitin 1946 në Shkodër dhe në vitet 60-70 ishte një prej lojtarëve më të njohur të Vllaznisë e më pas të Dinamos. Zhega luajti edhe në ekipin kombëtar, duke qenë një prej sulmuesve më të njohur. Në vitet 90’ ai nisi karrierën si zyrtar dhe si trajner, ndërsa për pak kohë ishte edhe deputet i Kuvendit të Shqipërisë. Në vitin 2000, ai mori drejtimin e kombëtares, të cilën e drejtoi për edicionin e eliminatoreve të Botërorit 2002, duke u zëvendësuar më pas nga Sulejman Demollari. Medin Zhega ka qenë edhe anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Federatës për një periudhë të gjatë.
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: Vdes Legjenda e Vllazznia & Kombetares, MEDIN ZHEGA

Post by GOLDIAN » Tue, 12 Jun 2012 , 20:40

Nje humbje e madhe per futbollin
ngushellime familjes zhega
ajo ndeshja ne gjermani ku binte shi she medin zhega ecte neper pisten e leverkusen pa e ndjer shiun eshte e pavdekshme.
shpresoj ti behen nderimet sic e meriton nje emer i tille
i perjashtuar

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Re: Vdes Legjenda e Vllaznise & Kombetares, MEDIN ZHEGA

Post by Admin » Tue, 12 Jun 2012 , 22:43

Ngushellime familjes Zhega, futbollit shqiptar do i mungoje nje njeri i madh, nje sportist i madh :( :cry:
Vllaznit Ultras

Image

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Vdes Legjenda e Vllaznise & Kombetares, MEDIN ZHEGA

Post by fpjalmi » Tue, 12 Jun 2012 , 23:31

Futbolli Shqiptare ka hum 1 nder legjendat ma te medjaja te saj , dhe 1 nder njerezit ma te rrespektum te saj, ku nuk do te harrohet kurre, dhe do i mungojn te gjitheve

Ngushellime familjes Zhega

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: Vdes Legjenda e Vllaznise & Kombetares, MEDIN ZHEGA

Post by Ledi1920 » Wed, 13 Jun 2012 , 08:23

Ngushellime familjes dhe qofte i xhenetit.

Falenderime per Zhegen per kontributin e madh qe i ka dhon futbollit shqiptar.
Image

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Re: Vdes Legjenda e Vllaznise & Kombetares, MEDIN ZHEGA

Post by vvvllaznia » Sun, 17 Jun 2012 , 16:39

Ngushllime familes Zhega

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: Vdes Legjenda e Vllaznise & Kombetares, MEDIN ZHEGA

Post by GOLDIAN » Tue, 19 Jun 2012 , 21:19

A dihet gja a asht ba nej ceremoni per te ndjerin ZHEGA
i perjashtuar

Post Reply