Zvicer - Shqiperi

Diskutoni rreth ekipit tone Kombetares ,futbollisteve te saj , etj.

Moderator: GOLDIAN

ultraskuqeblu1
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 348
Joined: Mon, 01 Feb 2010 , 21:03
Skuadra: Vllaznia
Location: Shkodër

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by ultraskuqeblu1 » Sat, 15 Sep 2012 , 16:30

Ujku wrote:O ultras kuqeblu ti ne dec qaj ne dac qesh zgjidh ma te miren qe te duket, un kam karakterin tem e ti ke tanin por Ragipi asht baba i Valonit e jo i Granitit per ket nuk ke nevoj me te nis vidio mund ta lexosh te te dhanat e lojtarve ne fjal, sa per at vidion qe kerkon je tu e kerku ne vend te gabum se ne u takosha un me te takohem per karakterin tem me qe jam sha prej tij se shqiptar i shqipris jam edhe un e nuk du me u hap beth si rrugac pjacet por ai esht problem i pjeses teme, kurse per ato tjerat qe ke qesh ti gaz e pac gjithmon un thash ato qe ka nigju por kam pa ner gazeta ca shkrujn ktu mas neshjes per at publik ku nji gazet regjione della sport shkruante ajo turm ishte gjithcka por vetem tifoz nuk mund te quhen, kurse tjetra gazet shkrunte me ironi ishte nata e patriotve por fajin e kan tradhtaret ne cdo artikull perdorej ironia per ata pseotifos qe fatkeqsisht ishin shum megjithse banin si shqiptar te zjarrt i ke me ka dy pasaporta ne xhep te Serbis e te kosovs pra ka te fryjn era, tesh mos me uzgjat realitetin e kam pa ma mir se ti se un at nat isha ne lucern ne stadium me qe nuk e kam shum larg shnet e pare e te rujt zoti e gaz e pac gjithmon.
Krejt bukur!

Gold se di per disko jugosh kush a tu i mbush ne apo ato :) Vec ne Shkoder tan diten "Odi Shllazi" nigjon neper kasetofona makinash... Per festen e flamurit para 2 vitesh kishin thirr 2-3 kangtar serbo-malazez e mbushen full lokalin...
Rasti ma i keq qe m'ka ndodh, me do djem te TKZ-s kena ken tu ba grafitin "JEMI NJE" ndeshjen me Malin e Zi nuk e di nqs e ke pa, 3 here ka kalu njeni n'makin me kang sllave, se kam dasht vedin njata momente prz. me t'ardh marre... :evil:
1Jetë 2Ngjyra 1Skuadër
VLLAZNIT ULTRAS

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by GOLDIAN » Sat, 15 Sep 2012 , 17:18

Ultras nje pytje te thjeshte vlla
ke shfarosi serbi dhe bani me kerku meshire rrugeve te austrrise gjermanise zvicres etj?
pyte ledin a kishe hi thuj ne muzeun e trofeve ose tifozeve te partizanit?
se besoj po jam kurioz pergj e tij
i perjashtuar

Ujku
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 830
Joined: Fri, 19 Dec 2008 , 20:57

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by Ujku » Sat, 15 Sep 2012 , 17:40

GOLDIAN wrote:
Ujku wrote:O ultras kuqeblu ti ne dec qaj ne dac qesh zgjidh ma te miren qe te duket, un kam karakterin tem e ti ke tanin por Ragipi asht baba i Valonit e jo i Granitit per ket nuk ke nevoj me te nis vidio mund ta lexosh te te dhanat e lojtarve ne fjal, sa per at vidion qe kerkon je tu e kerku ne vend te gabum se ne u takosha un me te takohem per karakterin tem me qe jam sha prej tij se shqiptar i shqipris jam edhe un e nuk du me u hap beth si rrugac pjacet por ai esht problem i pjeses teme, kurse per ato tjerat qe ke qesh ti gaz e pac gjithmon un thash ato qe ka nigju por kam pa ner gazeta ca shkrujn ktu mas neshjes per at publik ku nji gazet regjione della sport shkruante ajo turm ishte gjithcka por vetem tifoz nuk mund te quhen, kurse tjetra gazet shkrunte me ironi ishte nata e patriotve por fajin e kan tradhtaret ne cdo artikull perdorej ironia per ata pseotifos qe fatkeqsisht ishin shum megjithse banin si shqiptar te zjarrt i ke me ka dy pasaporta ne xhep te Serbis e te kosovs pra ka te fryjn era, tesh mos me uzgjat realitetin e kam pa ma mir se ti se un at nat isha ne lucern ne stadium me qe nuk e kam shum larg shnet e pare e te rujt zoti e gaz e pac gjithmon.
ke dhe ne austri prej tyne qe edhe kosova asht tash sa vjet shtet hala mbajne pasin e serbise
ose ma mire mbushin dhe diskot e jugove
pfffff
keta jan mas ban ca baj un po ca tham une

pjalm se besoj se na ka fal se ka raste ne bote sa dush ashtu biles blazikovski vjet e humi krejt me port bosh kunder freiburgut.

Taman ma gold pa thu bile nuk thojn as pashaport po i thojn pasosh se aja gjuh u pelqen

ultraskuqeblu1
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 348
Joined: Mon, 01 Feb 2010 , 21:03
Skuadra: Vllaznia
Location: Shkodër

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by ultraskuqeblu1 » Sat, 15 Sep 2012 , 23:26

GOLDIAN wrote:Ultras nje pytje te thjeshte vlla
ke shfarosi serbi dhe bani me kerku meshire rrugeve te austrrise gjermanise zvicres etj?
pyte ledin a kishe hi thuj ne muzeun e trofeve ose tifozeve te partizanit?
se besoj po jam kurioz pergj e tij
Ma sqaro pak, se nuk po t'kuptoj.
Nuk e di nqs je tu than qe na duhet me i nigju kangt sllave se serbi s'ka pas pune me ne po ka pas pune me Shqiptar e Kosovs apo?
Nejse vlla se tan kan mendimet e veta, personalisht me vjen marre kur nigjoj kang sllave neper Shkoder, gjithashtu nuk me vjen mire hic kur bahen kshi ndarjesh NE dhe ATA sikur s'kena pik lidhjet...
1Jetë 2Ngjyra 1Skuadër
VLLAZNIT ULTRAS

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by GOLDIAN » Sun, 16 Sep 2012 , 10:02

Mos te ishin ita ndeshjet e kombetares e iky grupim tifozat kuq e zi skishe dit ka i bjen kosova ultras as ti as shume tjer ne shqipni
na ketu jasht po se i kena provu se kush jan
Kangt sllave jane degju ne dasma ndoshta dhe fshehtas pa lind une e pa lind ti
ujku qe mendoj ka moshe ma te madhe mund ta dijne ma mire
e nuk ka pse nje e ashtequjtun tradite ti hiqet shkodres sepse dum apo sdum shume shkodran ne tregtin me jugosllavine kan ba lekun e vilat
NUK BESOJ SE JAM TU RREJT GJA

une skam asilloj interesi personal dhe se kam turp ta mohoj se kam taku lepa brenen me te cilen kam dhe foto dhe kjo sme ban ma pak atdhetar se dikush tjeter qe vetem shan serbine


ajo qe skuptove ma nalt ka te bajn me ate nese une jam ne austri se serbi me ka djeg familjen ca k.... du ne disko serbe ma shpjegon dot?
i perjashtuar

ultraskuqeblu1
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 348
Joined: Mon, 01 Feb 2010 , 21:03
Skuadra: Vllaznia
Location: Shkodër

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by ultraskuqeblu1 » Sun, 16 Sep 2012 , 12:19

Edhe une jam mas me hek kyt tradit e me vazhdu brez mas brezit, se asht dicka shume e bukur :D
Kangt e vjetra Shkodrane ne dasma te zevendsohen nga tradita e hershme e kangve Sllave :D
p.s. Lepa Brena asht boshnjake myslimane...
1Jetë 2Ngjyra 1Skuadër
VLLAZNIT ULTRAS

Ujku
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 830
Joined: Fri, 19 Dec 2008 , 20:57

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by Ujku » Sun, 16 Sep 2012 , 15:58

Kangt sthave jan knu neper ehengje ne shkoder gjithmon e nigjohen hala kjo nuk ka te bajn me armiqsi apo me patriotizem ps gjermant kan nigju e nigjojn kang italiane megjithse kta kosovart m uziken ton tipike shkodrane e qujn filo sthave gja qe nuk asht e vertet kurse ato ndamjet i kan ba ata ma altras at nat ne stadium per Lilen i kam nigju un tu than qeky a asht i joni a i shqipris nuk kam than pra ata qujjn da te tyne e da te shqipris kurse ne kishim shku me pa komtaren, kurse sa per ke don ma fart kta un pa te garantoj se ma par pin i kafe me i serb se me ty e me mu edhe un kam mendu vertet dikur si ti por nuk asht ashtu ktu po flitshim per futboll o at nat e kan qelb i ka qesh gjithkush.

Man in Redblue
Moderator
Moderator
Posts: 3865
Joined: Mon, 30 Oct 2006 , 13:48
Location: My heart is where my home is

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by Man in Redblue » Sun, 16 Sep 2012 , 19:06

Ujku wrote:un thash ato qe ka nigju por kam pa ner gazeta ca shkrujn ktu mas neshjes per at publik ku nji gazet regjione della sport shkruante ajo turm ishte gjithcka por vetem tifoz nuk mund te quhen, kurse tjetra gazet shkrunte me ironi ishte nata e patriotve por fajin e kan tradhtaret ne cdo artikull perdorej ironia per ata pseotifos qe fatkeqsisht ishin shum megjithse banin si shqiptar te zjarrt i ke me ka dy pasaporta ne xhep te Serbis e te kosovs pra ka te fryjn era, tesh mos me uzgjat realitetin e kam pa ma mir se ti se un at nat isha ne lucern ne stadium me qe nuk e kam shum larg shnet e pare e te rujt zoti e gaz e pac gjithmon.

1. Ca shkrujne gazetat zviceriane nuk me interresojne hic, atyne dihet se i interreson me zhvleresu tifozerine shqiptare, qe i kishte 'pushtu' mrende ne stadiumin e Zvicrres. Fakti qe ndeshjen e kombetares shqiptare e ndjeken aq mijera tifoze kuqezi shqiptare nga te gjitha trojet shqiptare asht per tu krenu; normalisht qe gazetat zviceriane mund te dojne me e kthy ashtu si i interreson, por asht per te ardh keq kur shqiptaret vete nuk e vleresojne faktin se nje kombetare e perbame prej shqiptaresh nga te gjitha trevat u mbeshtet nga tifoze te te gjitha trevave.

2. Ujku me ato ca diftove del se tifozat kosovare nuk i njifshin futbollistat, pra nuk jan tifoza por thjesht kan ardhe per me mbeshtet ngjyrat kuqezi. Une s'e kuptoj cfare problemi ka ktu?

3. E kan pasoshin e Serbise n'xhep e ca?!! Me vjen keq por kjo me duket pseudopatriotizem. Mos harro cfare vujtjesh dhe rrethanash kane pase ata njerez. Patriot asht ai qe kontribon per atdheun e vet, c'randsi ka qe paskan pasosh serb nxhep?! Ne rastin e atyne djemve qe loshin per kombetaren Zviceriane po, ateher them ata nuk po kontribojne per Shqiperine, nderkohe qe shqiperia ka nevoje per ta dhe ata mund ta ndihmojne Shqiperine, por cfare perfitimit ka atdheu jone se nji kosovare ka apo ska pashaporte serbe pos asaj kosvare?!!

4. Une kam pas raste problemesh me shqiptare te Kosoves, bile edhe mkan fy se jam 'shqiptar i Shqiperise' e nderkohe ka pas boll raste qe serb mkan rrespektu, por mu kurre nuk ma ban zemra as goja me ba krahasime mes bashkombesave te mi e nji poppullit tjeter, aq ma shume serb. Pyll pa derra ska, na shqiptart jena plus ksaj te tane edhe shume kapadai, por pamja sduhet me ia ngushtu njeriut mendimin, konkretisht, pershkak te disa pervojave jo te kandshme sduhet me i ra lanet tan kosovareve.

5. Nji pytje kam per muziken sllave neper dasma shkodrane. A asht ndi kjo muzike edhe para 1900??


Ujku, une e ti kena pas sa here mendime te ndryshme ne forum dhe kena diskutu lirisht, kshtuqi shpresoj qe edhe kyt rradhe mos t'mi merrsh per keq kto fjale. E shkruj me kyt 'duf' thjesht sepse me vjen me vjell kur nigjoj velipojaket e shkodranet tu u anku se nuk kane klienta ne Velipoje e sa here vjen muhabeti te kosovaret ia fillojne me sha e thojne jane ndryshe prej nesh'.

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by vvvllaznia » Sun, 16 Sep 2012 , 19:31

Man in Redblue wrote:
Ujku wrote:un thash ato qe ka nigju por kam pa ner gazeta ca shkrujn ktu mas neshjes per at publik ku nji gazet regjione della sport shkruante ajo turm ishte gjithcka por vetem tifoz nuk mund te quhen, kurse tjetra gazet shkrunte me ironi ishte nata e patriotve por fajin e kan tradhtaret ne cdo artikull perdorej ironia per ata pseotifos qe fatkeqsisht ishin shum megjithse banin si shqiptar te zjarrt i ke me ka dy pasaporta ne xhep te Serbis e te kosovs pra ka te fryjn era, tesh mos me uzgjat realitetin e kam pa ma mir se ti se un at nat isha ne lucern ne stadium me qe nuk e kam shum larg shnet e pare e te rujt zoti e gaz e pac gjithmon.

1. Ca shkrujne gazetat zviceriane nuk me interresojne hic, atyne dihet se i interreson me zhvleresu tifozerine shqiptare, qe i kishte 'pushtu' mrende ne stadiumin e Zvicrres. Fakti qe ndeshjen e kombetares shqiptare e ndjeken aq mijera tifoze kuqezi shqiptare nga te gjitha trojet shqiptare asht per tu krenu; normalisht qe gazetat zviceriane mund te dojne me e kthy ashtu si i interreson, por asht per te ardh keq kur shqiptaret vete nuk e vleresojne faktin se nje kombetare e perbame prej shqiptaresh nga te gjitha trevat u mbeshtet nga tifoze te te gjitha trevave.

2. Ujku me ato ca diftove del se tifozat kosovare nuk i njifshin futbollistat, pra nuk jan tifoza por thjesht kan ardhe per me mbeshtet ngjyrat kuqezi. Une s'e kuptoj cfare problemi ka ktu?

3. E kan pasoshin e Serbise n'xhep e ca?!! Me vjen keq por kjo me duket pseudopatriotizem. Mos harro cfare vujtjesh dhe rrethanash kane pase ata njerez. Patriot asht ai qe kontribon per atdheun e vet, c'randsi ka qe paskan pasosh serb nxhep?! Ne rastin e atyne djemve qe loshin per kombetaren Zviceriane po, ateher them ata nuk po kontribojne per Shqiperine, nderkohe qe shqiperia ka nevoje per ta dhe ata mund ta ndihmojne Shqiperine, por cfare perfitimit ka atdheu jone se nji kosovare ka apo ska pashaporte serbe pos asaj kosvare?!!

4. Une kam pas raste problemesh me shqiptare te Kosoves, bile edhe mkan fy se jam 'shqiptar i Shqiperise' e nderkohe ka pas boll raste qe serb mkan rrespektu, por mu kurre nuk ma ban zemra as goja me ba krahasime mes bashkombesave te mi e nji poppullit tjeter, aq ma shume serb. Pyll pa derra ska, na shqiptart jena plus ksaj te tane edhe shume kapadai, por pamja sduhet me ia ngushtu njeriut mendimin, konkretisht, pershkak te disa pervojave jo te kandshme sduhet me i ra lanet tan kosovareve.

5. Nji pytje kam per muziken sllave neper dasma shkodrane. A asht ndi kjo muzike edhe para 1900??


Ujku, une e ti kena pas sa here mendime te ndryshme ne forum dhe kena diskutu lirisht, kshtuqi shpresoj qe edhe kyt rradhe mos t'mi merrsh per keq kto fjale. E shkruj me kyt 'duf' thjesht sepse me vjen me vjell kur nigjoj velipojaket e shkodranet tu u anku se nuk kane klienta ne Velipoje e sa here vjen muhabeti te kosovaret ia fillojne me sha e thojne jane ndryshe prej nesh'.
skam dasht me hi ne kete debat sepse i kam pa pas edhe ne te kalumen e kush asht ne kete forum e din se qa mendoj une. Desha me shtu mendimin tem qe nqs shkodrant e velipojakt jane ita jam shume i gzum qe un personalisht ne rralle te par e mandej edhe bashkombasit e mij qe jetojn ne Kosove jena komplet ndryshe prej tyne

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by Admin » Sun, 16 Sep 2012 , 20:17

Tjeta juj, personalisht nuk kam qejf me u perzi ne kshi debatesh "patriotike", gjithkush ka mendimet e veta, po du me citu kete shprehje te MRB-se me te cilin jam komplet dakort:
Man in Redblue wrote:por mu kurre nuk ma ban zemra as goja me ba krahasime mes bashkombesave te mi e nji poppullit tjeter, aq ma shume serb. Pyll pa derra ska, na shqiptart jena plus ksaj te tane edhe shume kapadai, por pamja sduhet me ia ngushtu njeriut mendimin, konkretisht, pershkak te disa pervojave jo te kandshme sduhet me i ra lanet tan kosovareve.
Vllaznit Ultras

Image

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by Ledi1920 » Mon, 17 Sep 2012 , 10:24

Eshte nje teme qe nuk e pre dot me thike pasi jan debate komplekse.

Une jam i mendimit qe pyll pa derra nuk ka. Ashtu sic ka shqiptar te mire dhe te keq,ashtu ka ne serb,greeek,gjermon te mire dhe te keq. Nqs flasim per pergjithesi me duhet te ndal pak.

Edhe noj patriot te medhenj aq sa hiqen nuk jane shqiptaret e kosoves. I kam pa vet ne kohen e luftes kur u strehun ne tirane. pervec pleqve e grave dhe femijeve kishte dhe cuna te rinj plot. E kur i pysnim pse nuk ikni me luftu nuk jepshin pergjigje por kishin menjen me zon noj p**** ne tiron. Ky eshte nji aspket. Dhe une personalisht vleresoj me shume 100 djem qe ikin ne lufte sesa 20,000 vet qe ikin ne stadium.

Une per vete nigjoj si kenget sllave,si greke, turke etj. Kjo sdo te thote asgje se vendit tat ka 1000 menyra qe ti sherbesh. Nuk duhet me ngatru artin,kulturen me politiken. Personalisht ket vit isha ne Korfuz.. Miqesine me te mire e lidha me serb, me respektun qe diten e pare qe i thashe qe jam shqiptar. Me boni shum pershtypje. Madje dhe sot e ksaj dite me cojn mesazhe me pysin her pas here si jam. Pyl pa derra ska.
Image

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by Ledi1920 » Mon, 17 Sep 2012 , 11:11

Sa per temen dhe futbollistet e zvicers shaqiri dhe xhaka. Redi Jupi qe eshte shefi i zyres se talenteve ne FSHF tek Panorama Sport tregon se Per xhaken ka punuar personlisht mbi dy muaj qe ai te vinte ne kombetaren dote si Graniti ashtu dhe Taulanti. Sepse qe te dy nuk kishin mundesi ligjore,pasi nuk kishin as pasaporta kosovare dhe as shqiptare nderkohe qe kishin luajtur per ekipet zinxhir te zvicres dhe zvicerianet po punonin fort per ti mbajtur. tentuam me ane te mamase e cila kishte prejardhje nga nje fshat i kukesit, punuam shume dhe me avokatin e familjes por ne fund nuk zgjidhem asgje. Edhe me shaqirin ky problem pasi ai kishte luajtur me U-16 dhe U-17 e Zvicres.

Jupit i besoj. Nuk kam noj simpati te madhe si figur. Por me ca e njof eshte djal korrekt ne punen qe ben. Nuk eshte nga ata tipa qe ate post ta shfrytezoj per para se ka pare vet plot, edhe ka shume.
Image

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by Ledi1920 » Mon, 17 Sep 2012 , 11:15

GOLDIAN wrote:Ultras nje pytje te thjeshte vlla
ke shfarosi serbi dhe bani me kerku meshire rrugeve te austrrise gjermanise zvicres etj?
pyte ledin a kishe hi thuj ne muzeun e trofeve ose tifozeve te partizanit?
se besoj po jam kurioz pergj e tij
Une kur iki me pa kombtaren edhe kur kam bluzen e kombtares vesh, te kuqen, patjeter do marr dhe sallin e tirones, qe mos me ngaterrojn me morrat e kuq...kurse muze kupash etj nuk me shko fare ne menje.
Image

Ujku
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 830
Joined: Fri, 19 Dec 2008 , 20:57

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by Ujku » Mon, 17 Sep 2012 , 18:50

Man in Redblue wrote:
Ujku wrote:un thash ato qe ka nigju por kam pa ner gazeta ca shkrujn ktu mas neshjes per at publik ku nji gazet regjione della sport shkruante ajo turm ishte gjithcka por vetem tifoz nuk mund te quhen, kurse tjetra gazet shkrunte me ironi ishte nata e patriotve por fajin e kan tradhtaret ne cdo artikull perdorej ironia per ata pseotifos qe fatkeqsisht ishin shum megjithse banin si shqiptar te zjarrt i ke me ka dy pasaporta ne xhep te Serbis e te kosovs pra ka te fryjn era, tesh mos me uzgjat realitetin e kam pa ma mir se ti se un at nat isha ne lucern ne stadium me qe nuk e kam shum larg shnet e pare e te rujt zoti e gaz e pac gjithmon.

1. Ca shkrujne gazetat zviceriane nuk me interresojne hic, atyne dihet se i interreson me zhvleresu tifozerine shqiptare, qe i kishte 'pushtu' mrende ne stadiumin e Zvicrres. Fakti qe ndeshjen e kombetares shqiptare e ndjeken aq mijera tifoze kuqezi shqiptare nga te gjitha trojet shqiptare asht per tu krenu; normalisht qe gazetat zviceriane mund te dojne me e kthy ashtu si i interreson, por asht per te ardh keq kur shqiptaret vete nuk e vleresojne faktin se nje kombetare e perbame prej shqiptaresh nga te gjitha trevat u mbeshtet nga tifoze te te gjitha trevave.

2. Ujku me ato ca diftove del se tifozat kosovare nuk i njifshin futbollistat, pra nuk jan tifoza por thjesht kan ardhe per me mbeshtet ngjyrat kuqezi. Une s'e kuptoj cfare problemi ka ktu?

3. E kan pasoshin e Serbise n'xhep e ca?!! Me vjen keq por kjo me duket pseudopatriotizem. Mos harro cfare vujtjesh dhe rrethanash kane pase ata njerez. Patriot asht ai qe kontribon per atdheun e vet, c'randsi ka qe paskan pasosh serb nxhep?! Ne rastin e atyne djemve qe loshin per kombetaren Zviceriane po, ateher them ata nuk po kontribojne per Shqiperine, nderkohe qe shqiperia ka nevoje per ta dhe ata mund ta ndihmojne Shqiperine, por cfare perfitimit ka atdheu jone se nji kosovare ka apo ska pashaporte serbe pos asaj kosvare?!!

4. Une kam pas raste problemesh me shqiptare te Kosoves, bile edhe mkan fy se jam 'shqiptar i Shqiperise' e nderkohe ka pas boll raste qe serb mkan rrespektu, por mu kurre nuk ma ban zemra as goja me ba krahasime mes bashkombesave te mi e nji poppullit tjeter, aq ma shume serb. Pyll pa derra ska, na shqiptart jena plus ksaj te tane edhe shume kapadai, por pamja sduhet me ia ngushtu njeriut mendimin, konkretisht, pershkak te disa pervojave jo te kandshme sduhet me i ra lanet tan kosovareve.

5. Nji pytje kam per muziken sllave neper dasma shkodrane. A asht ndi kjo muzike edhe para 1900??


Ujku, une e ti kena pas sa here mendime te ndryshme ne forum dhe kena diskutu lirisht, kshtuqi shpresoj qe edhe kyt rradhe mos t'mi merrsh per keq kto fjale. E shkruj me kyt 'duf' thjesht sepse me vjen me vjell kur nigjoj velipojaket e shkodranet tu u anku se nuk kane klienta ne Velipoje e sa here vjen muhabeti te kosovaret ia fillojne me sha e thojne jane ndryshe prej nesh'.
Main
Na ktu kena diskutu e do te diskutojm se na per njat jena miq ne ket forum kundershtimet e mendimeve bajn ma te bukur forumin , kstu qe mos e ki problem kurr me mu flm per respektin.

Sa per ket tem qe po flasim pa u mundu me shkru bukur umundova me tregu at qe vertet u zhgenjeva at nat ne stadium ne Luzern, kam 17 vjet ktu qe shpesh me takon me nejt me kosovar se ata kshtu pelqejn me ju thirr bile kam debatu me ta tu u than kosova asht krahie shqipris por ata nuk e pranojn jo thon pra ata e qujn vedin komb kosovar gja qe nuk asht e vertet historia deri tesh nuk ka njoft komb kosovar nuk tham se te gjith kan ket mendim por shumica po, kjo ishte , tesh te vazhdojm.
1-As per mu nuk ka problem se kush man pasosh serb por ket e thash ne menyr spostane megjithse nji nacionalist i vertet qe i asht pordhunu e masakru familja dhe kombi i tij nuk mund te shkojn ne ambasad te armikut me rinovu dekumentet kurse kta shkojn.

2-Sa per muziken sthave ne SHkoder para viteve 90 asht nigju shum ma shum se tash per nat pozdravi mu vertet kurr nuk me ka pelqy meqe nuk kuptoj asnji fjal ne ashke, prep tham ka edhe serb qe pelqejn filmat amerikan apo kengtar amerikan bile kan edhe bashkpunim megjithse ameriku i bombardoj e mir ja u bani pra edhe ktu pra edhe ktu besoj te sqarova shkurtimisht me aq sa un mendoj.

3-Sa per futbollistat kosovar po tham kshtu si atyne u pelqen mu nuk me prokupojn se lujten me zvicren se ata per futboll besen ja kishin dhan zvicres tradhtar do ishin nese tradhtonin at qe i kishin dhan besen detyra e jon asht me i mposht me loj dhe rezultat.

3 Sa per ndamjet krahinore ne shqiptart ekzistoj dhe jo ve te ne por edhe ne vende tjera p.s malok lab laluc etjer,
por ata qe ishin ne stadium at nat thash thoshin ne shum raste i kuj bre kje qeky i joni a i atyne kurse un kisha shku me pa nji komtare per mu ishin tont te gjith, filloj ne kor nji kang me sa e kujtoj besa bes besen ta kam dhan per kosov jeten du me dhan kang pa lidhje per futbollin por e pa kuptim per kombin se aty nuk lunte kombi kosovar a kombi cam por komtarja shqiptare pra kuptoje mir cfar dasiet kjo nuk e di ame dashje a me qellim.

Sa per pseodonacionalist un nuk jam, por nacionalist nuk don me than vec me bertit e me shky fytin por ne dac kombin duhet me ken edhe i civilizum se i rrit vlerat kombit ktu me vjen ne mend fjalia e gjergj fishts te lahuta e malcis e dua kosove pa kosovar kurse un si injorant qe jam po tham e dua kosoven me shqiptar te mir e me patriot te urt.

4-Sa per gazetatat zviceriane as mu nuk me intereson se ca shkruj por per ket rast jan ken reale dhe kan pas matrial boll qe me ironizu gjithkush ka veshje komtare edhe zvicra por i veshin kur kujtoj nji dat historike ne stadium perdorin gjana tjera ket besoj e din kurse kta patriotat e mdhoj ishin edhe me qeleshe po le pash zoten po cfar lidhjet kishte qeleshje me at nat futbollit, jo se un nuk e du qeleshe se edhe te part e mi dikur e kan maj ne malci te madhe noshte edhe jan perlesh me shkie dikur por tesh asht koha me lan ne muze e mos me ca ne stadium .

Be soj se me ke kuptu ca kam dasht me than pak ashum kjo ka ken nji gja qe un kam pa live e jam zhgenjy te jesh i bindun qe ka ken edhe her tjera ne stadium ne disa vende vec tifozri ma hajne kurr nuk kam pa.
Si perfundim mus ki problem kurr per kundershtime nga ana jeme je i mirpritur gjithmon prep po tha shkembimi i ideve ne diskutime te ndryshme e zbukuron debatin.
e dua shqiprin shum si edhe ti me te mira e me te kqia me mungon shum veni i jem i dua ehe shqiptart jasht trojeve por per kta qe folme nuk jan ma patriota se un e ti te jesh patriot i civilizum nuk je patriot falls si me ke qujt ti mu, por e kunderta te hiqesh si nacionalist i dukshen tu e cjerr zanin kush do qoft ast si nji pasqyr e thyme ose e ndryshkur pra e madhkume prej perenis.

Ujku
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 830
Joined: Fri, 19 Dec 2008 , 20:57

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by Ujku » Mon, 17 Sep 2012 , 19:04

Main me fal mos me shaj kur te lexosh ato qe kam shkru se e pash ka gabime por e kam shkru tu u ngut se jam ne pun lexoje me durim.

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: Zvicer - Shqiperi

Post by GOLDIAN » Tue, 18 Sep 2012 , 20:09

ultraskuqeblu1 wrote:Edhe une jam mas me hek kyt tradit e me vazhdu brez mas brezit, se asht dicka shume e bukur :D
Kangt e vjetra Shkodrane ne dasma te zevendsohen nga tradita e hershme e kangve Sllave :D
p.s. Lepa Brena asht boshnjake myslimane...
Nuk thash ti zevendesojme
po smund te ma mohosh qe dhe ti vet mund te kesh ken te pakten ne nje dasem ku jane kendu kange sllave.
i perjashtuar

Post Reply