EURO 2012

Diskutoni per Kupen e Botes , Kupen e Europes , Ligen e Kampioneve , Kupen Uefa , Kupa Intertoto .

Moderator: Man in Redblue

Post Reply
fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Sat, 23 Jun 2012 , 22:50

Per mendimin tem Spanja ia pret kryt cdo skuadre , biles me shum lehtesi. Qa kam vu re deri tash , anji skuader nuk i afrohet spanjes qe me 100 perqind e ka te vdekun edhe kete trofe

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Sun, 24 Jun 2012 , 00:43

fpjalmi wrote:Per mendimin tem Spanja ia pret kryt cdo skuadre , biles me shum lehtesi. Qa kam vu re deri tash , anji skuader nuk i afrohet spanjes qe me 100 perqind e ka te vdekun edhe kete trofe
ishte franca dobet sot
e qarte qe spanja ka ekipin ma te mire dhe eshte favorite
por me portugezet do jete tjeter loje ke per ta pa se nuk do e ken kaq te leht sa sonte
i perjashtuar

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Sun, 24 Jun 2012 , 05:14

GOLDIAN wrote:
fpjalmi wrote:Per mendimin tem Spanja ia pret kryt cdo skuadre , biles me shum lehtesi. Qa kam vu re deri tash , anji skuader nuk i afrohet spanjes qe me 100 perqind e ka te vdekun edhe kete trofe
ishte franca dobet sot
e qarte qe spanja ka ekipin ma te mire dhe eshte favorite
por me portugezet do jete tjeter loje ke per ta pa se nuk do e ken kaq te leht sa sonte
Jam dakort me ty Gold , nuk do jete e lehte , por sot spanja mu duk fantastike ne cdo rrepart , mbrojtje hata , mesfush hata dhe sulmi fantastik , dhe ne menyren se si lojtaret lozin me pasime te sakta , kombinime fantastike dhe gjithmone fituse me topin ku nuk e la francen me marr fryme , mu duken te pamerishem ku ma e bukura ishte qe lushin me zemer e shpirt .Gold , kuptohet se topi asht i rrumbullaket e nuk i dihet se si shkon loja ku mund te fitojn edhe portogalia , por me leter spanja ka lojtare shum te mire se portogalia :P

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Sun, 24 Jun 2012 , 23:59

Bravo italia. E kan dominu tan lojen kunder anglezve. Kur hupi Italia penalltine e pare thash mooooosss , dolen anglezt me gjermanet , dhe tapo i bombardon Gjermania si para 2 vitesh.

Itali gjermani do jete nji gjysmefinale shum e forte . Dihet se gjermanet jan ekip shum ma I forte se italia dhe jane superfavorita me Italianet, por ne vitet e kalume statistikat kan tregu dicka tjeter, edhe pse italian kan ken dobet, kan dal pothuajse fitimtare kunder gjermaneve ne cdo ndeshje .

Ne kete Gjysmefinale Gjermanet kan ne dore ta shmangin macen e zeze qe e ka emrin Itali , dhe te hakmerren per pothuajse te gjitha ndeshjet qe italia i ka sfidu , ku rasti i fundit ishte viti 2006 ku italian e rrah mrend gjermanine ne kohen shtese me 2 gola, duke ia hek shansin Gjermaneve te dalin ne finale me francen dhe te fitojn kupen e botes pikerisht mrend ne gjermani .

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Mon, 25 Jun 2012 , 19:27

italia na eleminon lezetshem
i perjashtuar

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Tue, 26 Jun 2012 , 21:39

Penalltia e Pirlos qe realizon kunder Anglezeve para 2 ditesh , ishte nder penaltite ma te bukura qe jan gjujt deri me sot simbas mediave dhe lajmeve te fundit

Shikoni penalltine e gjuajtun nga Pirlo kunder anglezeve dhe shikoni penalltine e gjujtun nga Salihi kur luante me Rapidin ku jan te dyja penalltite pothuajse njesoj te gjuajtuna.
penalltia e pirlos
http://www.youtube.com/watch?v=9wr8tJ1wdxE
penalltia e Salihit
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... P6Xsvu1OTA

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Thu, 28 Jun 2012 , 08:17

Spanja ne finale :P

Ronaldo kishte shum mundesi me ba gola por nuk e arriti. Sikur te kishte ba gol dhe te fitote portogalia me 100 perqind fitote kurse ronaldo do itshte pretendent me fitu topin e arte, dhe me iket loje te keqe dhe 3 a 4 rasteve qe nuk asht dasht me i humb ,,, e ban te deshtoje per topin e arte sepse nuk ka shprese ma tashti. Shpresojm te shohim nji ndeshje te bukur me sulm dhe kundersulm gjermani itali

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Thu, 28 Jun 2012 , 21:41

Shpresoj qe gjermanet te ndryshojne ne pjesen e dyte . Nuk mund ti besoj syve dhe nuk me shkote mendja kurr qe italian po e shkaterrote ishtu :shock:

Jam shum i sigurte se ne pjesen e dyte gjermania do ta tregoje se kush asht. Ndoshta ne pjesen e dyte do te jete GJERMANIA qe do ta shkaterroje ITALINE , ku asgja nuk dihet dhe mund te ndodhin edhe aja gja qe gjermanet mund te bajn 3 gola. Pjesa e dyte do ta tregoje se kush asht gjermania e vertete

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Re: EURO 2012

Post by vvvllaznia » Thu, 28 Jun 2012 , 22:48

preferosha me ba figuren e hollandes se sa me hup edhe nje her me italine ose me spanjen. un tham qe per ngritjen e gjermanise si skuader ja kena shume borgj Low por nqs dona me fitu duhet sezban nje tjeter tranjer. asht teper ekstremist ne idet e tij sidomos ne mbrojtje ku nuk shef lojtar tjer perveq boatengut por un tham qe mbrojtsa te djatht e te majt ka shume gjermania ma mire se boateng. nuk besaj qe duhet nje zheni me kuptu qe schweiny nuk ishte ne forme, qe kroos ne te djathten nuk bante e nqs ke lojtarin ma te mire te bundesliges duhesh me e fut ne ndeshje siq eshte Reus. Hummels me ka zhgenjy shume. mund te ndoshi nje her si ajo me Van Persien por te goli i par ishte komplet faji i tij. dy gabime ne mbrojtje e dy gola. shume skandal

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Thu, 28 Jun 2012 , 22:53

Mbaroi ndeshja Gjermani Itali 1-2. Mund te tham qe rezultati i drejte asht dasht me ken te pakten 4-0 per italianet. Te gjithe e pame se si e shkaterroi italia gjermanine edhe pjesen e dyte duke humb raste te pafara per gola te paster , dhe te gjithe e pame qe mbrojtesi italian nuk e preku topin me dore aspak dhe te gjithe e pame se nuk ishte penallti. Mund te tham qe kja asht Gjermania ma e keqe e te tanave kohnave dhe nuk mund te krahesohet aspak me gjermanine e vitit 2010.

Me vjen keq per man , goldin , shv13 , ledin dhe shum te tjere , dhe nuk duhet ti vijn keq asnjenit , se si u eleminu gjermania sot pas nji loje te turpshpshme , ose ma te turpshen ne historine e saj, ku duhet qe tranierit ti keputet koka ashtu siq ia keputen koken tranierit te hollandes

Shpresojm qe per botnor te kena 1 hollande dhe nji gjermani te mire , me 2 traniera te mire , sepse me te vertete na e kan shpif te dyja ket europian :evil: :evil: :evil:

VOJO KUSHI
Tifoz
Tifoz
Posts: 58
Joined: Sun, 06 Mar 2011 , 13:43
Skuadra: Vllaznia

Re: EURO 2012

Post by VOJO KUSHI » Fri, 29 Jun 2012 , 00:28

kaq dobt kane lujt sot gjermant sa gazeta ma e madhe gjermane ne faqen online ne fund te pjeses pare shkrute
"KUSH E KA NUMRIN E PAPS SE KENA NEVOJ PER NDIHMEN E ZOTIT !!"
u zhgenjeva shum prej gjermanve jo prej humbjes po prej lojes qe ska lidhje me shpirtin gjerman ,nuk kam pa naj her gjermani te dorzume sikur mu duk sot

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Re: EURO 2012

Post by vvvllaznia » Fri, 29 Jun 2012 , 08:19

fpjalmi wrote:Mbaroi ndeshja Gjermani Itali 1-2. Mund te tham qe rezultati i drejte asht dasht me ken te pakten 4-0 per italianet. Te gjithe e pame se si e shkaterroi italia gjermanine edhe pjesen e dyte duke humb raste te pafara per gola te paster , dhe te gjithe e pame qe mbrojtesi italian nuk e preku topin me dore aspak dhe te gjithe e pame se nuk ishte penallti. Mund te tham qe kja asht Gjermania ma e keqe e te tanave kohnave dhe nuk mund te krahesohet aspak me gjermanine e vitit 2010.

Me vjen keq per man , goldin , shv13 , ledin dhe shum te tjere , dhe nuk duhet ti vijn keq asnjenit , se si u eleminu gjermania sot pas nji loje te turpshpshme , ose ma te turpshen ne historine e saj, ku duhet qe tranierit ti keputet koka ashtu siq ia keputen koken tranierit te hollandes

Shpresojm qe per botnor te kena 1 hollande dhe nji gjermani te mire , me 2 traniera te mire , sepse me te vertete na e kan shpif te dyja ket europian :evil: :evil: :evil:
italia e ka meritu fitoren ku per her te par ne jeten teme kam pa nje Gjermani pa karakter, pa grinte, pa asisand. u dukshin 11 pilluca qe s'dishin ka me shku. te dy golat gabime trashanike te mbrojtsave ku as nje lojtar i kategorise te trete nuk duhet te baj ashi gabimesh por penalltia ka ken 100%
http://www.youtube.com/watch?v=rnFw7PzTG6I

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Fri, 29 Jun 2012 , 10:05

vvvllaznia jam i te njejtes linje me ty
low nuk ban per ndeshje decizive por pervec tij kam pa nje brez deshtakesh dje ne loje
italine une e kam frike dhe me lujt me totin e delpieron me baresin e maldinin(biles me vjen inat pse se lujta ne baste qe te pakten dalin deri ne 4-she)
edhe mund te humbesh po me shume grinte e gjak treguan greket ne cerekfinale se ketom mram apo jam gabim?
nuk arrij ta besoj se si u kthy gjermania ne nje nje ekip milingone mbram qe lunte nje futboll te shturrun komplet
nje mesfushe qe nuk ekzistoi per asnje moment
nje mrojtje qe kur ti rrasi 2 greku ca pret
dhe nje sulm ku dihet gomezi a golashenus me augfsburgun kelnin brauschweigun etj

low ka gabimet e tija sepse i qiu motren eksperimenteve dhe mendoj jo vetem ne lojen e skuadres do ndikonte per keq por dhe ne gjendjen e tyre psiqike.
nuk e di po ky a nje brez deshtakesh kam debatu me shume tifoza ane embane sepse nuk mund te "lejoj" qe keta talentat qe bajn gola me freiburg e nurenberg qe u bane super yje nga shume tifoze te krahasohen me yjet e verte klinsman völler mathaus sammer etj
i perjashtuar

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Re: EURO 2012

Post by vvvllaznia » Fri, 29 Jun 2012 , 11:18

GOLDIAN wrote:vvvllaznia jam i te njejtes linje me ty
low nuk ban per ndeshje decizive por pervec tij kam pa nje brez deshtakesh dje ne loje
italine une e kam frike dhe me lujt me totin e delpieron me baresin e maldinin(biles me vjen inat pse se lujta ne baste qe te pakten dalin deri ne 4-she)
edhe mund te humbesh po me shume grinte e gjak treguan greket ne cerekfinale se ketom mram apo jam gabim?
nuk arrij ta besoj se si u kthy gjermania ne nje nje ekip milingone mbram qe lunte nje futboll te shturrun komplet
nje mesfushe qe nuk ekzistoi per asnje moment
nje mrojtje qe kur ti rrasi 2 greku ca pret
dhe nje sulm ku dihet gomezi a golashenus me augfsburgun kelnin brauschweigun etj

low ka gabimet e tija sepse i qiu motren eksperimenteve dhe mendoj jo vetem ne lojen e skuadres do ndikonte per keq por dhe ne gjendjen e tyre psiqike.
nuk e di po ky a nje brez deshtakesh kam debatu me shume tifoza ane embane sepse nuk mund te "lejoj" qe keta talentat qe bajn gola me freiburg e nurenberg qe u bane super yje nga shume tifoze te krahasohen me yjet e verte klinsman völler mathaus sammer etj
ke shume te drejte. me pa pas na 10% e grintes te greqise mbram kishim fitu ndeshjen pa shume zor. kur merrte top lojtari i italise lojtari gjerman ma i afert ishte lerg minimumi 5 meter e nuk po jam tu ekzagjeru. personalisht komplet faji i tranjerit e sigurisht qe kesaj skuadres i mungon nje diçka qe gjermanise nuk i ka mungu kurr ne 100 vjet futboll ose ma mire ne 2000 vjet histori. KARAKTERI . keta jan lojtar totalisht pa karakter, pa shpirt. me pa lujt kombtarja e femnave jam i sigurt se kishin lujt ma mire. Schweiny nje deshtim total ne t gjitha anet por ndoshta fajin e ka ai qe e ven ne fushe edhe pse e din shume mire qe nuk asht ne gjendje me dhan nje pasim te sakt. Hummels lojtar fantastik spo tham gja por nuk e di se qa i ndodh nganjeher. isha ma i perqendrum un kur lusha me shokt e lagjes se ai. shpresoj qe ti shofi mire golat qe kan ba Van Persie e te parin e balotellit sepse besoj qe çdo lojtar edhe i volejbollit e kupton qe kurr nuk duhet me ba ashi levizjes qe bai ai. gjana qe me ban shume opershtypje asht se ne Gjermani kerkush nuk din as me i ra topit persmarit por as me ba da faulla si ka lezet sepse nqs te ik lojtari ti duhesh me ja rras nje shqelm te mire e mas me rreziku golin

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: EURO 2012

Post by Ledi1920 » Fri, 29 Jun 2012 , 12:31

Dolen ne deklrate ne media qe se kemi frike italine. Por ne fushe e tregun veten frikacake. U shfaqen si humbes,luftuan si humbes dhe lujten si humbes.

Lowi gaboi me podolskin, gomez ne formacion. Ke reus,muller dhe shyrle. te afte te hyjne ne driblim me kundershtarin i mbajti ne stol. Nuk i dha dore lojtareve jo bavarez. I besoi bavarezeve. Te ishin aq te mire ata fitonin championsin dhe kampionatin.

Me ate neshje te dobet qe dhan dje u transformuan nga ekip rekordesh ne humbes...perseri italia. Sulmon kur duhet,mbrohet kur duhet. Mbrojtja e gjermanise ne gjume. Nuk i falet lahmit lojtar me eksperience gabimi tek goli dyte. Humels dhe badshtuber dje difektoze. Italia na rrafi si perhere,na vijn hakut gjithmone.

Per mu Khedira me i miri europianit nga gjermont.
Image

shv13
Moderator
Moderator
Posts: 1174
Joined: Mon, 24 Jul 2006 , 19:25
Location: torino
Contact:

Re: EURO 2012

Post by shv13 » Fri, 29 Jun 2012 , 18:38

E di qe jeni te merzitun tane per mrame po mu s m duket njaq e zeze sterre gjendja e gjermanve.
Kollaj me thane i bashin 4-5, atehere edhe une tham se t hite gjujtja me kry e hummels qe e hoqi pirlo prej portet, kishim pa ndeshje tjeter. Kto jane muhabete kot.
Gjithsesi mrame per mu fajtori kryesor asht low, i ka dhane ftyre tjeter gjermanise, futboll qe ka vite qe s shofim (qysh ne 96 ma sakte) por ne ndeshjet kryesore gabon, s din me i pergatite.
Boatengun asht kot me e lane ne krah, nuk din me krosu, mrame italiant nuk e markonin hic e s ishte n gjendje me fute nji kros ne zone persmarit.
Gomez s kishte lidhje hic ne kete ndeshje, jep pika referimit e asht shume i ngadalte per me ja dale mbrojtjes italiane.
Schweini me poldin shume dobet kyt europian.
Kisha fute schurrlen majtas, kroos ne qender e reus/muller djathtas.

Gjithsesi italine e kena vujte gjithmone, per mendimin tem kena ekip ma t mire, pamvaresisht rezultatit t mramshem, ama trajnerave italiane s ia kalon kush ne bote per taktike e motivim.
kuq e blu asht flamuri,
qe valvitet ne shkallet prej guri,
tane tjereve diftonja,
si tradhtojme kurre na kta bojna...

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Sat, 07 Jul 2012 , 23:55

Van Gal do jete tranieri i kombetares hollandeze duke filluar nga gushti i vitit 2012. Shpresoj qe te njejten gja te bajn edhe kombetarja gjermane , se ska gja me ate tranier , sa vite , dhe asgja

Man in Redblue
Moderator
Moderator
Posts: 3865
Joined: Mon, 30 Oct 2006 , 13:48
Location: My heart is where my home is

Re: EURO 2012

Post by Man in Redblue » Mon, 09 Jul 2012 , 21:53

mqs nuk kam shkru nji opinion perfundimtar per europianin, po e shkruj tashi me vonese:

Per mu asht humbje per futbollin qe nji skuader me nji loje aq destruktive si Spanja te fitojne kampionatin, dhe bile te quhet si skuadra ma e mire e tana kohnave. Une jam 26 vjec dhe nuk kam pas mundsi ma pa aq shume futboll e prape them qe kam pa futboll shume ma te bukur se ky qe lujti Spanja kyt europian, ateher ca mund te thojne ata qe kan perjetu Pele, Maradona, Gerd Müller, Rudi Gulitin etj etj??!!!

Jam dakord qe Spanja ka kolektivin ma te mire por loja ishte e padenje per nji skuader qe pretendon me kene ma e mira e tana kohnave:
me perjashtim te finales une rrale kam pa lojtaret spanjoll tu ba sprinta
nuk kishte nai tiki-taka te vecante si ka Barcelona, ishin krejt pasa te thjeshte qe spanjollt mund ti bashin ne qetesi sepse skuadra si Franca ia mundesunen kyt gja tu mas ba presing hic, kur portugalia bani presion u vun re ne lojen spanjolle shume pasa te pasakte
asht turp ne historine e europinave qe te dalin kapione nji skuader qe lun pa ASNJI sulmus tmirfillte, Italia asht tall e kritiku saher per catenacio-n me nji sulmus, por tash na doli skuadra ma e mire e tana kohnave qe lun pa sulmus

Post Reply