Kange e brohoritje qe kendohen ne Stadium

Kendi i tifozeve te mrekullueshem shkodrane.
forri
Kuqeblu Perjet
Kuqeblu Perjet
Posts: 859
Joined: Mon, 19 Sep 2005 , 11:37
Skuadra: Ça pyetje?!!!!!
Location: Tiranë
Contact:

Post by forri » Sat, 23 Dec 2006 , 01:07

Forri
asht e vertete qe sme pelqejne.e kam shkru edhe ma lart qe ne pc teme kam shume kange te marra direkt nga tribunat e tifozave dhe ne asnje tribune evropiane nuk degjoj instrumenta perveq lodrave.
as ne yuotube kudo ku te kerkosh video te ultrasve nuk gjen e as ndin instrumenta tjere perveq lodrave.

Të kam shumë zili,sepse ke mundësinë të jesh më pranë skuadrës,më shumë sesa ne,sidomos që je pjesë e ULTRAS-ve.
Nuk e di se ç'farë roli organizativ ke,por vendimet rreth të ardhmes së organizimit të tifozerisë,duhet të merren në masë(brënda mundësive)dhe jo direkt prej teje.


Fjalët:"s'më pëlqejnë";"nuk dëgjoj"..etj...etj..duken më shumë si mendime personale sesa mendime të një grupi më të madh tifozerie,me të cilët shqyrtohen idetë e ndryshme,si dhe merren vendime.

Nuk të njoh,mbase ti mund të jesh organizatori kryesor,mbase ti ke rol kryesor në mbajtjen gjallë të ULTRAS-ve(n.q.s. është kështu të falenderoj nga zemra për kontributin),por të them të drejten përgjigjet e tua më duken shumë të personalizuara dhe shumë të influencuara(pasi merr gjithmon shëmbuj nga tifozeritë e ndryshme).Pse bëjmë diçka festive dhe të veçantë(brënda mundësive)për të tërhequr më shumë tifozë nuk ka ndonjë të keqe.Nuk është e thënë vetëm të kopjojmë,por mund të bëjmë edhe diçka të veçantë.
Gjithsesi unë dhashë idenë time dhe nuk është e thënë të zbatohet o s'ka!

Respekte!
Para VLLAZNIA!

iliriny
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 201
Joined: Fri, 08 Dec 2006 , 22:04
Location: New York

Post by iliriny » Sat, 23 Dec 2006 , 09:26

Me vjen mire qe diskutohet kjo teme kaq shpesh, sepse vetem keshtu mund te hidhen hapa te nje tifozerie te mireorganizuar. Nese ekziston nje berthame e te rinjve qe duan te bejne dicka per Vllaznine dhe e ndjejne se duhet bere ajo do te behet. Ne ketu po japim ide dhe keto ide duhet qe te vleresohen pasi prej tyre ne do prodhojme me te miren per Vllaznine. Djemte e rinj qe jan ne Shkoder them se kane potencialin per te ndryshuar dicka per te mire. Jam shume optimist qe kenget dhe hymnet per Vllaznine do te dalin shpejt dhe shpresoj qe ne 2007 te fillojne e te kendohen ne stadium. Shkodra ka aftesi te organizoje koncerte shume profesionale dhe me cilesi, jo me te krijoje 2-3 kenge te thjeshta per Vllaznine. Nese kjo berthame e te rinjve do jene te lidhur me njeri-tjetrin atehere kjo gje kaq e thjeshte do behet realitet. E keni vene re ate grup djemsh qe mbajten flamujt ne ndeshjen me Tiranen. Ai eshte nje shembull i organizimit te djemve tane. Pse qenka kaq e veshtire per ta qe pasi te vendosin se cila kenge duhet te perzgjidhet, ta kendojne ne stadium duke renqethur lakurat e tifozeve.
Kur do ta shohim Vllaznine kampion

redbluboys
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 262
Joined: Wed, 06 Apr 2005 , 21:49

Post by redbluboys » Sat, 23 Dec 2006 , 21:41

forri wrote:
Forri
asht e vertete qe sme pelqejne.e kam shkru edhe ma lart qe ne pc teme kam shume kange te marra direkt nga tribunat e tifozave dhe ne asnje tribune evropiane nuk degjoj instrumenta perveq lodrave.
as ne yuotube kudo ku te kerkosh video te ultrasve nuk gjen e as ndin instrumenta tjere perveq lodrave.

Të kam shumë zili,sepse ke mundësinë të jesh më pranë skuadrës,më shumë sesa ne,sidomos që je pjesë e ULTRAS-ve.
Nuk e di se ç'farë roli organizativ ke,por vendimet rreth të ardhmes së organizimit të tifozerisë,duhet të merren në masë(brënda mundësive)dhe jo direkt prej teje.


Fjalët:"s'më pëlqejnë";"nuk dëgjoj"..etj...etj..duken më shumë si mendime personale sesa mendime të një grupi më të madh tifozerie,me të cilët shqyrtohen idetë e ndryshme,si dhe merren vendime.

Nuk të njoh,mbase ti mund të jesh organizatori kryesor,mbase ti ke rol kryesor në mbajtjen gjallë të ULTRAS-ve(n.q.s. është kështu të falenderoj nga zemra për kontributin),por të them të drejten përgjigjet e tua më duken shumë të personalizuara dhe shumë të influencuara(pasi merr gjithmon shëmbuj nga tifozeritë e ndryshme).Pse bëjmë diçka festive dhe të veçantë(brënda mundësive)për të tërhequr më shumë tifozë nuk ka ndonjë të keqe.Nuk është e thënë vetëm të kopjojmë,por mund të bëjmë edhe diçka të veçantë.
Gjithsesi unë dhashë idenë time dhe nuk është e thënë të zbatohet o s'ka!

Respekte!
Forri
ndoshta une kam shkru ne nje menyre qe mund te keqkuptohet .te lutem mos ma ven re sepse asnjehere ne kete forum sdo mendoj te jem mbi te tjeret .
te gjitha mendimet e mija jan personale dhe une keshtu kam msu me ba tifo.jam aktiv tash sa vite dhe menyra jeme e te bamunit tifo asht e llojit ultras.
nga qka kam lexu e pa ULTRA' asht nje fjale e madhe dhe per momentin nuk e konsideroj hala vedin ultra' sepse te jesh ultra' ose te te qujn ultra' duhet te zbatohen 4 rregullat baze te ultrasit.
1 ultrasi qendron gjithmone ne kame per tu dallu nga tifozat e tjere
2 kendon 90 min
3 i qendron besnik grupit te vet ne cdo lloj situate
4 e ndjek skuadren e zemres edhe jashte qytetit te vet sa here i shfaqet mundesia

nga kto rregulla dalin edhe nenrregullat nga ku formohet kodi i pashkruar ultras por i respektuar kudo ne bote ku kjo levizje ka evoluar.
fatkeqesisht ne e qujm vedin ultras edhe pse nuk ndjekim pothujse asnje prej ktyne rregullave strikte te ultarsve te vertete.
mes shokeve te mij ne te dyja grupet ku une jam antar ( + ne kupolat drejtuse te ketyre dy grupeve) me dashamiresi shoket me thrrasin "erdhi ky ultrasi i cmendur" edhe pse personalisht e konsideroj vedin vetem nje tifoz i thjeshte aktiv meqe e pranoj qe nuk jam ultras i mirfillte.
vetem nga pervoja jeme qe kam asimilu kto vite ne tribuna dhe nga ato qka kam lexu e pa po mundohem qe aty ku mundem te tregoj dhe te shpjegoj (kuptohet aq sa di ) menyren e te bamunit tifo te ultrasve por asnjehere duke vendose veton ne vendimet mes shokesh .
e njejta gja do ndodhe edhe ktu be kete forum .
te gjithve ktu qe jan tifoza kuqeblu ju konsideroj VLLAZEN dhe sdo baj debate me qellimin e keq te asaj qe " une di ma shume se tjeret" por vetem mendime personale dhe asgja ma shume.por e konsideroj kete forum si nje familje e madhe por normalisht qe brenda saj debaton per te miren e nje qellimi te perbashket.

sdi sa jam shpjegu por na ktu jena e flasim prap :D

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Sun, 24 Dec 2006 , 02:03

Pershedendetje,

Me me fal se pa hi edhe une pak si hapsajt ..... :lol:

Tifozeria shkodrane gjithmone asht shqu per grinten dhe vendosmeri e saj ,si edhe per rrespektin e lojes se rregullt, ashtu sic asht shqu per besnikerine ndaj ngjyrave kuqeblu.
Shume vet prej nesh e dime shume mire qe tifozat apo ultrasit shqiptar (sic ka shkru RedBluboys, ndoshta asht fjale e madhe qe tifozat shqiptar me u qujt ULTRA') jane njerez te thjeshte te cilet nuk kane gjendje financiare te shume te mire.
Jena te tane te vetdijshem qe tifozat shqiptar i perballojne me shpenzimet e tyne personale udhtimet apo edhe pergatitjet per te mbeshtet skuadren e tyne.
Ndoshta sot ka ardh koha qe kto tifoze te krijojne te organizata te njohura ligjerisht(shoqata) dhe te kene mbeshtetje nga klubi, ashtu sic ndodh ne te tane boten!!!
Vllaznit Ultras

Image

kuqeblu4ever
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 429
Joined: Mon, 29 Nov 2004 , 18:43

Post by kuqeblu4ever » Wed, 28 Feb 2007 , 00:32

Nuk pa e gjej nji teme qe kemi pas hap dikur...
si nuk e gjeti askush ate kangen qe ia kane kushtu Vllaznise ne Detroid, kur ka pas ken me ba ndeshje miqesore me nji ekip shqiptar atje, fill pas marrjes se presidences nga Agron Cela ka pas ken, sdi a i kujtohet kujt, ka ken kang e bukur shume, e mbaj mend qe e paten vendos ne stadium kur luajtem kunder Tiranes???

Ndoshta redbluboys ka mundesi me e gjet nakund ne Shkoder, ose ndokush tjeter se redbluboys boll telashe ka me organizu tifozerine atje.
VLLAZNIA, BAYERN MÜNCHEN, BARCELONA

kuqeblu
Moderator
Moderator
Posts: 843
Joined: Wed, 12 Apr 2006 , 19:32
Location: T*ranë

Post by kuqeblu » Tue, 06 Mar 2007 , 02:52

Ky muhabeti juj rredh ULTRA'-ve po m'terhek shum, dhe mgjs m'duket se edhe te tema e shallave e kam shtru pytjen, po ves prep: A ka naj munci qi me u kriju grupi i tifozave t'Vllaznis, grup i organizumqe shkojn ne stadium bashk, me stema, logo dhe emer te grupit, siq ndosh n'tan boten? Biles edhe n'Shqipni ke rastet e Tirana Fanatics apo edhe Tigrave Verdheblu, pa permen Kosoven dhe Iliriden, ku shquhen Torcida Trepqa, Plisat Prishtin, Shvercerat Shkup, Arpagjikt Prizren, etj etj etj etj, se ka shum.
Do t'ishte diqka fantastike sikur edhe ne t'kishim grupin ton, se ma merr menja qi ke sa te dush tifoza t'Vllaznis qi dojn me u dallu, si me than me perba nji identitet. Pa permen ktu udhtimet ne neshjet jasht, qi sa ma shum veta te organizum te shkojn bashk, aq ma bukur bahet, e jo me shku 4 shok me nji makin e 4 tjer me nji makin tjeter, pa i fol as njeni-tjetrit n'stadium.
Ktu ne shkoll kam nji nga themelusat e Fanatics, dhe m'bahet qefi shum kur e shof duke marr e nis e-maile prej Bullgariet per ide te reja banderolash, stemash, koreografish, etj. Nuk mund t'them qi jan aq te mir sa grupet n'Kosov, po prep, sado pak, diqka e kan realizu, dhe mgjs jan hala grup i vogel ne numer.
RedBlueBoys, nuk e di sa e realizushme asht, po do t'kishte ken nji mrekulli sikur tu merrshe me krijimin e nji grup-tifo t'Vllaznis. Nuk e di per tjert, po un per vedi do t'mshtetja prej ktu tan kohen me logo, ide banderolash, tekste himnesh apo kangesh; me nji fjal qfardolloj elementesh qi i nevojiten nji grupit Ultras per me u cilsu si i till. Ba me ken se realizohet kjo ide, un kismet zotit per nji vit e kryj shkollen, e ma merr menja qi kam me punu n'Tiran, kshuqi kam me ken ma afer grupit e kam me mujt me dhan nihmen teme drejtperdrejt.
Njesha mir per ju, e ishalla kjo deshir e jemja po bahet realitet, se metamam "m'skhan goja lang" kur i shof grupet e mirorganizume te tifozllekut n'Kosov.
------------------------Ktu fillon editimi-------------------------------------------
Tesh sa e lexova ate temen "Si do te quhen grup tifozat e vllaznis", dhe e shof qi paskeni ba da hapa perpara drejt formimit t'grupit. Tashi e marr vesht edhe pse RedBluBoysi i paska ba shallat e banderolat me emrin Vllaznit Ultra', simas ides se Forrit, e cila m'duket shum origjinale. Shpresoj qi ti fillohet sa ma shpejt punes per krijimin e grupit, dhe s'ma merr menja qi ka me ken vshtir me i gjet t'pakten 100 veta, qi asht e dekun qi shkojn per cdo neshje, me hell themelet e grupit.
Masi grupi t'fillojn fuksionimin e plot, pra perfaqsimit ne jo vetem ne neshjet mren, por edhe jasht fushes me flamuj, banderola, e kange te nryshme, shum te tjer kan me i terhek ideja e grupit dhe kan me u bashku.
Kush nuk knon, kush nuk kcen e KUSH NUK LUN
Ca k**** lyp n'STADIUM???

Image

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Tue, 06 Mar 2007 , 14:32

Kja asht pune qe duhet ba prej atyne qe jane ne Shkoder naqe se na prej ktu skena qa organizojme.Ata shkojne ne stadium me pa neshjet.

kuqeblu
Moderator
Moderator
Posts: 843
Joined: Wed, 12 Apr 2006 , 19:32
Location: T*ranë

Post by kuqeblu » Tue, 06 Mar 2007 , 15:19

vllaznia1919 wrote:Kja asht pune qe duhet ba prej atyne qe jane ne Shkoder naqe se na prej ktu skena qa organizojme.Ata shkojne ne stadium me pa neshjet.
Ate po thosha naqe, pranej ju drejtova RedBluBoys-it.
Kush nuk knon, kush nuk kcen e KUSH NUK LUN
Ca k**** lyp n'STADIUM???

Image

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Tue, 06 Mar 2007 , 16:52

Organizimi normale qe duhet te bahet prej atyne qe jane ne shkoder, por mas te harrojme qe shumica e atyne qe e ndjekun Vllaznine ne stadium jane hallexhinj....
Ne menyre qe te krijohet nje Shoqate e Tifozave Ultras duhet edhe mbeshtetja financiare. Dekori den lek, me u zhvendos sa ktej e sa andej den lek, etj etj.
Fillimi do te ishte me anetaresime, ku cdo anetar te paguje rregjistrimin ne menyre qe te krijohet nje fond.
Pas krijimit te fondit dhe fillimit te aktivitetit te synohet ne afrimin e ndonje sponsori(tifozi me lek :) ) ne menyre qe te ndihmoje kete tifo-grup. Si edhe ajo qe eshte me e rendesishme eshte edhe nje bashkepunim i ngushte me Klubin Vllaznia.

E rendesishme eshte qe te gjenden burimet njerezore, dmth njerez te apasionuar qe deshirojne te merren me organizimin administrativ te tifo-grupit si edhe me organizimin e tifozeve ne stadiume.
Vllaznit Ultras

Image

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Thu, 08 Mar 2007 , 14:05

Ideja jote asht krejt ne rregull.Por na deri tesh jena veq tuj fole hala skena marre mundimin me u mbledh e me vendose nej san edhe per pune te shallave etj etj.

ultras jakova
Antar
Antar
Posts: 11
Joined: Sun, 07 Oct 2007 , 01:23
Location: Aty ku pasuli hahet kaj kokerr..gjakova

Post by ultras jakova » Sat, 27 Oct 2007 , 21:42

ju te gjith qe po shkruani qenket ne diaspor..

a nuk kishit mi ndimu ju tifozat e shkodres...

psh me kontribu ne fond per fillim sa tamarrin veten pastaj ka burime ku mujin me gjet..

besoni per tifozni te mirfillt vyn lek i modh....

tung me tmira
..::J::..::A::..::K::..::O::..::V::..::A::..::R::..::S::..


Forca VLLAZNIM (1927)

Perpara KUQEZINJET E JAKOVES...

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sun, 28 Oct 2007 , 13:05

IDEA NUK ASHT HIQ E KEQE EDHE ASHT FOLE EDHE PERPARA.POR HALA SKENA RANA DAKORT SE SI MUND TE BAHET.
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

ultras jakova
Antar
Antar
Posts: 11
Joined: Sun, 07 Oct 2007 , 01:23
Location: Aty ku pasuli hahet kaj kokerr..gjakova

Post by ultras jakova » Sun, 28 Oct 2007 , 18:24

shum e thjesht nje njeri i besushem psh siq eshte redblueboys e hap nje gjirollogari me emrin e tifozeris shkodrane edhe te gjith munt te kontribojn ne xhirollogari...

me tmira
..::J::..::A::..::K::..::O::..::V::..::A::..::R::..::S::..


Forca VLLAZNIM (1927)

Perpara KUQEZINJET E JAKOVES...

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Post by Edmond-Cela » Sun, 28 Oct 2007 , 18:56

vllaznia1919 wrote:IDEA NUK ASHT HIQ E KEQE EDHE ASHT FOLE EDHE PERPARA.POR HALA SKENA RANA DAKORT SE SI MUND TE BAHET.
skena ca presim ma duhet me u ba itash. se vetem tu fole nuk bahet gja.

kshtu qe une jam i nje mendimet se duhet me e caktu nje dite dhe me u grombull te gjith dhe te flasim ne chat te gjith per kyt dhe mandej ta caktojm datet e te dhanve te fondeve.

p.s admin duhesh qe ta reklamosh kyt ne faqen kryesore
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

forri
Kuqeblu Perjet
Kuqeblu Perjet
Posts: 859
Joined: Mon, 19 Sep 2005 , 11:37
Skuadra: Ça pyetje?!!!!!
Location: Tiranë
Contact:

Post by forri » Sun, 28 Oct 2007 , 20:07

E vërtetë kjo,duhet me fillu menjiherë pasi nuk ka lezet që,skuadra më e mirë në gjith trojet Shqiptare,të mos ketë flamuj apo shalle e banderola.
është e mira që të gjithë të kontribuojmë nga një çikë,sado pak të jetë pasi,po të japim të gjith ngapak ndihmë mund të arrihet nji organizim më i mirë,«Gur gur,bëhet mur»!! thot populli :wink:
Para VLLAZNIA!

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Mon, 29 Oct 2007 , 14:37

Un jam shky tuj thane qe jam gati.Ma teper zdi qa me ba.
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

Man in Redblue
Moderator
Moderator
Posts: 3865
Joined: Mon, 30 Oct 2006 , 13:48
Location: My heart is where my home is

Post by Man in Redblue » Mon, 29 Oct 2007 , 19:40

vllaznia1919 wrote:Un jam shky tuj thane qe jam gati.Ma teper zdi qa me ba.
o naqe ti shkyju gjepash ma mire :wink: :D :D

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Tue, 30 Oct 2007 , 14:32

Per njate pune jam shky. :wink: :wink: :wink: :wink:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Tue, 30 Oct 2007 , 15:39

Ideja e gjirollogarise asht shume e mire edhe asht e mujtuun me ba trasferime kur te dush e prej ka te dush.
Kur isha ne vere u interesova pak per me hap nji llogari bankare dhe me aq sa me thane kostot nuk jane te m'dhaja, problemi i vetem mund te jete nqs kjo llogari te hapet ne emer te tifo-grupit!!
Sdq ata qe jane ne shkoder duhet me u interesu sa ma pare edhe per kete gja.
Mire do te kishte kene me u hap tek nji banke me kapital te huj ose qe asht e lidhin me banka te huja si psh BIA (qe asht e SAN PAOLO) ku njerzit qe jane ne itali munden me trasferu lekt pa kosto te m'dhaja, ose Raiffeisen Bank, ku ata qe jane ne Astri/Gjermani munden me trasferu lekt me kosto te vogel, apo edhe ne ndonje banke tjeter qe ban pjese ne nje prej grupeve bankare Europiane.
Vllaznit Ultras

Image

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Tue, 30 Oct 2007 , 21:45

Kisha thane reifeisen se njeni qe asht ne austri ka me transferu shum lek. :lol: :lol: :lol: :lol:
Edhe per defrimin e tifozave. :lol: :lol: :lol: :lol:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

Post Reply