Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Diskutoni rreth ekipit tone Kombetares ,futbollisteve te saj , etj.

Moderator: GOLDIAN

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Skodrinon » Sat, 18 Oct 2014 , 16:58

Shifet prej tan ktyne propozimeve te serbve kush e ndin vedin ne faj. Kan ftyr me na akuzu mrapa.
Cfar logjiket asht kjo, hajde te bim dakord kur me lujt, si me u pa nderpre ndeshja prej shiut.
Organizatort e ndeshjes i kerkojne presidentit te federates te ekipit mik me hek simbolet prej xhaketes e kollares per siguri, me leviz prej tribunes vip te dhomat e zhveshjes.
Mandej hajde lozim se nuk a problem.
Arbitri e delegati kane gabu edhe nqs kan pyt shqiptart a jeni ne gjendje me lujt, mas asaj qi ndodhi, jo ma me VENDOS qi ndeshja DUHET me vazhdu.
Per ndeshjen ne Genova ia dhan Italis tre pike ne tavoline pa u fut asnji serb ne fushe e pa u prek asnji lojtar italian.
Po na jena Shqipinia e vk.

Federata jone paska marre avokate t'huj

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Admin » Sat, 18 Oct 2014 , 17:24

Serbet jane msu me kto justifikime se nuk asht hera e pare qe ne stadiumet e tyne ndodhin kshi gjanash.

Ishalla UEFA ven drejtsin ne vend edhe na jep ndeshjen ne tavoline, por ja kam friken boll pasi nji peshe te mire ne keto vendime ka edhe raporti i delegatit te UEFA-s.
Me vjen mire qe FSHF-ja ka marr avokat te huj edhe ishalla asht ndonji qe asht marr me çeshtje te tilla.

A dihet gja se si e ka emrin ?
Vllaznit Ultras

Image

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by GOLDIAN » Sat, 18 Oct 2014 , 17:46

toni blair dhe skender fani jane avokate
ska se si te riluhet ndeshja se nuk u nderpre nga shiu APO bubullima
tre piket jane tonat ska nevoje per protesta shihet qarte dhuna e tifozeve ndaj futbollisteve

ndryshe te rrihen tifozat ner vedi ndryshe te futesh te rrahesh lojtaret
cdo vendim i uefas kunder nesh do ishte Skandal
te denohemi per flamurin ok per nje ndeshje pa tifoza po tre piket jane tonat ska kuptim gje tjeter
i perjashtuar

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Edmond-Cela » Sat, 18 Oct 2014 , 17:55

me sa mora vesht une jan 2 nje nga londra dhe nje nga gjeneva por emrat nuk I di
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Admin » Sat, 18 Oct 2014 , 19:16

Goldi ke te drejte por nga ana tjeter duhet me pa se ca ka shkru delegati... Sdq normalisht duhet me na dhane ndeshjen ne tavoline 3-0, pasi per shume ma pak ja dhanen ndeshjen Italise.

Komiteti i Disiplines te UEFA-s perbahet nga:
Kryetar: Thomas Partl (Austri), zv.kryetarë : Jacques Antenen (Zvicër), Sandor Berzi (Hungari), Jim Stjerne Hansen (Danimarkë); anëtarë Tomas Gea (Andora), Hans Lorenz (Gjermani), Rudolf Repka (Republika Çeke), James Shaw (Irlanda e Veriut) dhe Joel Wolff (Luksemburg).

Mbas vendimit te komitetit te disiplines atehere mrenda 2 javeve mund te apelohet vendimi dhe Komisioni i Apelit perbahet nga:
Kryetar, Pedro Tomas (Spanjë), nënkryetarë Goetz Eiler (Gjermani, Michael Joseph Maessen (Holandë; anëtarë Bjorn Ahlberg (Suedi), Levent Biçakçi (Turqi), Barry Bright (Angli), Ivaylo Ivkov (Bullgari, Antonio Mortagua (Portugali), Mario Gavallotti (Itali), Patricia Moyersoen (Francë), Michell Vuilleret (Zvicër) dhe Olga Zhukovska (Ukrainë)
Vllaznit Ultras

Image

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Skodrinon » Mon, 20 Oct 2014 , 17:08

Admin
Delegati ka me thane fjalen e vet e normal qi asht e randsishme, por nuk besoj se merret per baze fije per pe ca thote ai nqs imazhet thone te kunderten. Se asht edhe e pamundun me i pa tana gjanat nji njiri.
P.sh. delegati nuk ka shkru qi ka pase thirrje rraciste prej serbve. Normal, se nuk besoj se din serbisht. Uefa-s i tregohet nji video ku ndigjohen tu bertit 1 ore rresht "vriti shqiptart dersa te mos egzistojne" "vriti kroatet qi shqiptari t'mos kete vlla", e nuk munden mos me e marr parasysh nqs dojne me vendos drejtsi. Nqs nuk dojne, se vk shqipnia asht, asht tjeter gja.
Vetem per ket asht dashte me e nderpre ndeshjen deri sa serbt te mos thirrshin ma. Me rregullore. E nderpresin kur i bajne "buuu" nji lojtarit zezak.


Platini: Nëse Shqipërinë nuk do ta kishim vendosur në të njëjtin grup me Serbinë, atëherë nuk duhet ta shortonim as me Maqedoninë e Greqinë, dhe kjo është gati e pamundur.
Nuk thote asht e pamujtun se do t'na duhej mos me e shortu Serbin me nja 100 komtare te tjera. Duket a thu se problemi jena ne. Ne nuk kena asnji precendet, ndryshe prej Serbis o legen

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Edmond-Cela » Mon, 20 Oct 2014 , 22:05

Skodrinon wrote:Admin
Delegati ka me thane fjalen e vet e normal qi asht e randsishme, por nuk besoj se merret per baze fije per pe ca thote ai nqs imazhet thone te kunderten. Se asht edhe e pamundun me i pa tana gjanat nji njiri.
P.sh. delegati nuk ka shkru qi ka pase thirrje rraciste prej serbve. Normal, se nuk besoj se din serbisht. Uefa-s i tregohet nji video ku ndigjohen tu bertit 1 ore rresht "vriti shqiptart dersa te mos egzistojne" "vriti kroatet qi shqiptari t'mos kete vlla", e nuk munden mos me e marr parasysh nqs dojne me vendos drejtsi. Nqs nuk dojne, se vk shqipnia asht, asht tjeter gja.
Vetem per ket asht dashte me e nderpre ndeshjen deri sa serbt te mos thirrshin ma. Me rregullore. E nderpresin kur i bajne "buuu" nji lojtarit zezak.


Platini: Nëse Shqipërinë nuk do ta kishim vendosur në të njëjtin grup me Serbinë, atëherë nuk duhet ta shortonim as me Maqedoninë e Greqinë, dhe kjo është gati e pamundur.
Nuk thote asht e pamujtun se do t'na duhej mos me e shortu Serbin me nja 100 komtare te tjera. Duket a thu se problemi jena ne. Ne nuk kena asnji precendet, ndryshe prej Serbis o legen


edhe mua keto fjalet e platinit thot se shqieria ka promble me shtetet qfine. a thu platini nuk I k pa ndeshjet maqedoni shqiperi, si ne shqiperi si te maqedoni asht lujt. problem te vogula po por jo naj gja drastike. po ashtu edhe me greqin kemi lujt shum here. ne shqiperi nuk kan pas asnje problem. vetem ne shqiperi qe greget fran tifozin shqiptar, dhe uefa nuk mori asnj vendim kunder grekut. serbija ka ma rrumuj me kroacin bosnjen. dhe rracizem te lojtarve te shum kompetarve dhe klubeve europiane me ngjur. ne shqiperi ska ndoll as nje here
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Ledi1920 » Tue, 21 Oct 2014 , 09:59

Serbet e kane te perseritun dhe cdo ndeshje tifozet e tyne sjellin probleme ndryshe nga ne.
Boll me pa neshjen e funit me danezet apo neshjen e funit me greket ku ky e quan problematike do shoh qe ska pas noj problem.

Atere ne u kritikuam pse kishim shkrujt this is not portugal dhe ktij si boka pershtypje...Kosava eshte serbi etj etj. Po pranej une si honeps dot gjelat francez. Ska mo byth**** se kto.

1- E para Dronin se dim kush e ka lshu. Deri tani kan dal nja 5 vete.
2- ne stadium ska pas tifoza shqiptare
3-thirje homofobike dhe raciste gjithe kohes
4-hedhje e sendeve te forta ne fushe para lojes dhe gjate lojes
5- mosrespektimi i himnit shqiptar
6-hyrja e tifozeve ne fushe dhe dhuna e ushtruar prej tyre
7-perdorimi i lazerave

Nuk i takon nje zyrtari te larte te flasi me "PO SIKUR"... se po qe me po sikur flet per dicka jo reale dhe te pandodhur...
Po sikur Bala te kishte vdek(qofte larg) nga goditje me karrike??? po sikur halla te kishte b*** do quhej daj o platini pushti.
Pozitive eshte qe per ngjarjet ka filmime sa te duash dhe shyqyr qe fshf paska gjet studio ligjore te hajrit dhe jo kto labanjozet tone qe shiten e blien per dy lek.

Dukes duhet me ju ushtru presion dhe nga pala jone. ca jane ato deklarata sna intersojn tre piket. Na interesojn o klluf qe cke me te.
Image

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by vvvllaznia » Tue, 21 Oct 2014 , 11:57

Duka e den Shqipnin njaq sa e den edhe Bogdanov. Duhet me i ba presion me e fut ne burg dhe asgja ma pak. Biletat tre fish ma te shtrenjt, ne ne emigracion jemi te vetmit qe duhet me pagu per me pa ndeshjen e nuk kena mundsi me e pa ne televizionin publik falas si tan vendet e tjera, gjaja ma skandaloza asht qe ne bluzat e kombtares nuk shkruhet Shqiperia por sponsori ku ai vet asht aksioner e nuk pa permendi katandisjen e futbollit shqiptar. Me ken TKZ tifozeri normale i kishte kerku llogari por ato marrin biletat gjys cmimit e mandej shpalosin edhe reklamen e tyne. As tifozat nuk i kena persmarit

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Ledi1920 » Tue, 21 Oct 2014 , 12:49

vvvllaznia wrote:Duka e den Shqipnin njaq sa e den edhe Bogdanov. Duhet me i ba presion me e fut ne burg dhe asgja ma pak. Biletat tre fish ma te shtrenjt, ne ne emigracion jemi te vetmit qe duhet me pagu per me pa ndeshjen e nuk kena mundsi me e pa ne televizionin publik falas si tan vendet e tjera, gjaja ma skandaloza asht qe ne bluzat e kombtares nuk shkruhet Shqiperia por sponsori ku ai vet asht aksioner e nuk pa permendi katandisjen e futbollit shqiptar. Me ken TKZ tifozeri normale i kishte kerku llogari por ato marrin biletat gjys cmimit e mandej shpalosin edhe reklamen e tyne. As tifozat nuk i kena persmarit

Ke shume te drejte.
Une jetoj ne Tiron dhe neshja e fundit ne karshi me kombetaren ka qenne 2011. Pervec faktit qe mezi gjehen i vjen cmimet sikur je tu pa real madridin ne champions.

Sa per TKZ, bravo i qofte qe meshtetin kombetaren, por duhet ta kuptojn qe kombetarja apo futbolli shqiptar eshte shume me e "shtrenje" sesa cmimi biletes.
Image

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by vvvllaznia » Tue, 21 Oct 2014 , 13:16

Ledi1920 wrote:
vvvllaznia wrote:Duka e den Shqipnin njaq sa e den edhe Bogdanov. Duhet me i ba presion me e fut ne burg dhe asgja ma pak. Biletat tre fish ma te shtrenjt, ne ne emigracion jemi te vetmit qe duhet me pagu per me pa ndeshjen e nuk kena mundsi me e pa ne televizionin publik falas si tan vendet e tjera, gjaja ma skandaloza asht qe ne bluzat e kombtares nuk shkruhet Shqiperia por sponsori ku ai vet asht aksioner e nuk pa permendi katandisjen e futbollit shqiptar. Me ken TKZ tifozeri normale i kishte kerku llogari por ato marrin biletat gjys cmimit e mandej shpalosin edhe reklamen e tyne. As tifozat nuk i kena persmarit

Ke shume te drejte.
Une jetoj ne Tiron dhe neshja e fundit ne karshi me kombetaren ka qenne 2011. Pervec faktit qe mezi gjehen i vjen cmimet sikur je tu pa real madridin ne champions.

Sa per TKZ, bravo i qofte qe meshtetin kombetaren, por duhet ta kuptojn qe kombetarja apo futbolli shqiptar eshte shume me e "shtrenje" sesa cmimi biletes.
edhe ti ke te drejte, sepse TKZ nje brravo e meriton sepse e kan ndjek kombtaren gjithkund por per fat te keq kan rujt nje mentalitet shiptarit. ti me jep dicka e un rri urt. Nejse edhe qeveria duhet me ba dicka

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Admin » Wed, 22 Oct 2014 , 18:46

FSHF paska ba nji deklarat per shtyp ku jane publiku zyrat e avokatise qe jane marr me çeshtjen qe ka me u diskutu neser ne komisionin e Disiplines.

Tek faqja zyrtare asht deklarata ( http://fshf.org/index.php/sq/lajme/2634 ... typ-e-fshf" onclick="window.open(this.href);return false; ) e ne pergjithsi perpilimi i ksaj deklarate me duket i mire.

Bana nje kerkim te shpejte te dy zyrave te avokatise qe FSHF ka marre per tu mbrojte dhe qe te dyja si Littleton Chambers (Angli) dhe Levy Kaufmann-Kohler (Zvicer) jane marre ma pare me çeshtje qe kane te bajne me UEFA dhe FIFA.

Te shpresojme qe neser te kena lajme te mira.
Vllaznit Ultras

Image

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by fpjalmi » Thu, 23 Oct 2014 , 15:02

Simbas lajmeve te fundit , asht shty vendimi I ndeshjes per neser , e premte 24 tetore dhe flitet qe pala shqiptare e fshf-se nuk asht dasht me shku atje , sepse ne 2 pikat qe e bajn fajtor kombetaren tone , per flamurin qe nuk dihet se kush e ka ba , flitet qe ndeshja ka ken 2 here tu u nderpre para se flamuri jone I shejte te velevitej ne kokat serbe nga fishekzjarret dhe duke u gjujt tifozat tone nga tribuna , dhe rasti I dyte per mos vazhdimin e kombetares sone , e verteta asht qe njerezit e uefes kan pa shenjat e dhunes , ne trupin e lojtareve .

Mishel Platini , qe po shihet nga gjithe bota si ***** e serbise , nuk po I ecin 2 pikat qe na ka ba fajtore , 2 pikat qe nuk kan kuptim te quhemi fajtore , 2 pikat qe po tregojn qe edhe pse vendimi po shtyhet , gjithe Europa pret vendimin e asaj ndeshje qe do te thote , nese denohet shqipnia sado pak , do te thote fitoi racizmi me futbollit njisoj sikur ***** e serbise mishel platini po mundohet dhe po ban ma te miren .

Pika jone e forte asht Avokati I shqiperise qe ka than , 3 piket ne tavoline duhet te jene te vdekuna .

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by Edmond-Cela » Thu, 23 Oct 2014 , 23:22

platini kishte deklaru prap sot per nje gazet italiane. po sikur droni te ishte bomb. dhe asnje fjale rreth ndeshjes. ky njeri a asht I semur mendor. e moj shqiperi e shkrejta ti. je nje vend I vogel dhe nuk ke perkrahje... une nuk ka shpres hyc nga europa
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by fpjalmi » Fri, 24 Oct 2014 , 06:39

Ma I madhi I te drejtave te njeriut ka postu nji shkrim qe te len pa fjale ku titulli asht :
UEFA INDULGES ANTI-ALBANIAN RACISM IN SERBIA qe do te thote Uefa kenaqet nga racism anti shqiptare ne serbi , ku cdo fjale ne artikullin e tij te len pa fjale , sidomos 1 pjese ku ia hell mishel platinize nga larg dhe I thote , mos te jane qerruat syte mos te shohesh rracizmin Serb. Vertete , me ka lan pa fjale cdo rresht , asht vetem e verteta . Gjithe Bota asht kunder birit k u r v e s serb Mishel , ku nuk asht qudi me ken edhe kopil serbiet me kete gjest qe bota po ja ban bam
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I don’t want to introduce my letter with any heartful word considering your reluctance to condemn the anti-Albanian racism displayed by Serbian fans. Its regrettable to see that a reputable institution like UEFA, which is supposed to be impartial in its judgments, gives unstinting support to Serbia in spite of horrific violence incited willingly by Football Association of Serbia (FAS) and other relevant institutions.


To put it simple, Serbia did not guarantee normal conditions for the match between national team of Serbia and Albania. It deployed some measures never seen before in the history of football. No peaceful Albanian fan was allowed to enter on the ”Partizani” stadium on Belgrade for no earthly reason, while in meantime there was no prohibition for extremist fan-groups like ”Grobari”, a well-organized Serbian fascist group which maintains close relations with certain criminal circles on Belgrade. Its beyond any doubt that ”Grobari” furnished during 90’s Serbian paramilitary units with thousands of volunteers. The history of this fun-club is riddled by numerous incidents, unbridled violence and racism in Serbia and abroad.

Your institution is well aware of such facts, yet you never took any serious measure to give an end to this menacing force which jeopardize all Europe. It would be too time consuming to give a timeline chronology of events on 14 October match between Serbia and Albania. Your statements are alarmingly biased because you’re trying to pass into silence the racism and other wrongdoings of both Serb fans and FAS. It’s more than worrying that you turn a blind eye to the unbridled violence of Serbs.

The number of deliberate assaults on Albanian players are too big to not notice. When the Albanian anthem was intoned, Serbian fans booed and heckled to the point it could barely heard the Albanian anthem. From this moment onwards, everything went awry. There were numerous banners carrying the overly provocative slogan ”Kosovo je serbija” (Kosovo is Serbia) in spite of several rules of UEFA to not allow political messages during a match.

Moreover, Serbian fans threw concretes to Albanian players in order to wound them as much as possible. The Serbian fans tried all the time to enter in the field while Serbian authorities did not lift a finger to halt them out. It must be noted that there was no provocation by the Albanian side because not a single Albanian fan was allowed to enter within ”Partizani” stadium.

The flying drone which appeared at around 41:00 minute did not cause turmoil because the unrest commenced much earlier. Serbian fans threw objects more and more, even the official referee was compelled to interrupt the game more than one time. It’s very disappointing your mindless statement which tend to blatantly condone the Serbian violence.

There is no basis to put the blame on a single drone carrying a flag with Albanian symbols, while sweeping under rug the black fascist t-shirts of Serbian fans, whose inclination towards fascism and racism is evident. It is unfair to point the finger to Albanians while there is still no investigation to reveal the author of the flying drone.

The disgruntled Serbian mob reached the nadir of insanity when they chanted ”Ubi Ubi Siptara” (Kill, Kill Albanians) and ““Ubi, zakolji, da Šiptar ne postoji” (Kill and slain, so no Albanian will exist). Is it possible that UEFA officials are deaf when it comes to such racist slogans? You heard them too well but never condemned them. It must be emphasized that the term ” Šiptar” to denote Albanians is profoundly derogatory and stretch its origin back to the Milosevic’s fascist regime during 1990’s.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by fpjalmi » Fri, 24 Oct 2014 , 07:15

Uefa kenaqet nga racizmi anti Shqiptare ne Serbi

Unë nuk dua të prezantoj letrën time me disa fjale dhimbjesh duke konsideruar ngurrimin tuaj ta dënojë racizmin anti-shqiptar qe shfaqet nga tifozët serbë. Eshte per të ardhur keq për të parë që një institucion me reputacion si UEFA-s, e cila është menduar të jetë e paanshëm në gjykimet e tij, i jep mbështetje palekundur ndaj Serbisë në dritën e dhunës së tmerrshme nxitur me dëshirë nga Shoqata e Futbollit të Serbisë (FAS) dhe institucioneve të tjera relevante.


Për ta thënë thjeshtë, Serbia nuk ka garantuar ne kushte normale këtë ndeshje mes ekipit kombëtar të Serbisë dhe Shqipërisë. Është vendosur disa masa qe kurrë nuk jane pare me pare në historinë e futbollit. Asnjë tifoz paqësore shqiptare nuk u lejua të hyjë në stadiumin e partizanit në Beograd për asnjë arsye , ndërsa në ndërkohë nuk ka pasur ndalesë për ekstremiste tifoz-grupeve si "Grobari", një grup i mirë-organizuar serb fashiste e cila mban marrëdhënie të ngushta me qarqe të caktuara kriminale në Beograd. Përtej çdo dyshimi "Grobari" u formua nga 90 njësi paramilitare serbe ku ka me mijëra vullnetarë. Historia e ketij klub është i mbushur me incidente të shumta, dhun dhe racizmit në Serbi dhe jashtë vendit.

Institucioni juaj është në dijeni të fakteve të tilla, por ju kurrë nuk moret ndonjë masë serioze për t'i dhënë fund kësaj force të cilat rrezikojnë të gjithë Evropën. Ngjarjeve në 14 tetor mes Serbisë dhe Shqipërisë shumë herë deklaratat tuaja janë alarmuese të njëanshëm për shkak se ju jeni duke u përpjekur për të kaluar në heshtje e racizmit dhe gabimet e tjera të dy tifozëve serbë dhe FAS. Është më shumë se shqetësuese që të kthehet një sy qorr ndaj dhunës se serbëve.

Numri i sulmeve të qëllimshme të lojtarëve shqiptarë janë shumë të mëdha dhe jan fjale qe kurr nuk I thate . Kur himni shqiptar filloi , tifozët serbë fishkëllyen dhe ndërpritet deri në pikën që mund të dëgjohen mezi himnin shqiptar. Nga ky moment e tutje, çdo gjë shkoi shtrembër. Kishte parulla të shumta që mbante sloganin tepër provokativ "serbija je Kosovës" (Kosova është Serbi) në dritën e disa rregullave të UEFA-s për të mos lejuar mesazhe politike gjatë një ndeshje.

Për më tepër, tifozët serbë hodhën gure dhe betone , lojtarëve shqiptarë në mënyrë që ti plagosin sa më shumë të jetë e mundur. Tifozët serbë u përpoqën të gjithë kohën për të hyrë në fushë, ndërsa autoritetet serbe nuk kanë hequr një gisht për të ndalur ato. Duhet të theksohet se nuk ka pasur provokim nga pala shqiptare sepse asnji tifoz i vetëm shqiptar nuk është lejuar të hyjnë brenda ne stadiumit "Partizani".

Flamuri fluturues ne nin e 41-te nuk ka shkaktuar trazira për shkak se trazirat filluar shumë më herët. Tifozët serbë hodhën objekte gjithnjë e më shumë, madje edhe arbitri zyrtar u detyrua të ndërpresë lojën më shumë se një herë. Është shumë zhgënjyese deklarata je cila fajeson shqipetaret duke la mut me shurre dhe me qellim kerkoni ta barazoni me dhunen serbe

Nuk ka asnjë bazë për të vënë fajin mbi një njeri qe akozoni kot per një flamur me simbole shqiptare, ndërsa gjithëpërfshirës nën parullat e zeza fashiste bluza e tifozëve serbë, Prirja e të cilëve ndaj fashizmit dhe racizmit është e qartë. Kjo është e padrejtë të tregojnë me gisht ndaj shqiptarëve, ndërsa ende nuk ka një hetim për të zbuluar autorin qe leshoi flamurin fluturues .

Mos pakenaqesia serbe arriti pikë më te ulët ku me nji papërgjegjshmëri, thërrisnin "UBI UBI Siptara" (Kill, vrasin shqiptarët) dhe "" Ubi, zakolji, da shiptar ne postoji "(Vrasin dhe vrarë, kështu që nuk ka shqiptar do të ekzistojë). A është e mundur që zyrtarët e UEFA janë të shurdhër, kur është fjala për parulla të tilla raciste? Ti i dëgjove shumë mirë, por kurrë nuk I ke xdenuar , edhe sot . Duhet theksuar se termi "shiptar" për të treguar shqiptarët është thellësisht ofendues dhe shtrihet origjinën e saj përsëri në regjimin fashist i Millosheviqit gjatë viteve 1990.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by fpjalmi » Fri, 24 Oct 2014 , 07:58

http://www.youtube.com/watch?v=Mbsp26qn-eM" onclick="window.open(this.href);return false;

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by fpjalmi » Fri, 24 Oct 2014 , 08:19

Heronjte.jpg
Heronjte.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by fpjalmi » Fri, 24 Oct 2014 , 14:45

Scandal I uefas . Te rrahesh dhe te humbesh 3 pike ne tavoline . Ka mbaru bota dhe ja futbolli

vvvllaznia
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 887
Joined: Thu, 02 Jun 2005 , 21:04

Re: Flliqsin-Shqiperia E Madhe

Post by vvvllaznia » Fri, 24 Oct 2014 , 20:10

U morr vendimi qe tan pritshim. Perveq faktit qe na nuk mund te kena asnje pergjegjsi per at qa ndodh jasht stadiumit serb, nuk mund t denohet ma shume ato qe shpalosin nje flamur se sa ata qe bertasin me vra njerez e rrahin lojtaret. Edi paska thane qe ndeshja e kthimit ta po luhet mes 20.000 tifozave ne Shkoder :lol: :lol: shpresojm.
Vendimi i Uefes totalisht skandaloz por edhe ma e shpifun asht politika shqiptare e ne kete rast PD qe mezi q'pret me akuzu qeverin e me u mundu me marre nje vote. Ndoshta ndoshta keshtu e meritojm

Post Reply