Forumi

Bodybuilding

Ketu mund te shkruani per cfaredo lloj sporti ,
si basketboll , formula 1 , boks , etj...

Bodybuilding

Postnga Shkodrani81 » E Hënë, 25 Shkurt 2008 , 04:32

Mas me qeshni , se pa thot najnjeni se kam lujt mendsh :lol: , por une e kam qejf kyt sport me e praktiku, dhe pa kam qejf me dit se a kam naj nji ktu ne forum qe e praktikon kyt sport qe te flasim pak per muskuj e ushtrime te ndryshme, se une jam fiksim per kyt sport.

He, a asht kush qe ban palester a ja? Apa ti tham Adminit ta shijne kyt teme se lash nam? :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatari i antarit
Shkodrani81
Tifoz nderi
Tifoz nderi
 
Poste: 882
Antarësuar: E Premte, 19 Janar 2007 , 07:48
Vendodhja: Kanada

Postnga Admin » E Hënë, 25 Shkurt 2008 , 16:28

Hhahaha naqe,

Tema asht interesante, kshu qe mendoj se ja vlen, pa une spa flas se nuk jam per kete sport :d :lol: :lol:

Po ja la rradhen atyne qe merren me ket sport :wink:
Vllaznit Ultras

Imazh
Avatari i antarit
Admin
Webmaster
Webmaster
 
Poste: 5601
Antarësuar: E Mërkurë, 24 Nëntor 2004 , 03:41
Vendodhja: Loro Boriçi
Skuadra: Vllaznia

Postnga Miri » E Hënë, 25 Shkurt 2008 , 17:08

naqe pata me than edhe une nej menim per kyt tem qe ke hap sikur ba me e dit se c`far lloj sportit asht ky lloj senit se hera e pare qe po e njej kyt lloj emnit.
mas me keqkuptoni por 1 cop fshatarit pa tok jam e ku me e dit se ca asht ky sen:D:D:D
Avatari i antarit
Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
 
Poste: 6241
Antarësuar: E Mërkurë, 20 Qershor 2007 , 17:44
Vendodhja: Postribe
Skuadra: Vllaznia

Postnga Shkodrani81 » E Martë, 26 Shkurt 2008 , 05:18

S'ka gja Miri se ju fshataret i vini hakut ktij sport dhe e keni perparoni shume ba me ja nis, sepse ne pergjithsi fshataret jane rritur me ushqim taze dhe jane te forte. :lol:

Ky sport ne shqip perkthehet: "Me ndertu trup", pra "me ba trup" i thojme na n'Shkoder. Me shtanga, me gila, me paralele , etj.

Ma merr mendja se e din se qa asht tash. Pra me ba trup muskuloz.
Une e praktikoj kyt sport pernjat thash mas ka najnji ktu qe stervitet, por m'duket se s'paska. :lol:

Sdq, ne dashte najnjeni naj keshille ose naj pyetje , te me pyesin sepse di bajagi per kyt sport.
Modifikimi i fundit nga Shkodrani81 më E Martë, 26 Shkurt 2008 , 05:23, modifikuar 2 herë ne total.
Avatari i antarit
Shkodrani81
Tifoz nderi
Tifoz nderi
 
Poste: 882
Antarësuar: E Premte, 19 Janar 2007 , 07:48
Vendodhja: Kanada

Postnga Shkodrani81 » E Martë, 26 Shkurt 2008 , 05:19

Pa me duket vedi si mesus fiskulturet. :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatari i antarit
Shkodrani81
Tifoz nderi
Tifoz nderi
 
Poste: 882
Antarësuar: E Premte, 19 Janar 2007 , 07:48
Vendodhja: Kanada

Postnga vllaznia1919 » E Martë, 26 Shkurt 2008 , 20:33

Un baj nji version tjeter te ktij sportit.
Ne vend te gilave perdori gotat 1/2 litroshe me birre edhe pjatat e mishit. :lol: :lol: :lol:
A jam ne rregull me peshat?????????
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Imazh
Avatari i antarit
vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
 
Poste: 9630
Antarësuar: E Shtunë, 27 Nëntor 2004 , 01:13
Vendodhja: Italia

Postnga Shkodrani81 » E Mërkurë, 27 Shkurt 2008 , 05:32

Pjatat e mishit mire pa ata gjys kilshet nuk pranohen. :lol:
Avatari i antarit
Shkodrani81
Tifoz nderi
Tifoz nderi
 
Poste: 882
Antarësuar: E Premte, 19 Janar 2007 , 07:48
Vendodhja: Kanada

Postnga vllaznia1919 » E Mërkurë, 27 Shkurt 2008 , 23:15

Hajt se nuk me shef albitri. :lol: :lol: :lol: :lol:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Imazh
Avatari i antarit
vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
 
Poste: 9630
Antarësuar: E Shtunë, 27 Nëntor 2004 , 01:13
Vendodhja: Italia

Postnga Shkodrani81 » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 06:08

I tham une. :lol: :lol: :lol:
Avatari i antarit
Shkodrani81
Tifoz nderi
Tifoz nderi
 
Poste: 882
Antarësuar: E Premte, 19 Janar 2007 , 07:48
Vendodhja: Kanada

Postnga Shkodrani81 » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 06:41

Ky ketu asht Ronnie Coleman, 8 here rresht Mr.Olympia (kampion botet) ne bodybuilding. Asht polic ne Los Angeles. Vjet u terhoq pergjithmone nga mr.olympia, sepse nuk mund ta fitoje ma, ngaqe jane te tjere me te rinj tani.

Po e postoj foton per ata qe deshin me dit se qa asht ky sport. Hahahahah........ MOS TE TREMET NAJNJENI. :lol: :lol: :lol:

Imazh
Avatari i antarit
Shkodrani81
Tifoz nderi
Tifoz nderi
 
Poste: 882
Antarësuar: E Premte, 19 Janar 2007 , 07:48
Vendodhja: Kanada

Postnga kuqeblu4ever » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 13:03

Vetem me palester s'ma merr mendja se bahen kshtu, duhet te perdorin patjeter stimulant e ushqim specifik.
VLLAZNIA, BAYERN MÜNCHEN, BARCELONA
Avatari i antarit
kuqeblu4ever
Tifoz nderi
Tifoz nderi
 
Poste: 429
Antarësuar: E Hënë, 29 Nëntor 2004 , 18:43

Postnga Admin » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 13:20

Edhe une jam i ktij mendimit.

Sh81 , na thuj dicka ma shume se cfare medikamentesh apo stimulisit mund te perdorin...
Vllaznit Ultras

Imazh
Avatari i antarit
Admin
Webmaster
Webmaster
 
Poste: 5601
Antarësuar: E Mërkurë, 24 Nëntor 2004 , 03:41
Vendodhja: Loro Boriçi
Skuadra: Vllaznia

Postnga Man in Redblue » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 16:53

Admin shkroi:Edhe une jam i ktij mendimit.

Sh81 , na thuj dicka ma shume se cfare medikamentesh apo stimulisit mund te perdorin...


admin a ke nevoje me te gjet stimulanta ty :lol: :lol:
Man in Redblue
Moderator
Moderator
 
Poste: 3865
Antarësuar: E Hënë, 30 Tetor 2006 , 13:48
Vendodhja: My heart is where my home is

Postnga Man in Redblue » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 16:55

Imazh
Man in Redblue
Moderator
Moderator
 
Poste: 3865
Antarësuar: E Hënë, 30 Tetor 2006 , 13:48
Vendodhja: My heart is where my home is

Postnga Man in Redblue » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 16:57

ma poshte keni nji foto temen, qi tmnjifni kush jam :lol: :lol: :Imazh
Man in Redblue
Moderator
Moderator
 
Poste: 3865
Antarësuar: E Hënë, 30 Tetor 2006 , 13:48
Vendodhja: My heart is where my home is

Postnga GOLDIAN » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 20:12

Man in Redblue shkroi:Imazh

ma nis me poste nje shishe ma
se une jam i thate e du me ba da tul
shkodrani81 hallall naqe se dhe une kam dasht po skam pas fort kohe mu marr me kete pune se shume gjana me kane ndodh nji mas nji
i perjashtuar
Avatari i antarit
GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
 
Poste: 7305
Antarësuar: E Djelë, 02 Korrik 2006 , 18:14
Vendodhja: perjashtuar nga forumi
Skuadra: vllaznia

Postnga vllaznia1919 » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 20:26

Per me mushe stomakun tem duhet me i hanger me gjith kuti un kta. :lol: :lol: :lol: :lol:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Imazh
Avatari i antarit
vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
 
Poste: 9630
Antarësuar: E Shtunë, 27 Nëntor 2004 , 01:13
Vendodhja: Italia

Postnga Shkodrani81 » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 22:23

Hahahahahaha....

Ajo shishja qe keni postu ketu nuk asht steroid (droge), por asht thjesht creatine, qe asht product natural dhe te ndihmon ne force, pra ke me shume energji kur perdor kete product, ka edhe shume shume te tjera, keto quhen supplements ne anglisht, dhe cdo sportist merr supplemente sipas sportit qe ka. Biles kete creatinen mund ta marrin edhe futbollistat (nuk di a i marrin kta te tonet) sepse te jep me shume energji ne fushe, dhe jane te ligjshme, sepse thashe jane natyrale, por gjithmone duhet ditur me i perdor.

Kurse persa i perket atyne robve ne foto, qe me u ba ashtu, te duhet shume pune. Bodybuilding eshte sport si tip arti, pra ka te beje me ndertimin e trupit dhe duhet me dit se qa ban, jo si shtangistat qe perqendrohen vetem se kush qon ma shume. Bodybuilding perqendrohet ne simetrine e muskulit dhe kualitetin e tij.
70% e ndertimit te trupit arrihet nga ushqimi, pra se cfare han, dhe kryesorja eshte proteina.
Ndersa 30% perqind eshte stervitja, pra se si stervitesh.
Shume njerez sterviten shume dhe nuk kane rezultat sepse nuk hajne si duhet.

Qe me u ba si ato ne foto, te duhet te hash 7 ose 8 here ne dite, dhe te stervitesh minimuni 4 here ne jave. Po ashtu gjate ushqimit duhen perdorur shume supplemente, si proteina dhe creatina.
Dhe se fundi, nese don me u ba si ata ne foto, te duhen steroidet (pra droge), dhe keta jane teper te rrezikshme. Keta kane doktora te vecante qe i tregojne se si me i marr (ne pergjithsi me gjilpera), por prape nuk do te thote se nuk kane efekte anesore , kane te gjitha, ndersa njerezit e thjeshte i marrin ilegalisht, sepse steroidet jane ilegale.

Pra ka dy lloje bodybuildash, jane natyralet dhe te droguarit. Natyralet nuk perdorin steroide por vetem supplemente. Ndersa te tjeret perdorin steroide dhe nder keta jane edhe ata ne foto.

Nese don me ba trup, bahesh edhe pa steroide dhe bahesh bajagi i madh, mund te shkosh deri ne 100kg e me shume vetem muskul, varet nga gjenetika jote.

Ndersa nese don me u ba si ne foto, te duhen gjilpanat, dhe thuji vedit "ik pjerrdhu manej", se asht shume e rrezikshme.


Une per vedi jam natyral dhe nuk perdori steroide, por marr disa supplementa dhe ha shume (6 ose 7 here ne dite). Psh, ne mjes kur qohem prej gjumit, une pij 10 kokrra te bardha vezesh me 2 te kuqe, 3 banane dhe qumesht, i perziej dhe i pij. :lol: :lol: :lol:

Kja ishte dicka persa i perket ketij sporti.
Avatari i antarit
Shkodrani81
Tifoz nderi
Tifoz nderi
 
Poste: 882
Antarësuar: E Premte, 19 Janar 2007 , 07:48
Vendodhja: Kanada

Postnga kuqeblu4ever » E Enjte, 28 Shkurt 2008 , 23:14

Shkodrani81 shkroi: Psh, ne mjes kur qohem prej gjumit, une pij 10 kokrra te bardha vezesh me 2 te kuqe, 3 banane dhe qumesht, i perziej dhe i pij. :lol: :lol: :lol:Banane qumesht e veze te perzime, alamet cocktaili. :lol:

A vojin shume pulat ne Kanada se po plas naj krize vezesh, edhe mire qe nuk ka shume si ti ne shkoder se kishte shku kokrra e vezes 1000 lek :lol:
VLLAZNIA, BAYERN MÜNCHEN, BARCELONA
Avatari i antarit
kuqeblu4ever
Tifoz nderi
Tifoz nderi
 
Poste: 429
Antarësuar: E Hënë, 29 Nëntor 2004 , 18:43

Postnga Admin » E Premte, 29 Shkurt 2008 , 00:05

Shkodran81, flm per infot, shume interesante.
Modifikimi i fundit nga Admin më E Shtunë, 01 Mars 2008 , 02:31, modifikuar 1 herë ne total.
Vllaznit Ultras

Imazh
Avatari i antarit
Admin
Webmaster
Webmaster
 
Poste: 5601
Antarësuar: E Mërkurë, 24 Nëntor 2004 , 03:41
Vendodhja: Loro Boriçi
Skuadra: Vllaznia

Përpara

Kthehu tek Sporte te ndryshme


Kthehu tek Forumi

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor

cron